PCTuning Článek

Tak už budeme moci ohýbat telefony... ale proč?

Michal Rybka
Michal Rybka
17. 11. 2018 02:00 33 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Už to bude! 2. Když vás nekopírují 3. Na stojánek dobré 4. Jak to dělala Nokia 5. Ohýbat, nelámat 6. Existuje

Samsung nás připravuje na příchod Galaxy F, ohebného smartphonu, který se začne prodávat na jaře. Otázka je: Je to dobrý nápad? Potřebujeme ho? Nebyl by to první exotický koncept, který se ukázal jako neživotaschopný

Reklama
Reklama

Vypadá to strašně, strašně jednoduše – pokud se na to díváte na stojánku. Zde BBC News ve zprávě z roku 2012 uvádí, že ohebné telefony budeme mít v roce 2013 – a ukazuje, hubba hubba hubba – demonstrátory od Samsungu. Zvlněné ohebné telefony vypadají fantasticky, ale nabízí se otázka, jak se to má vlastně držet a ovládat. V tomtéž článku můžete vidět celou řadu více či méně šílených konceptů, jako byla Nokia Morph, což měl být skutečně ohebný plastový kapesník, ze kterého by šlo telefonovat.

Nokia vůbec zkoušela spoustu možných podob ohebného telefonu. Sice pod nimi už „hořela platforma“ a Stephen Elop vyzval zaměstnance ke skoku z hořící platformy na jinou, která se teprve rozhořívala, ale jejich výzkum jel na plné obrátky a vymyslel například telefon, který vypadá jako starověký svitek – anebo končící rolka toaletního papíru, chcete-li. Vypadá to jako roura, ve které jsou věci, které by se ohýbaly špatně – a z ní si roletovitě vytáhnete obrazovku. S něčím takovým se ale jednou rukou opravdu pracovat nedá.

Jenomže on je to obecnější problém, což ukazuje video Microsoft: Productivity Future Vision (2015). To ukazuje ranou představu Microsoftu o integraci a augmentaci. Věnujte prosím pozornost minutě patnáct, kde si výzkumnice přijde dát kávu a vytáhne plně ohebný tablet. Ano, vypadá to dobře, ale ten objekt má ohebnost hadru, takže se dá použít jak? Ano – jenom tak, že se položí na stůl, jenom tak. Tohle se jednoduše v ruce držet nedá – a dost možná ani v obou rukou!

Srovnejte to prosím se současným ergonomickým optimem v podobě mobilu. Často se pohybuji kolem nových budov, kde se řítí mladé ženy po chodníku i po přechodu tak, že mají sluchátka na uších, mobil v ruce a něco na něm píší a čtou – a stále jim zbývá druhá ruka k tomu, aby u toho i kouřily. Nechápu, jak to dělají, že stejným stylem přecházejí i ulici a nic je nesmete – ale asi mají nějaký smysl navíc a také umí podstatně lépe multitaskovat, takže to zvládají. Podstatné je ale to, že se zařízením podobného tvaru něco podobného dělat jde – protože je tuhé a malé, lze ho jak držet, tak i ovládat jednou rukou. To je obrovská výhoda!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning