Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
i Zdroj: Pctuning
Monitory Článek Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot | Kapitola 8

Petr Diviš

Petr Diviš

20. 6. 2017 03:00 16

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení a specifikace 3. Design, ergonomie a možnosti připojení 4. OSD nabídka – možnosti nastavení
5. Barvy, pozorovací úhly a podsvícení 6. Hry a odezva při 120 Hz a 144 Hz 7. Hry a odezva v režimu FreeSync 8. Závěr – hodnocení

Trh herních monitorů se v posledních letech rozrůstá o stále zajímavější modely. Jedním z nich je i Samsung C27FG70. Ten v sobě kombinuje zakřivený 144Hz displej s technologií Quantum Dot pro jasnější a sytější barvy. Má VA panel s rozlišením full HD, udávanou odezvu 1ms a nechybí mu i podpora AMD FreeSync.

Reklama
Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
i Zdroj: Pctuning

Série CFG70 je téměř to, co jsem i já jako hráč očekával už dlouhou dobu. Od doby, co nastoupily monitory LCD podsvícené LED, vymizely z mainstream trhu modely nabízející širší barevný gamut (například staré CCFL modely Samsung 226CW, LG 227WT nebo HP w2408h). Ten se od té doby objevuje pouze v profesionálních a poloprofesionálních modelech, který jsou naopak na hry méně vhodné. Důvodem je vyšší složitost podsvícení – musí být použito vícebarevné LED podsvícení (např. RGB, GB+r a jiné varianty kombinující vícebarevné LED s filtrem).

S příchodem Quantum Dot se ale blýská na lepší časy a LED + Quantum Dot podsvícení dle tvrzení výrobců (Nanosys, QDVision a jiní) nijak nekomplikuje výrobu. Výrobní náklady by měly být na úrovni běžného podsvícení W-LED. Že tomu tak je dokazuje i jiný monitor na trhu, který ale stojí pouze necelé 4000 Kč – Philips 246E7Q, nejedná se však o herní model. Samsung CFG70 je opravdový herní displej, nabízející vysokou obnovovací frekvenci a FreeSync. A nyní díky Samsungu CFG70 si můžete hry užít i v pěkných sytých barvách.

Na druhou stranu se již začíná objevovat i HDR formát, který DCI-P3 gamut minimálně vyžaduje, takže modelů se širším gamutem bude určitě přibývat. Ty ale jistě budou za vyšší ceny. Vzhledem k nabídce konkurence je cena adekvátní, ale mohla by být i nižší. Když ale na trhu existují TNka s vyšší cenou než kvalitnější VA, lze cenovku na C27FG70 pochopit.

Mezi nevýhody patří hlavně fakt, že se jedná o 27" model, ale nabízí jen rozlišení 1920 × 1080. To se i kvůli multidoménové VA masce projevuje hrubým rastrem obrazu. Dále stojan omezuje umístění monitoru, neboť zabírá zbytečně místa do hloubky. A nakonec bych zmínil i odezvu, která by mohla být lepší. Samsung vsadil na VA panel a tak s horší odezvou v tmavších hrách a scénách musíte počítat. Kdyby Samsung osadil tento monitor IPS/PLS panelem s Quantum Dot, jsem si téměř jist, že by mínusů výrazně ubylo. I tak se jedná o velice zajímavý herní monitor, který si zaslouží pozornost a ocenění.

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
i Zdroj: Pctuning

Za skvělou kombinaci herního 144Hz displeje s podporou FreeSync a Quantum Dot udělujeme Samsungu C27FG70 stříbrné ocenění.

Samsung C27FG70: 144Hz VA monitor s Quantum Dot
i Zdroj: Pctuning

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro hodnocení a psaní komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Reklama
Reklama