SteelSeries Apex 3 a Apex 5: membrána versus hybrid
PCTuning Článek

SteelSeries Apex 3 a Apex 5: membrána versus hybrid

Jan Preclík

Jan Preclík

22. 4. 2020 03:00 1

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Unboxing Apex 3 3. Unboxing Apex 5 4. Parametry obou klávesnic
5. Praktický test 6. Podsvícení a multimediální funkce 7. Software - SteelSeries Engine 8. Závěr

Oblíbený výrobce herních periferií přináší po dražších modelech mechanických herních klávesnic i levnější membránové. Oba dnes recenzované modely uspokojí jak milovníky hlasitého klikání mechanických spínačů, tak i uživatele preferující tichosti membránovek. I přes spoustu společných prvků má každý model jiné přednosti.

Reklama
Reklama

Obávám se, že v hodnocení používání levnějšího modelu nemůžu být naplno subjektivní. Mechanické klávesnice používám už dobré dva roky a za tu dobu jsem si na pocit stisku mechanických kláves až příliš zvykl. Navzdory mému silně ovlivněnému názoru, který v hloubi mé duše drtí membránové klasiky na prach, musím říct, že na Apexu 3 se píše naprosto v pohodě. Koneckonců i během psaní téhle recenze mám obě klávesnice připojené a psaní střídám, abych byl schopen hodnotit kromě vzpomínek na dlouhodobé používání i situaci „tady a teď“. I přesto, že trojkový model je membránový, píše se na něm prostě skvěle. Klávesnice se sice o něco pomaleji, ale i tak hbitě vrací a kopírují pohyby prstů. Navíc je opravdu pocitově zhruba o polovinu tišší, alespoň co jsem byl schopný porovnat s klasickou kancelářskou membránovkou od HP a starší „herní“ membránovkou od Coolermaster (zamlada jsem měl příšerný vkus).

SteelSeries Apex 3 a Apex 5: membrána versus hybrid

Co se týká hraní her, tam nemám co bych vytknul. Během dne jsem samozřejmě používal model Apex 5, když ale zapadlo Slunce za horizont modřanských paneláků, vytasil jsem svou tajnou zbraň... a manželka si neměla na co stěžovat, mohla klidně spát. Žádné hlasité cvrlikání zběsilého mačkání WASD se nekonalo.

SteelSeries Apex 3 a Apex 5: membrána versus hybrid

Ač pětkový model není typickou mechanickou klávesnicí a výrobce ani neudává odezvu kláves, musím říci, že si na mechanickou klávesnici celkem úspěšně hraje. Tahle klávesnice je vůbec první takový model, který se mi dostal pod prsty. Při plném stisku nadoraz urazí klávesa cestu dlouhou 4 milimetry, nicméně cvaknutí je zaznamenáno už v polovině trasy.

Pětkový Apex mohu porovnat s nedávno testovanými modely Panzer a Katana od Yenkee a samozřejmě Razer Blackwidow Chroma v2, kterou už nějaký ten pátek vlastním. Oproti klasickým mechanikám je třeba na klávesy tlačit silněji, i když výrobce udává sílu 50 cN, což je defakto stejné, jako mají modely Yenkee. Pocitově je to jinak a není to vyloženě špatně. Naopak musím říci, že mi větší odpor kláves celkem vyhovuje, zejména u hraní. Na druhou stranu i přesto, že je mi tvrdší stisk příjemnější a klávesnice krásně kopíruje pohyb prstů tam i zpět, nedokážu si představit, že bych s ní psal třeba deset hodin v kuse diplomku. Tuhle recenzi už píšu pěkných pár hodin a začínám cítit, že pravý malíček spolu s prsteníčkem začínají mít dost.

SteelSeries Apex 3 a Apex 5: membrána versus hybrid

Obě klávesnice mají totožné parametry týkající se anti-ghostingu (stisku falešných kláves) a N-Key Rollover (stisku více kláves najednou). Anti-Ghosting udává výrobce herní třídu a obě klávesnice umožňují stisknout až 24 kláves najednou.

Oba kousky jsem tedy prohnal Aquakeytestem. Ani jedna z klávesnic neměla problém při stisku osmi kláves v jedné řadě. Výsledky byly stejné, rozhodl jsem se tedy pouze pro jeden screen.

SteelSeries Apex 3 a Apex 5: membrána versus hybrid

Problémy u obou kusů se dostavily až ve chvíli, kdy jsem tisknul klávesy na různých místech klávesnice. Pěkná demonstrace například na tomto screenu. Ve stejný moment jsem stisknul 8 kláves, konkrétně A-F a U-P.

SteelSeries Apex 3 a Apex 5: membrána versus hybrid

Obě klávesnice měly výsledky totožné, proto prezentuji jen dva screeny. Testy na obou kusech jsem opakoval v různých USB portech, vždy se stejným výsledkem. Abych vyloučil chybu v měření, zkusil jsem se válet i po plně mechanické klávesnici Razer Chroma V2, která všechny stisky zaznamenala. Koneckonců problémy s tímto testem neměly ani nedávno recenzované budget mechanické klávesnice od Yenkee. Jejich výsledky si můžete prohlédnout zde.

Hádám, že jsem odhalil Achillovu patu membránových klávesnic. Upřímně jsem čekal, že testem stisknu více kláves projdou oba kusy bez problémů. Během používání, ať už při psaní či hraní, jsem nezaznamenal jediný problém. Po dopsání recenze mě napadlo ještě Aquatestem prohnat svou starou Octane membránu od CM. Dopadla naprosto stejně. Proto výstup toho testu považuji spíše za špatnou vlastnost membránových klávesnic.

 Ale abych jen nehanil, při všech možných testech v Aquatestu jsem nezaznamenal žádný ghosting. Falešné stisky kláves se nekonaly, anti-ghosting funguje perfektně. Aspoň že tak.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning