Switch QNAP QSW-M1208-8C — když potřebujete 10 GbE
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Switch QNAP QSW-M1208-8C — když potřebujete 10 GbE

Switch QNAP QSW-M1208-8C — když potřebujete 10 GbE

Petr Šaroun

Petr Šaroun

2. 5. 2021 14:00 31

Seznam kapitol

1. QNAP — co už jsme testovali 2. QNAP QSW-M1208-8C 3. Bližší pohled 4. Obrázky zařízení
5. Zprovoznění zařízení 6. Základní nastavení 7. Schopnosti switche 8. Ochutnávka příštího dílu a závěr

Dnešní článek je o firemním 10 GbE switchi QNAP QSW-M1208-8C s dvanácti porty pro nejnáročnější domácí uživatele, větší kanceláře a malé firmy. Firmu QNAP znáte především jako výrobce výborných NAS, ale byla by škoda nezmínit jejich síťová řešení. Pokud se o sítě byť jen okrajově zajímáte, určitě si ho nenechte ujít.

Reklama

QNAP — co už jsme testovali

Jestli firmu QNAP znáte jako výrobce výborných NASů, samozřejmě máte pravdu. Firma QNAP vyrábí nejrůznější modelové řady NAS, ale také mnoho pokročilých síťových prvků - a na ně se dnes podíváme.

Celé IT má poměrně velkou setrvačnost, rozumný ajťák je konzervativní a používá ověřená řešení. Proto se firmy v nových oblastech prosazují jen pozvolna. Mnoho síťových ajťáků zná jen větu "Dejte tam Cisco!"

Cisco bezesporu je tradičním výrobcem síťových prvků. Ve firmě Cisco si toho jsou vědomi a jejich prvky jsou opravdu mimořádně - až nesmyslně - drahé. Celkem nedávno mi přišla nabídka na 8 koncových switchů za 560 tisíc. Ne, nejednalo se o žádné core switche (pro jádro sítě), ale o leaf (koncové switche). V podstatě úplně obyčejné switche se 48 gigovými porty a 4x 10 Gb uplinkem. Osm switchů za 560 tisíc!

Pojďme se podívat, o jakém hardware firmy QNAP jsme už psali a co o firmě QNAP říká.

QNAP a jejich switch s 2.5 GbE porty

Tady jsem nedávno psal o šikovném switchi a QNAP QSW-1105-5T - který má všechny porty 2.5 GbE. Gigový ethernet (tedy 1 GbE) používá stejné Cat 5e kabely jako 2.5 GbE, díky tomuto můžete bez obav využít stávající síťovou kabeláž. Naopak použití kabelů Cat 5e je pro 10 GbE víc než sporné.

QNAP QSW-1105-5T
i Zdroj: PCTuning.cz
QNAP QSW-1105-5T

Síťové připojení 2.5 GbE se už stalo novým standardem pro základní desky střední třídy a pokud se podívám na teprve chystané produkty, žádný návrat k 1 GbE se rozhodně nechystá. 1 GbE pro laciné sestavy a od střední třídy výš nejméně 2.5 GbE.

A co to říká o firmě QNAP? Nebojí se experimentovat a inovuje dřív než ostatní! To si rozhodně zaslouží ocenění. Mnoho ostatních výrobců se omezuje na prosté kopírování práce svých konkurentů. QNAP bezesporu je velmi inovativní firma.

SD-WAN řešení QHORA

A pro změnu tady jsme psali o SD-WAN a 10 GbE routeru a QNAP QHora 301W.

Toto pokročilé řešení umí vytvářet softwarově definovanou síť WAN (vnější) a nahradit/doplnit MPLS. Řada velkých nadnárodních koncernů přechází právě na SD-WAN řešení, protože MPLS je velmi, velmi drahá technologie. Pomocí SD-WAN spojíte všechny pobočky vaší firmy do jednoho velkého celku.

QNAP QHora 301W
i Zdroj: PCTuning.cz
QNAP QHora 301W
QNAP QHora 301W
i Zdroj: PCTuning.cz
QNAP QHora 301W

Jednoduchý a neřízený switch zvládne vyrobit asi každý výrobce, ale zvládnout vyrobit SD-WAN řešení s cloudovou správou je úplně jiný level. Firma QNAP to na poli sítí rozehrála ve velkém. Že má zařízení i dva 10 GbE porty? No samozřejmě. A opět musím firmu QNAP pochválit, je vidět, že mají kompetentní inženýry schopné připravit i velmi pokročilé řešení.

Tohle skutečně není placená propagace, produkty firmy QNAP jsou s každou další generací objektivně lepší.

QNAP QGD-1600P je PoE switch a NAS uvnitř

Firma QNAP vyrábí i velmi zajímavá a pokroková hybridní zařízení. Tohle je switch s možností PoE (napájení po datových kabelech) s NAS uvnitř. Tady jsme o QNAP QGD-1600P psali.

QNAP QGD-1600P
i Zdroj: PCTuning.cz
QNAP QGD-1600P

Řešení je šité na míru kamerovým systémům, dokonce má i HDMI výstup, ale může sloužit i jako router, firewall nebo speciální server.

Tuhle potvůrku osobně vlastním a myslím, že to je pro kamerové systémy naprosto nedoceněné zařízení! Opět za tím je představivost, odvaha přijít s netradičním řešením, zajímavý desighn a slušné provedení. 

10Gb NAS QNAP TS-332X

Pro úplnost - tady jsme psali o QNAP TS-332X, tenhle NAS je slušně rychlý a navíc má SFP+ port.

QNAP TS-332X
i Zdroj: PCTuning.cz
QNAP TS-332X

Metalický 10 GbE (Ethernet) dost hřeje, oproti tomu SFP+ pasivní kabely jsou levné, porty nehřejí, jsou spolehlivé a propoj realizujete za pár stokorun.

QNAP TS-332X
i Zdroj: PCTuning.cz
QNAP TS-332X
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama