Stavba a test výkonu herních počítačů za 15, 20 a 30 tisíc | Kapitola 2
Seznam kapitol
Chcete si koupit nový počítač pro hraní her a nejste si jisti svou volbou komponent? Přinášíme vám průvodce, ve které jsme navrhli trojici herní sestav v ceně 15, 20 a 30 tisíc korun včetně daně a licence na OS. Kromě komentáře k výběru jednotlivých dílů najdete v článku také test všech tři sestav ve čtrnácti moderních hrách.
levná sestava si musí vystačit s dvoujádrovým procesorem Intel Core i3 architektury Ivy Bridge, do sestav s cenou přes 20 tisíc vměstnáte čtyřjádra Core i5 architektury Haswell
Počítačové hry i v roce 2013 ve většině případů preferují spíše vyšší výkon na jedno jádro než velký počet jader. Všechny tři sestavy jsem proto postavil na procesorech od Intelu, které mají výkon na jedno jádro znatelně vyšší než modely AMD. V případě nejlevnější sestavy za 15 tisíc korun s daní je samozřejmě nutné se držet při zemi. Levnější modely nejnovější architektury Haswell zatím firma nepředstavila, volba proto padla na starší dvoujádro Core i3-3220 architektury Ivy Bridge. To však ničemu nevadí, výkon jednotlivých architektur Intel se ve hrách v posledních letech téměř nemění. Procesor s pracovní frekvencí 3,3 GHz a 3 MB vyrovnávací paměti L3 cache pořídíte za cenu okolo 2900 Kč s daní.
Do výkonnějších a dražších sestav za 20 a 30 tisíc korun už bez problémů osadíte nejnovější čtyřjádra Core i5 architektury Haswell. Poohlížet se po dražších procesorech řady Core i7 nemá smysl, technologie jako Hyper-Threading totiž ve hrách vůbec nevyužijete, často jsou naopak spíše na obtíž a výkon ve hrách snižují. V případě střední sestavy padla volba na nejlevnější model Core i5-4430 s pracovní frekvencí 3,0 GHz (3,2 GHz s Turbem) a 6 MB paměti L3 cache. Prodává se za cenu okolo 4400 Kč s daní (Alfa/Alza). V druhém jmenovaném obchodě k procesoru zdarma dostanete plnou verzi hry Grid 2.
Nejdražší sestavu s cenovým limitem 30 tisíc s daní jsem osadil procesorem i5-4670K. Jeho hlavní výhodou je kromě vyšší frekvence 3,4 GHz (3,8 GHz s Turbem) především otevřený násobič. Procesor tak můžete poměrně snadno přetaktovat někam k 4,5 GHz a tím jeho výkon ještě zvýšit. Je ale nutné si za to připlatit, cena modelu i5-4670K se pohybuje okolo 5600 Kč s daní (Alfa/Alza). V obou obchodech k procesoru zdarma dostanete plnou verzi hry Grid 2. Pokud taktovat neplánujete, bohatě vám postačí stejný model bez otevřeného násobiče Core i5-4670. Ten koupíte přibližně o čtyři stokoruny levněji.
v levném počítači si vystačíte s boxovaným chladičem, v těch dražších odvede dobrou práci Gelid Tranquillo
U levné sestavy za 15 tisíc je nutné udržet náklady co nejníže. Je proto rozumné koupi chladiče procesoru vynechat a použít boxovaný chladič, který dostanete společně s procesorem zdarma. U dražších sestav je úvaha o lepším chladiči na místě. Utrácet vysoké částky za highendové chladiče jako je Noctua však není nezbytné. Bohatě postačí osvědčený chladič Gelid Tranquillo, který nabízí jeden z nejlepších poměrů cena/výkon na trhu. Pořídíte jej za příjemných 600 Kč s daní (Alfa/Alza).
2× 4 GB levných pamětí DDR3 v dražší sestavě bohatě postačí
Cena operačních pamětí v posledních měsících vzrostla téměř o polovinu. Volba 8 GB pamětí dnes proto u nejlevnějších sestav není ani zdaleka takovou samozřejmostí, jako tomu bylo před půl rokem. U základní sestavy s cenou do 15 tisíc osobně doporučuji koupi jen jednoho 4GB modulu s cenou okolo 850 korun (Alfa/Alza), druhý modul dokupte dle finančních možností až časem. Chybět vám v nejbližší době nebude, hry si s 4 GB paměti bohatě vystačí. Do obou dražších sestav jsem shodně osadil 2× 4 GB základních pamětí Kingston s cenou okolo 1700 Kč (Alfa/Alza). Kupovat dražší moduly s nižší latencí či vyšší frekvencí nemá smysl, nárůst výkonu je v praxi téměř nulový.
volbu základní desky nepřeceňujte, dostatečnou výbavu nabízí i levné modely
Řada uživatelů dělá při výběru základní desky chybu tím, že její váhu výrazně přeceňuje. Často přitom postačí i levné modely, které mají stále poměrně slušnou výbavu. Příkladem takové desky je Asus P8B75-M LX Plus, kterou jsem osadil do levné sestavy. Desku pořídíte za skutečně velmi nízkou cenu okolo 1350 Kč s daní (Alfa/Alza). Nabízí přitom vše, co může běžný hráč potřebovat — jeden SATA 6 Gb/s konektor pro případné připojení rychlého flashového disku, dvojici USB 3.0 konektorů, integrovaný zvukový kodek i gigabitovou síťovou kartu... Absence podpory SLI/CrossFire/RAID, pouze dva paměťové sloty či mizerné možnosti přetaktování (při osazení procesoru bez možnosti taktování) budou stěží u takto levné sestavy někomu v praxi vadit.
Do sestavy střední třídy s cenou okolo 20 tisíc jsem osadil o stupeň lepší, stále však levnou desku MSI B85-G43. Za nějaké dva tisíce s daní (Alfa/Alza) jde o slušnou desku nižší střední třídy pro procesory Haswell s čtveřicí SATA 6 Gb/s konektorů, dvojicí USB 3.0 konektorů a o něco lepším zvukovým kodekem i síťovou kartou než u předchozí desky Asus. Slabší možnosti přetaktování při osazení běžného procesoru Core i5 bez odemčeného násobiče vás opět nemusí trápit.
Jako desku pro nejdražší sestavu s cenou okolo třiceti tisíc jsem zvolil model Gigabyte GA-Z87-HD3. Ani v tomto případě nejde o jinak drahý model, cena se pohybuje okolo 2700 Kč s daní (Alfa/Alza). Deska s čipsetem Intel Z87 však nabízí rozumné možnosti pro přetaktování procesoru Intel Core i5-4670K. Zbylá výbava je srovnatelná s předchozí deskou MSI.