Šifrování disku pomocí BitLockeru s čipem TPM
Článek Šifrování disku pomocí BitLockeru s čipem TPM

Šifrování disku pomocí BitLockeru s čipem TPM

Petr Šaroun

Petr Šaroun

2. 5. 2019 03:00 30

Seznam kapitol

1. Šifrování systémového disku 2. Šifrování systémového disku BEZ použití čipu TPM 3. Šifrování systémového oddílu s klíčem na čipu TPM 4. TPM a šifrování disku 5. Moduly TPM 6. Správa TPM modulu v setupu BIOS (UEFI) 7. Update firmware TPM modulu 8. Správa modulu TPM z Windows
9. TPM z příkazové řádky 10. Příprava na zašifrování systémového disku 11. Reinstalace Windows – přenastavení BIOS (UEFI/GPT) 12. Utility pro práci s BitLockerem 13. Řešení problémů s BitLockerem – složitější věci 14. Ruční zapnutí BitLockeru z příkazové řádky 15. Další tipy

Dnes se podrobněji podíváme na šifrování systémového disku (disku s Windows) pomocí BitLocker a na řešení obvyklých problémů. Budeme si povídat o využití čipu TPM (Trusted Platform Module) a vysvětlíme si, jak nám poslouží pro uložení klíče k disku pro BitLocker a jak ho koupíme nebo nastavíme.

Reklama
Reklama

Reinstalace Windows – přenastavení BIOS (UEFI/GPT)

Podle utility tpm.msc je vše v pořádku, WMI vypadá taky dobře, teoreticky je všechno správně, ale v prohlížeči událostí se objevují takovéto chyby:

Dosti nepříjemná událost
Dosti nepříjemná událost

Nebo děláte všechno možné, systém vypadá dobře, ale vrací se vám chyba:

Adept na reinstalaci
Adept na reinstalaci

Netrapte se tím a zkuste reinstalovat počítač!

Nejprve přenastavíme BIOS

BitLocker s TPM 2.0 funguje, pokud je zapnutý Secure Boot a disk ve formátu GPT. „Někdy“ to funguje i bez toho. Naopak s TPM 1.2 by neměl být Secure Boot ani GPT vyžadován, přesto to „někdy“ nefunguje.

Úspěšně se mi povedlo rozběhnout BitLocker s čipem TPM 2.0 i bez zapnutého Secure Boot, dokonce bez ohledu na to, jestli byl disk typu GPT nebo MBR. Ale na deskách od ASUSu zabral právě tento jediný postup.

V BIOS zapnete Secure Boot:

Zapnutí Secure Bootu
Zapnutí Secure Bootu

Povolíte start jen z oddílů typu UEFI:

Vynucení startu z UEFI
Vynucení startu z UEFI

A teď kompletně reinstalujete Windows, BitLocker se snad umoudří. S výše uvedeným nastavením by všechno mělo správně fungovat a BitLocker by se mohl přestat vzpouzet.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning