Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitory Článek Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot | Kapitola 4

Petr Diviš

Petr Diviš

20. 6. 2017 03:00 16

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení a specifikace 3. Design, ergonomie a možnosti připojení 4. OSD nabídka – možnosti nastavení
5. Barvy, pozorovací úhly a podsvícení 6. Hry a odezva při 120 Hz a 144 Hz 7. Hry a odezva v režimu FreeSync 8. Závěr – hodnocení

Trh herních monitorů se v posledních letech rozrůstá o stále zajímavější modely. Jedním z nich je i Samsung C27FG70. Ten v sobě kombinuje zakřivený 144Hz displej s technologií Quantum Dot pro jasnější a sytější barvy. Má VA panel s rozlišením full HD, udávanou odezvu 1ms a nechybí mu i podpora AMD FreeSync.

Reklama

OSD nabídka se povedla a je velice přehledná a rychle se v ní pohybuje díky ovládání joystickem. Rychlost nastavování je proti klasickým tlačítkům na úplně jiné úrovni. U tlačítek se mě běžně stává, že se přehmátnu a místo potvrzení volby jí zruším. To se mně s tímto ovládáním nestalo. Také jsou k dispozici tři rychlé volby nastavení pomocí tlačítek ze spodku displeje.

Design OSD menu je přizpůsoben tomu, že se jedná o herní monitor a tak velkou část zabírají ikony, informující o herních nastaveních. Nabídka je rozdělena na pět základních sekcí, tak se na ně postupně podíváme.

Game

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
i Zdroj: PCTuning.cz

V této sekci se nastavují veškeré herní parametry. Picture mode přepíná mezi přednastavenými barevnými profily ze sekce picture – jsou zde i optimalizovaný barevný profily pro jednotlivé žánry her. Rozdíly jsou hlavně v odlišné gamma korekci. Například FPS režim výrazně prosvětluje tmavé plochy.

V položce refresh rate si můžete zvolit rychlost obnovovací frekvence. Při připojení přes HDMI kabel je k dispozici 60, 100 a 120 Hz. 144Hz je dostupné pouze na DisplayPortu.

Black Equalizer nastavuje úroveň černé barvy a tmavých odstínů. VA panely trpí na tzv. Black Crush efekt – slévání nejtmavších barev při kolmém pohledu a jejich vyblednutí už při mírném odklonu z ideálního úhlu pohledu. Black Equalizer právě tyhle tmavé odstíny prosvětluje (nebo ztmavuje), a můžete tento efekt mírně eliminovat za cenu nižšího kontrastu tmavých scén.

Response Time u většiny monitorů nastavuje úroveň overdrive. Zde tomu tak není! Response time položka pouze aktivuje v režimu 100, 120 a 144 Hz stroboskopické podsvícení, kdy jsou LED synchronizovány s panelem. Jaký vliv to má na ostrost obrazu uvidíte v kapitole testů odezvy a her. A vliv na vaše oči se dozvíte po delším hraní :-) Při režimu Standard je blikání podsvícení vypnuté.

FreeSync aktivuje Adaptivní Synchronizaci, pokud máte monitor připojený ke grafické kartě AMD Radeon. Na chování FreeSync se také detailněji podíváme. Položka Low Input Lag by měla pak snižovat lag způsobený zpracováním obrazu, ale kvalita obrazu se jinak nezmění, chování odezvy také ne.

Položka Screen Size jen opravuje poměr stran monitoru (širokoúhlý, nebo 4:3) při interpolaci obrazu j jiného než nativního rozlišení. To už dnes také není nutné řešit, neboť toto lépe zvládne grafická karta, která umožňuje nastavit i vyšší rozlišení (DSR nebo VSR).

Save Settings uloží předchozí nastavení do profilu pod jedno ze tří zvolených tlačítek.

Picture

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
i Zdroj: PCTuning.cz

Picture mode je zde duplicitní položka ze složky Game. V této složce ale režim custom můžete upravit pomocí nastavení Color. Zde můžete nastavit barvy již podle přednastavených profilů anebo RGB posuvníky.

Dále zde najdeme nastavení jasu, kontrastu a ostrosti. Kontrast je v základním nastavení na, pro Samsung typické, hodnotě 75. Pokud připojíte HDMI, je dispozici i položka s nastavením úrovně černé a Screen Adjustment, kde si nastavujete velikost obrazu.

Eye Saver Mode je režim s nízkým kontrastem a nažloutlým obrazem. Měl by šetřit oči při večerním používání monitoru. Monitor je pak ale maximálně použitelný na čtení textu. Obrázky a videa vypadají otřesně.

OnScreen Display

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
i Zdroj: PCTuning.cz

V této části menu pouze nastavujete jazyk a dobu, jakou zůstane OSD menu otevřené v době neaktivity uživatele.

System

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
i Zdroj: PCTuning.cz

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
i Zdroj: PCTuning.cz

V systémovém menu nastavujete spíše „fyzické“ vlastnosti monitoru. První položka aktivuje Arena Lighting – ten bohužel nelze nastavit jen na klasické stále podsvícení (což by se hodilo), ale umožňuje pouze světelné efekty řízené zvukem.

Dále je zde nastavení hlasitosti zvuku ve sluchátkách. Aktivace režimu Eco Saving Plus – který po nastaveném čase vypne monitor, verze displayportu a je možné vypnout přední modrou LED. Tu lze ale deaktivovat pouze v zapnutém režimu. V režimu stand-by bliká, naštěstí i tak se jedná o slabé světlo a přední LED nijak neotravuje.

Information

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední složka Information ukazuje informace o modelu, sériové číslo. Také zde vidíte v jakém režimu monitor běží a aktuální rozlišení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama