Technologie a vojáci: Co nám ta válka vlastně dala?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Technologie a vojáci: Co nám ta válka vlastně dala?

Technologie a vojáci: Co nám ta válka vlastně dala? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

24. 8. 2018 03:00 16

Seznam kapitol

1. Nemyslet a plnit rozkazy 2. Změny v myšlení i plánování 3. Válečná byrokracie 4. Jenom dril už nestačí 5. Ničivé až příliš 6. DARPA

Technologický vývoj není rovnoměrný. Smutnou pravdou je, že se ve válce či akutním ohrožení se rychlost technické evoluce zvyšuje. Největší pokrok lidstvo zažilo v období kolem dvou světových válek a války studené. Neplatí už Cicerovo „inter arma silent Musae“, čili ve válce mlčí Múzy? A co nám válka vlastně dala?

Reklama

Význam klasických armád mizí a pozornost se soustřeďuje jednak na jaderný konflikt a také na možná protiopatření. A to už nejsou úvahy pro běžné seržanty typu Ronalda Lee Ermey či socialistické zelené mozky, kteří buzerují kluky na cvičáku a připravují je na válku ve stylu boje o Guadalcanal anebo o Stalingrad. Celé se to náhle otáčí, protože stratégové upozorňují, že ve chvíli, kdy je svět promořen desítkami tisíc jaderných hlavic, které jsou schopny zasáhnout v podstatě libovolný bod světa, se centrum války přesunulo mimo možnosti a v podstatě i schopnosti jednotlivých vojáků, že už to není jenom o jejich statečnosti.

Tyto kvality se nikdy nevytratily, ale technologie začíná dominovat – a v hrozící masové konfrontaci velmocí se ukazuje, že je více než nutné, aby i nepřátelé postupovali v rámci dohod a eskalovali konflikt čitelně, protože vážně hrozí, že neporozumění, chyba či mechanický postup může dovést lidstvo kompletně k zániku. Proto do diskuse vstupují i vědci, kteří s armádou nemají moc společného, jako je Carl Sagan, a také se zapojuje širší společnost, která začíná chápat, že to není o tom, že ji legie chrání a nabízejí ji bezpečí, ale že se vojáci pustili do her, které mohou odskákat potenciálně všichni.

Je to nutný moment v dějinách technického vyspívání inteligentních druhů, které podle většiny teorií nutně operují s čím dál tím většími zásobami energie, které je mohou čím dál tím jednodušším způsobem smést. Je to jeden z bodů, kdy se myslící bytosti musí rozhodnout, jestli hodlají dále pokračovat ve svém vývoji, anebo jestli je vzájemná destrukce baví tak, že v ní budou pokračovat i se silami tolikrát mocnějšími, než je klacek.

Určité pozitivní precendenty bychom tu měli, za Druhé světové obě strany konfliktu nepoužily chemické zbraně, i když jejich zásoby měly a měly také prostředky k jejich použití. Chemické zbraně použili pouze Italové v Habeši, kde nehrozilo, že je druhá strana použije také – velké mocnosti mohly vylepšit nálety na svoje města o chemické zbraně, ale neudělaly to, protože věděly, že druhá strana by je mohla v odvetě použít také. Fakt je, že nacisté měli k dispozici například tabun a sarin, měli zásoby až 12000 tun těchto látek, ale nepoužili je ani tváří v tvář svému kolapsu.

Chemické látky použili na vyvražďování bezbranných v koncentrácích, kde nehrozilo, že se budou bránit podobnými prostředky – víme, že přinejmenším Churchill byl připraven okamžitě odpovědět na chemické zbraně svými chemickými zbraněmi. V prosinci 1943 došlo k náletu na Bari, kde byla potopena spojenecká loď John Harvey se 2000 chemickými pumami A47A1 s yperitem, takže ano, chemické zbraně měli Spojenci k dispozici. K jejich nasazení naštěstí nedošlo.

Se vzestupem jaderné hrozby si politici uvědomili, že je zcela zásadní mít technologickou převahu. Ta vám totiž dovoluje vést cílené a efektivní údery i bez použití jaderných zbraní, takže můžete bojovat, aniž by došlo k jaderné eskalaci. Motivace pro vývoj kinetických a termobarických zbraní byla totiž přesně ta, že mají efekty blízké taktickým jaderným zbraním, ale nejsou to jaderné zbraně. Nutnost vývoje pokročilých a studium perspektivních technologií si Američané uvědomili poté, co Sověti vypustili Sputnik – a tak v roce 1958 vznikla DARPA (Defense Advanced Research Project Agency).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama