Stavba a test výkonu herních počítačů za 15, 20 a 30 tisíc
Článek Stavba a test výkonu herních počítačů za 15, 20 a 30 tisíc

Stavba a test výkonu herních počítačů za 15, 20 a 30 tisíc

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

5. 8. 2013 03:00 68

Seznam kapitol

1. Na nový hardware nemá smysl čekat 2. Výběr komponent — procesor, paměti, deska 3. Výběr komponent — grafická karta, disk, zdroj a skříň 4. Testovací sestavy, hry a metodika 5. Alan Wake, Arma II: Operation Arrowhead 6. Assassins Creed III, Battlefield 3
7. Bioshock: Infinite, Crysis 3 8. Far Cry 3, GTA: EFLC 9. Grid 2, Hitman: Absolution 10. Max Payne 3, Metro: Last Light 11. Sleeping Dogs, Tomb Raider 12. Závěr

Chcete si koupit nový počítač pro hraní her a nejste si jisti svou volbou komponent? Přinášíme vám průvodce, ve které jsme navrhli trojici herní sestav v ceně 15, 20 a 30 tisíc korun včetně daně a licence na OS. Kromě komentáře k výběru jednotlivých dílů najdete v článku také test všech tři sestav ve čtrnácti moderních hrách.

Reklama
Reklama
Stavba a test výkonu herních počítačů za 15, 20 a 30 tisíc

Cílem dnešního článku bylo ukázat, jaké herní sestavy a s jakým výkonem lze seskládat v jednotlivých cenových kategoriích. Pokud máte skutečně hluboko do kapsy, je rozumnou nejnižší částkou patnáct tisíc korun včetně daně. Za tuto sumu poskládáte počítač s dvoujádrovým procesorem Intel Core i3, 4 GB operační paměti, grafickou kartou AMD Radeon HD 7850 1 GB a 1 TB pevným diskem. Základní desku kupte jednu nejlevnějších a zdroj bohatě postačí s výkonem okolo 300 W. V ceně je započítaná také licence na operační systém Windows.

Hry na uvedené sestavě běží vcelku obstojně a řadu AAA titulů jako Alan Wake, Bioshock: Infinite nebo Grid 2 si zahrajete na nejvyšší detaily bez jakéhokoliv snižování detailů. U nejnáročnějších her současnosti se ale připravte na nutnost přinejmenším vypnout vyhlazování hran a většinou ještě mírně snížit detaily.

Stavba a test výkonu herních počítačů za 15, 20 a 30 tisíc

Pokud jste finančně omezeni o něco méně a na počítač máte okolo dvaceti tisíc korun, investujte je do čtyřjádrového procesoru, dvojnásobného množství operační paměti a lepší grafické karty. Kombinace procesoru Intel Core i5 a grafické karty nVidia GeForce GTX 660 už nabízí pro hry velmi slušný potenciál, hry běží v průměru o třetinu lépe než na sestavě za patnáct tisíc. Většinu nových her si tak plynule zahrajete na nejvyšší nastavení detailů, jen u některých budete muset vypnout vyhlazování hran.

Stavba a test výkonu herních počítačů za 15, 20 a 30 tisíc

Pro nejdražší sestavu jsem zvolil cenový limit třicet tisíc. Za tyto peníze dnes pořídíte výkonný herní stroj osazený téměř tím nejlepším hardwarem. Čtyřjádro Core i5-4670K s možností přetaktování, 8 GB operační paměti, 2TB pevný disk v kombinaci se 120GB SSD a grafická karta nVidia GeForce GTX 770... S výjimkou SSD nemá pro běžného hráče žádný smysl kupovat výkonnější a dražší hardware. Výkon sestavy tomu ostatně odpovídá. Všechny testované hry s rezervou běžely přes průměrných čtyřicet snímků a lze předpokládat, že během nejbližšího roku tomu až na naprosté výjimky nebude jinak.

Poděkování

Za zapůjčení části testovaného hardwaru děkujeme internetovému obchodu Alza.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning