Stavím, stavíš, stavíme: Arduino a Intel Edison
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Stavím, stavíš, stavíme: Arduino a Intel Edison

Stavím, stavíš, stavíme: Arduino a Intel Edison | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 1. 2015 11:00 34

Seznam kapitol

1. Stavím, stavíš, stavíme: Arduino a Intel Edison 2. Hračky z éry digitální 3. Arduino: Jednoduché začátky, a velké možnosti 4. Autoři učebnic by se mohli učit... 5. Edison od Intelu: Když vám Arduino nestačí... 6. ...ale bude to boj

Dlouho mi chyběly na trhu elektronické stavebnice, se kterými bychom si mohli hrát a učit se na nich. Přece jenom i politici občas v televizi naříkají, že úroveň technické výuky u nás upadá. A co může být lepšího než stavebnice, která vás naučí základy elektrotechniky a výpočetní techniky – a to hravým a zábavným způsobem?

Reklama

Edison byl navržen i s ohledem na prototypování IoT (Internet of Things) a wearable zařízení. Je tedy navržen pro odrostlejší a hlavně poněkud linuxově zaměřené. Velkou nevýhodou Edisonu je to, že jeho vývojové nástroje jsou, abych to tak řekl, hodně experimentální. U Arduina stačí najít aplikační balíček pro vaši platformu (důležité, protože balíček pro starší Windows na 64bitových „osmičkách“ nenainstalujete), ale tady nic takového není. Rozchození Edisonu zahrnuje asi sedm kroků a vyžaduje stažení pěti souborů, což je proces, který je pro civilisty docela obtížný. Pokud máte problém, budete bádat.

Chápu, že linuxový národ je lepší, chytřejší a vzdělanější než civilisté, ale současná podoba vývojových nástrojů pro Edison ho celkem diskvalifikuje jako výukovou stavebnici, tedy až na ty úplně nejchytřejší děti. Je to velká škoda, protože si myslím, že s vhodným přátelským softwarem by možná mohl představovat velmi důstojného nástupce Arduina a také „vyšší level“ pro ty, kteří už nechtějí stavět jenom blikače, ale chtějí třeba vlastního robota, co jim bude bloumat po bytě (anebo robotickou sekačku, která bude jako bonus prohánět na zahradě vetřelce). Tam ale zatím nejsme a fakt, že i v krabičce je přesně nulový počet příruček a návodů naznačuje, že se opravdu díváme na produkt spíše pro konstruktéry než pro mládež.

Doufám, že se Intel pochlapí a dodá i civilistům, smrtelníkům a dorostu nějakou jednoduchou aplikaci, která zařídí všechno potřebné automaticky a nabídne jednoduché a přehledné vývojové prostředí, které by se dalo využít i ve výuce. Ostatně: Edison by bylo díky vysokému výkonu ideální srdíčko pro robotické Lego Mindstorms nové generace. Kostička pro Lego Mindstorms EV3 obsahuje Texas Instruments Sitara AM1808 s ARM9 architekturou na 300 MHz a 64 MB RAM plus 16 MB SSD. Upgrade na „atomové“ dvoujádro na 500 MHz, 1 GB RAM a 4 GB SSD by byl skutečně citelný, nehledě na to, že Edison podporuje Wi-Fi přímo, i bez USB dongle. Takže bychom získali snadno programovatelné Lego roboty – a to by bylo skvělé.

Takže: Dočkáme se v Legu Mindstorms EV4 srdíčka od Intelu? Bylo by to docela super!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama