Switch QNAP QSW-M1208-8C — když potřebujete 10 GbE
PCTuning Článek

Switch QNAP QSW-M1208-8C — když potřebujete 10 GbE

Petr Šaroun
Petr Šaroun
2. 5. 2021 14:00 31 Sdílej:

Seznam kapitol

1. QNAP — co už jsme testovali 2. QNAP QSW-M1208-8C 3. Bližší pohled 4. Obrázky zařízení
5. Zprovoznění zařízení 6. Základní nastavení 7. Schopnosti switche 8. Ochutnávka příštího dílu a závěr

Dnešní článek je o firemním 10 GbE switchi QNAP QSW-M1208-8C s dvanácti porty pro nejnáročnější domácí uživatele, větší kanceláře a malé firmy. Firmu QNAP znáte především jako výrobce výborných NAS, ale byla by škoda nezmínit jejich síťová řešení. Pokud se o sítě byť jen okrajově zajímáte, určitě si ho nenechte ujít.

Reklama
Reklama

Schopnosti switche

Všechny funkcionality si jen zevrubně popíšeme, hlouběji se na ně podíváme příště. S firmou QNAP máme domluveno zapůjčení většího množství těchto switchů pro otestování zajímavých modelových případů použití. Příští díl bude čistě technický.

VLAN

VLAN (virtuální sítě) jsou jedním ze základních pilířů síťařiny. Cílem je od sebe oddělit různé sítě. Řekněme, že na portu 1 by byl výstup pro veřejné Wi-Fi AP. Ale ve firmě nechcete, aby se někdo přes Wi-Fi dostal rovnou do vaší sítě. Chcete data dovést po společném vedení do dalšího switche, pak ještě do jednoho a nakonec do firewallu, který daného člověk pustí je do internetu. A nikdo nám nesmí z VLAN utéct.

Definování VLAN - virtuální switche
Definování VLAN - virtuální switche

Každý na sítě specializovaný ajťák by měl VLANám rozumět, proto to bude příště jedno ze stěžejních témat.

Agregace linek

Agregace (spojení dvou nebo více) linek má jednak snížit riziko poruchy, například když jeden z kabelů vypadne nebo jedna ze síťových karet zamrzne a jednak zvětšit prostupnost. Někdy se agregují i linky propojující switche, aby se zvýšila propustnost, ale především se agregují připojení k serverům.

Agregace linek - vytváření týmů
Agregace linek - vytváření týmů

Switch podporuje staticky definovanou agregaci a samozřejmě i agregaci řízenou protokolem LACP.

Potřebu agregace si popíšeme pomocí dvou switchů, které jsou propojené archaickým 1 GbE. Ve chvíli, kdy jeden klient vytíží propoj spojující tyto switche (třeba začne kopírovat data ze serveru), ostatní uživatelé mohou zaznamenat nepříjemné výpadky při online hovorech, protože linka propojující switche se poněkud ucpává.

RSTP

Velmi, velmi zjednodušeně si to popíšeme jako rychlé obnovení trasy a prevenci proti smyčkám. A je to další základní síťová technologie. Předtavme si firmu, která má tři swtiche a všechny je má vzájemně propojené. Do prvního switche přijde požadavek PRO VŠECHNY ÚČASTNÍKY SÍTĚ, switch ho vezme a pošle na všechny porty, obdrží ho druhý switch a udělá s ním to samé, třetí switch také, tím se vrací do druhého (dokonce duplikovaný) a zase letí na všechny strany. Safra!

Jak to vyřešit? Samozřejmě odebereme jeden propoj. Hotovo. Nebo ne?
A co když nám umře prostřední switch? Nebo se přeruší ty jediné trasy? Ano, použijeme RTSP (nebo jinou technologii), která se postará o "uspání" nepoužívaných tras, aby se nám provoz nevracel.

RSTP - ochrana proti smyčkám
RSTP - ochrana proti smyčkám

Tohle je jedna z dalších věcí, na kterou se příště podíváme.

LLDP

Tohle je "jen" protokol objevující zařízení v síti. A je to poměrně užitečná věc. Hned vidíte, co kde máte.

LLDP - průzkum zařízení v síti
LLDP - průzkum zařízení v síti

Skvělé je, že přímo vidíte, za kterým portem se zařízení schovává!

ACL

Access control list (seznam přístupů), díky ACL můžeme říct, že k administraci switche může přistoupit pouze IP adresa 192.168.0.10.

Access control list- řízení přístupů
Access control list- řízení přístupů

Teď definuji, že přístup k IP adrese 192.168.0.37 (což je náhodou adresa administrace), je zakázaný ze všech portů vyšších než dva.

Omezení přístupu do administrace
Omezení přístupu do administrace

Okamžitě po potvrzení mi administrace přestala fungovat a přístup jsem získal znovu až po přepojení počítače do portu 2.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning