PCTuning Článek

Tak už budeme moci ohýbat telefony... ale proč?

Michal Rybka
Michal Rybka
17. 11. 2018 02:00 33 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Už to bude! 2. Když vás nekopírují 3. Na stojánek dobré 4. Jak to dělala Nokia 5. Ohýbat, nelámat 6. Existuje

Samsung nás připravuje na příchod Galaxy F, ohebného smartphonu, který se začne prodávat na jaře. Otázka je: Je to dobrý nápad? Potřebujeme ho? Nebyl by to první exotický koncept, který se ukázal jako neživotaschopný

Reklama
Reklama

Při konstrukci máte dvě možnosti: Buď se zařízení bude skládat tak, jak to navrhoval Courier anebo jak to dělají například konvertibly Lenovo Yoga, tedy velice ostře, čímž vznikne poměrně brzy na obrazovce zřejmý ohyb – anebo se budou ohýbat plynuleji, aby nevznikal ostrý ohyb, ale displej se ovíjel kolem širšího kloubu. Je jedno, z čeho uděláte plochu, která se má ohýbat, ale pokud ji ohýbáte moc ostře, tak tam rychle vznikne permanentní deformace. Aby k tomu nedošlo, musí být ohyb pozvolný.

To v praxi znamená, že pokud se drahý luxusní koncept nemá vychodit moc rychle, bude nebude mít klasický kloub, ale rozšířený. Bude to něco jako válec, ke kterému jsou připevněné desky. A to, prostě a jednoduše, nebude moc skladné. Všimněte si, že moderní zařízení se snaží klouby minimalizovat a schovat. Pokud tam bude válec, výsledek bude připomínat spíš Lenovo Tab 3 s jeho rourou, ve které jsou baterky a nožička – a s tím se nemanipuluje nijak extra.

Ve finále vidím dvě možnosti:

1) Ohebné displeje se využijí konzervativně, v podstatě jenom jako něco, co zaplňuje mezeru mezi oběma polovinami zařízení. Takový koncept je realizovatelný, ale zbytečný, protože zařízení může fungovat úplně klidně jako Lenovo Yoga Book C930 – každá polovina těla má vlastní displej, v jeho případě jeden normální a jeden eink. Už to je poněkud overkill, ale dá se to realizovat – a to zcela bez potřeby ohebných displejů.

2) Někdo se pochlapí a udělá opravdu ohebné zařízení, nejen převlečený konvertible, ale něco, co se dá opravdu překládat a skládat. V takovém případě naprosto neexistuje představa, jak by se to mělo ovládat a používat, pravděpodobně to bude mít nedobrou ergonomii – a navíc rozhodně nevystačíme s portem Androidu, musí to dostat naprosto unikátní systém odpovídající ovládání.

Zkrátka a dobře – nevidím to dobře. Unikátní systém Courieru byl zaříznut v roce 2011 a o tom, že se rychle podaří přeportovat Android tak, aby s ním plně ohebná zařízení fungovala, je nereálné. Zatím se řešila jenom technologie a výrobní cena, o které se ví, že bude veliká. Benefit z toho je naprosto pochybný.

Otevírací zařízení ve stylu Nokia Communicator anebo Courieru umíme udělat mnohem levněji – ale je otázkou proč, protože jsou ve skutečnosti méně ergonomická, než mobil vhodné velikosti. Už Communicatory ukázaly, že ano, mají svoje publikum a ano, mají svoje modely použití, ale jsou omezené, opravdu omezené. Navíc dnes jejich pozici nahradily ultrabooky a zařízení 2-in-1, v podstatě to, co chybí, je ekvivalent klasického kapesního počítače, tedy něčeho s rozměry mezi telefonem a notebookem. Je otázka, zda trh pro taková zařízení vůbec stojí za to, aby se investovaly peníze do vývoje rozhraní, které opravdu ohebná zařízení pokračují.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning