Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
Článek Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot | Kapitola 5

Petr Diviš

Petr Diviš

20. 6. 2017 03:00 16

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení a specifikace 3. Design, ergonomie a možnosti připojení 4. OSD nabídka – možnosti nastavení
5. Barvy, pozorovací úhly a podsvícení 6. Hry a odezva při 120 Hz a 144 Hz 7. Hry a odezva v režimu FreeSync 8. Závěr – hodnocení

Trh herních monitorů se v posledních letech rozrůstá o stále zajímavější modely. Jedním z nich je i Samsung C27FG70. Ten v sobě kombinuje zakřivený 144Hz displej s technologií Quantum Dot pro jasnější a sytější barvy. Má VA panel s rozlišením full HD, udávanou odezvu 1ms a nechybí mu i podpora AMD FreeSync.

Reklama
Reklama

Barvy a gamut

Barvy jsou to, na co jsem se i já těšil nejvíce. Do příchodu tohoto monitoru na trh neexistoval herní monitor (tím jsou myšleny modely se 120 Hz a více), který by nabízel širší barevný gamut než sRGB. Širší gamut (většinou AdobeRGB) vždy byl doménou modelů učených pro práci s grafikou. Tyto monitory ale nikdy nenabídnou více než 60 Hz. A také odezva profesionálních monitorů nebývá dobře vyladěna, nehledě na vysoký inputlag, který u profesionálních displejů může překračovat i 50ms.

Herní řada monitorů Samsung CFG70, je v tomto ohledu takovou malou revolucí. Díky Quantum Dot nabízejí barevný rozsah podobný tomu, který můžete znát ze Samsung SUHD televizí – přibližně 92–94 % DCI-P3 barevného gamutu, což je i standard pro HDR. To ale tímto monitorem podporováno není, pouze barevný rozsah.

Hned po připojení monitoru a jeho zapnutí bylo vidět, že barvy jsou výraznější než na běžném monitoru podsvíceném bílými LED. Obraz působil živěji a radostněji než například na takovém BenQ GW2320, který používám v rozborech her (AMD sestava). K monitoru je sice přiložen protokol o kalibraci, kde můžete vidět i barevný rozsah. My se ale na něj podíváme sami. Jak se říká důvěřuj, ale...

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot

Pomocí aplikace HCFR Colormeter a sondy Eye-one display 2 jsem kontrolně ověřil barevný gamut a na vlastní oči tak můžete vidět, že barevný gamut displeje (bílý trojúhelník) značně přesahuje sRGB prostor (tmavý trojúhelník) ve všech odstínech. Nejvíce tento prostor přesahuje právě v zelené, žluté a červené. Tyto barvy jsou na Quantum Dot podsvícení výrazně sytější než na klasickém bílém LED podsvícení. Odchylka v modrém vrcholu je chyba sondy – stejně změřila modrý vrchol i na dalších dvou sRGB displejích.

Protože se jedná o herní monitor, zkoušel jsem barvy hlavně v herním prostředí. Každá s testovaných her mě překvapila výrazně lepším barevným podáním, než jaké znáte běžných LED podsvícených displejů. Díky osazení VA panelu mají navíc veškeré scény větší hloubku obrazu než na IPS nebo TN displeji.

Například začátek hry Crysis, kde začínáte ve scéně nasvícené pouze měsícem, vynikne vysoký kontrast a scéna má opravdu úžasnou hloubku. Po chvíli hraní se začne rozednívat a začnou vynikat sytější zelené odstíny džungle a krásně azurová obloha s realisticky působícím východem slunce v oranžových odstínech. Dále jsem zkoušel, barevně rozmanité UT2004, které nabízí velkou škálu různých map. Například na CTF Magma se ukáže sytost červené složky ve své plné síle, kterou Quantum Dot zesiluje výrazně proti klasickému LED.

Pořádnou dávku života také získalo GTA, kde opět zeleň získala správnou zdravou barvu a západy slunce získaly ten správný odstín. A protože při prezentování tohoto monitoru Samsung ukazoval velice často hru Need for Speed, vyzkoušel jsem ji také. A to byl doslova dechberoucí zážitek. Sytější barvy spolu s vyšším kontrastem udělaly v této hře asi nejvíce ze všech testovaných.  Na druhou stranu se zde asi nejvíce i projevovaly pozorovací úhly, o kterých si povíme dále.

Ti, co mají syté barvy ve hrách anebo filmech rádi, budou mít ze Samsungu CFG70 radost. Co když si ale chcete v normálních sRGB barvách prohlížet web anebo fotografie? Monitor má v menu volbu sRGB, ale u mnoha wide-gamutových monitorů tato volba barvy neořeže. Jak je tomu zde? Přesvědčíme se opět kontrolním měřením barevného prostoru.

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot

Ořez gamutu podle rychlého měření okrajových odstínů funguje na jedničku a gamut jen mírně přesahuje sRGB. Pokud tedy vyžadujete sRGB prostor, modely CFG70 jej umí emulovat dobře. Ale kdo by takový monitor chtěl používat v sRGB? Na práci s grafikou obecně VA panely vhodné nejsou, protože i z mírného úhlu dochází k barevným posunům, přesněji změně gamma křivky. A ve hrách jsou sytější barvy k užitku, neboť lépe pak spatříte nepřítele. Volba ořezu na sRGB tu ale je a funguje.

Kontrast panelu (měřený uprostřed displeje) pak v obou režimech byl skvělých 2850:1.

Pozorovací úhly

Barvy monitoru jsou pěkné, kontrast také, ale jak jsou na tom pozorovací úhly? Proti běžnému TN monitoru jsou VA i IPS panely jiná úroveň, takže s TN nemá smysl nic porovnávat. Mezi IPS a VA je souboj v tomto směru nejednoznačný a důležité je co preferujete. IPS monitory mají stabilní barvy i gamma křivku i při větším odchýlení z kolmého úhlu. Nevýhodou je, že na černé barvě se pak vyskytuje tzv. IPS Glow – šednutí černé barvy. Ten má na různých panelech vždy jinou sílu, někde vadí více a někde méně. A na některých displejích je viditelný i na středních odstínech.

VA panely, jakým je osazen i Samsung C27FG70, na toto netrpí (alespoň ne tak výrazně – nějaké Glow i VAčka také produkují), ale VA panely kvůli své vícedoménové pixelové masce trpí na barevné posuvy mimo kolmý úhel. Ty jsou nejpatrnější na pleťové barvě a také na tmavších odstínech. Na ukázku může posloužit následující scéna ze hry Prey. V obou případech byly parametry expozice shodné.

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot

Ukázková scéna toho, co se děje na VA panelu – při kolmém pohledu je obraz velice kontrastní a barvy syté. Při postupném vychýlení začínají barvy blednou a nejvíce trpí tmavé odstíny, které se nepřirozeně zesvětlí. To můžete vidět na tmavé stěně vzadu místnosti. Ta je při kolmém úhlu velice tmavá, ale i při pohledu očí na okraj obrazovky můžete vidět postupné zesvětlení. Pokud jen mírně otočíte celým monitorem, scéna ztratí svojí dynamiku a pěkné barvy jsou pryč.

Toto je běžné chování VA monitorů, ale musím konstatovat, že v případě Samsungu CFG70 jsou výsledky nejlepší, jaké jsem kdy na VA panelu viděl. Takové AMVA panely z produkce AU Optronics produkují mnohem otřesnější zážitek. S pozorovacími úhly tedy problém není, ale na práci s grafikou to asi nebude to pravé. Ve stálosti barev je IPS stále nepřekonané a na grafické práce více vhodné. Svůj podíl na tom, že úhly jsou lepší, než na klasickém VAčku, bude z části způsobeno zakřiveným panelem. Okraje obraz jsou k oku pod nižším úhlem, než v případě běžného plochého panelu.

Podsvícení a podání černé

U zakřiveného panelu je celkem velká pravděpodobnost nerovnoměrného podsvícené anebo průniků světla u okrajů (tzv. backlight bleeding). Na ten spíše trpí IPS monitory. Druhou stranou mince je také to, že kvalita podsvícení je velice kusová záležitost a tak testovaný monitor vůbec nemusí odpovídat tomu, co si koupíte. Ale i tak se podívejme, jak si v rovnoměrnosti podsvícení testovaný kus vedl.

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot

Bílá plocha ukazuje solidní rovnoměrnost posvícení. Nevyskytují se zde tmavší místa nebo fleky a jen směrem k okrajům obraz mírně ztrácí jas. I barevná stálost je v pořádku. Levá strana vykazuje mírně teplejší podání bílé, ale při pohledu okem jsem nic podobného nezaregistroval. A jak je na tom černá?

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot

Černá plocha je opravdu extrémně tmavá – typická kladná vlastnost VA panelů. Jas byl nastaven na hodnotu 40 (bílá má pak jas přibližně 120 cd/m²) a fotografie černé plochy vyžadovala výrazně delší expozici (8 s) aby obraz nebyl pouze černý a byla vidět rovnoměrnost podsvícení a případné průniky světla. A jak můžete vidět, je podsvícení téměř perfektní. Na fotografii jsou sice vidět mírné světlejší fleky, ale ty okem ani potmě téměř nebyly vidět, takže testovaný kus na backlight bleeding netrpěl.

Makro fotografie displeje pak poukazuje na klasické VA multidoménové subpixely – viditelné dole na čtverečku s šedým přechodem. Celkem podivné je, že jednotlivé subpixely nemají hranici na viditelné černé vertikální lince. Ta každý subpixel naopak rozděluje. To trochu změkčuje hrany s způsobuje mírnou neostrost obrazu, která je umocněna i hrubým rastrem panelu - pouze 1920 × 1080 rozlišení na 27 palců úhlopříčce.

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning