Srovnávací test grafických karet od čtyř do šesti tisíc
Článek Srovnávací test grafických karet od čtyř do šesti tisíc

Srovnávací test grafických karet od čtyř do šesti tisíc

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

6. 2. 2012 03:00 45

Seznam kapitol

1. Nové Radeony na obzoru, GeForce v nedohlednu 2. nVidia GeForce GTX 560 3. nVidia GeForce GTX 560 Ti 4. AMD Radeon HD 6870 5. AMD Radeon HD 6950 6. Srovnávací tabulka, sestava, hry a metodika 7. 3DMark Vantage, 3DMark 11, Anno 2070 8. AC: Revelations, Battlefield 3
9. Crysis, Crysis 2 10. DiRT 3, Just Cause 2 11. Metro 2033, Splinter Cell: Conviction 12. Spotřeba 13. Celkový výkon 14. Poměr cena / výkon 15. Závěr

AMD Radeony řady HD 7900 už sice byly uvedeny na trh, na karty střední třídy si však ještě pár dní počkáme. Než se tak stane, přinášíme vám test čtyř karet v ceně od čtyř do šesti tisíc korun ze stávajících generací. Postavili jsme proti sobě GeForce GTX 560 / Ti a Radeony HD 6870 / 6950 a otestovali je v devíti moderních hrách.

Reklama
Reklama

AMD Radeon HD 6870 versus nVidia GeForce GTX 560

Srovnávací test grafických karet od čtyř do šesti tisíc
Srovnávací test grafických karet od čtyř do šesti tisíc


Vlevo AMD Radeon HD 6870, vpravo nVidia GeForce GTX 560

Vyhodnocení dnešního testu jsem pojal jako dva samostatné duely. Nejprve se podívejme na souboj AMD Radeonu HD 6870 proti nVidii GeForce GTX 560 v cenové hladině čtyři tisíce korun. Výkonnostně jsou na tom obě karty téměř identicky, v průměru jsem naměřil rozdíl zanedbatelných 0,4 % ve prospěch Radoenu. Protože však nejlevnější model stojí o sedmdesát korun víc než GeForce, v poměru cena / výkon mírně vede karta zeleného výrobce. I v tomto případě je však rozdíl minimální. Za procento výkonu Radeonu dáte v průměru 53,5 Kč, v případě GeForce je to 52,8 Kč.

Co se týče podpory technologií, umí obě karty DirectX 11. nVidia k tomu přidává ne zrovna rozšířenou HW akcelerovanou fyziku PhysX či GPGPU rozhraní CUDA, AMD zase podporu tří monitorů nebo vlastní (a ještě méně rozšířenou) GPGPU akceleraci Stream. Ve spotřebě mírně vede Radeon HD 6870, padesátikorunový cenový rozdíl v roční spotřebě počítače však opět považuji za zanedbatelný.

Při výběru se tak dívejte především na chlazení a konkrétní cenovou nabídku, stejně výhodně jsou obě karty. Protože jsou navíc obě výhodné i z globálního hlediska a společně s Radeonem HD 6850 patří k tomu cenově nejvýhodnějšímu na současném trhu, rozhodl jsem se jim udělit ocenění.

Srovnávací test grafických karet od čtyř do šesti tisíc


PCTuning Silver Award, únor 2012
AMD Radeon HD 6870
nVidia GeForce GTX 560
"grafické karty s nejlepším poměrem cena / výkon ve střední třídě"

AMD Radeon HD 6950 1 GB proti nVidia GeForce GTX 560 Ti

Srovnávací test grafických karet od čtyř do šesti tisíc
Srovnávací test grafických karet od čtyř do šesti tisíc


vlevo AMD Radeon HD 6950 1 GB, vpravo nVidia GeForce GTX 560 Ti

Druhý dnešní duel je mezi AMD Radeonem HD 6950 s 1 GB paměti a nVidií GeForce GTX 560 Ti (model GeForce GTX 560 Ti 448 nebyl vůbec testován, na trhu se objevil jen krátce a nyní se už karty pouze doprodávají). Výkonnější kartou je v této dvojici Radeon, který konkurenční GeForce překonal o necelá tři procenta. Protože je však karta současně o téměř pět set korun dražší, má horší poměr cena / výkon. Zatímco za procento výkonu „zelené karty“ dáte v průměru 57,9 Kč, v případě „červeného modelu“ je to 62,1 Kč. Takovýto rozdíl už není zanedbatelný a v poměru cena / výkon tedy vítězí GeForce GTX 560 Ti.

Pokud se podíváme na technologie, platí totéž jako v souboji GeForce GTX 560 a Radeonu HD 6870, zde jsou tedy síly vyrovnané. Ve spotřebě má náskok nVidia, roční úspora proti kartě AMD činí necelých dvě stě korun. Pokud k tomu připočteme již zmíněný lepší poměr cena / výkon, vychází z duelu vítězně právě nVidia GeForce GTX 560 Ti.

Závěrem

Srovnávací test grafických karet od čtyř do šesti tisíc

Možná vás při čtení článku možná napadlo, proč přinášíme podobný test právě v této době. Jak už jsem psal v první kapitole, nových karet nVidia GeForce se dočkáme nejdřív za tři měsíce, přičemž půjde o nejvýkonnější modely a levné karty budou uvedeny ještě později. AMD už sice některé modely (Radeon HD 7970 a 7950) na trhu má, uvedení řady HD 7800 však bylo odloženo na březen. V únoru bychom se měli dočkat jen levné řady Radeon HD 7700 s cenou okolo tří a půl tisíc a do kategorie testovaných karet tedy nijak výrazněji nezasáhne. Dá se navíc očekávat, že AMD podobně jako u Radeonů HD 7900 ze začátku nasadí vyšší ceny, které klesnou až po několika týdnech. Koupě GeForce GTX 560 či Radeonu HD 6870 proto ani v této době není chybou, jde o dobré karty s výhodným poměrem cena / výkon.

Poděkování

Děkujeme obchodům Alza.cz a Alfacomp, které zapůjčily většinu grafických karet

   

Děkujeme partnerům Asus, Intel, Gigabyte a MSI, kteří zapůjčili další vybavení na testy

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning