Skříň jako komín – hliníková krasavice SilverStone Fortress | Kapitola 5
Seznam kapitol
Skříň od společnosti SilverStone zde rozhodně nepředstavujeme poprvé, dnešní kousek je ale velmi atypický. Nepůjde totiž o skříň pro davy, ale spíše jedinečný kus, který si pořídí jen opravdový nadšenec. Toho zajisté potěší propracovaný design, slušný výkon chlazení a především specifické rozměry. Takový je model Fortress FT03.
Ve chvíli, kdy sundáme levou bočnici, naskytne se pohled na první část interiéru. Zde si teprve člověk uvědomuje reálné rozměry skříně, která z venku vypadá přeci jen větší, než reálně je. Bez bočnice je patrná stísněnost interiéru, která ale nemusí být rovnou na škodu. Minimálně zde zůstává teorie, kterou SilverStone razí, tedy že case funguje vlastně jako komín. Vzduch jde těsným prostorem odspoda vzhůru a díky aktivním ventilátorům je chlazení natolik efektivní, že i v tak malém prostoru dokáže výborně chladit.
Jestli je to pravda, to ukážou až teplotní testy. My se teď podíváme, jaké vnitřní konstrukce vlastně tento komín je. Spodní část je věnována zdroji, o kterém jsme mluvili před chvílí. SilverStone jej uložil tak, aby byla pro zákazníka jednoduchá především jeho instalace. Je tedy umístěn obdobně jako u standardního toweru – naležato. Zároveň tak získává vlastní nezávislé airflow, protože spodním ventilátorem saje přes otvor v podlaze skříně a ohřátý vzduch pak nejde do interiéru, ale naopak přes perforaci v bočnici ihned ven. V takovém případě je pak možné pochopit absenci prachového filtru na boční perforaci.
Pro zdroj je připravena standardní pozice ATX, takže není nutné, respektive není možné koupit některý z microATX zdrojů. Jediným omezením je délka zdroje – maximum je 180 mm, což splňuje většina běžných modelů, zapomenout tedy můžou jen majitelé extrémně výkonných a tedy i dlouhých PSU. To je ale věc, kterou bych výrobci v žádném případě nekritizoval, naopak můžeme být rádi, že se mu podařilo vměstnat fullATX PSU pozici. Jistě si také všimnete přívodního kabelu vedoucího od spodního konektoru. Chválím i silikonové vodící linky pro zdroj, díky kterým je upevnění 100% a bez vibrací.
Hned vedle se nachází zkosený úchyt pro 120mm ventilátor. Ten má za úkol přivádět studený vzduch zespodu case, a starat se tak o chlazení všech komponent. Tento ventilátor je samozřejmě od výrobce již předinstalován, jedná se o naprosto běžný model 120mm fanu. Ten ale není sám. Druhý obdobný kousek se nachází jen o několik centimetrů výše ve druhé pozici. Zde bych už měl trochu pochybnosti o užitečnosti tohoto ventilátoru, jelikož nemá příliš odkud sát studený vzduch, jeho funkcí je tak spíše nasměrování vzduchu na procesor.
Pro případ nutnosti je samozřejmě možné obě tyto pozice demontovat, což by se mohlo hodit hlavně při použití extrémně dlouhé grafické karty. Pak ale nastane problém s přítokem vzduchu. V pozadí se rýsuje už snad jen motherboard tray. Její rozměry jsou opravdu přesné pro microATX desku, takže rozhodně nepočítejte s použitím většího standardu. Nakonec budete mít stejně pocit, že je interiér přeplněný k prasknutí.
Ani v tuto chvíli jsem však nevyčerpal všechny pozice interiérových ventilátorů. Další dvě se totiž nacházejí na stropním dílu. O jedné jsme už mluvili, ta vychází ze standardu ATX a stará se o odtah teplého vzduchu směrem nad case. Zde je také upevněn třetí standardně dodávaný ventilátor. Poslední pozice už je ale prázdná a je umístěná před grafickou kartou. V případě potřeby je možné ji osadit 80 nebo 92mm ventilátorem. Ten by pak přímo ofukoval grafickou kartu. I tuto pozici je možné demontovat a upřímně pochybuji o jejím praktickém využití.
Nic dalšího se do této části interiéru nevešlo. Už tak je totiž naprosto přeplněný a například pro instalaci základní desky musíte minimálně jeden držák na ventilátor demontovat, jinak tam desku nedostanete. Pravděpodobně to bude ale ten nevyužitý horní.