Terabajtové disky v testu - když potřebujete prostor | Kapitola 5
Seznam kapitol
Potřebujete nový úložný prostor pro svá data a hledáte disk s co nejlepším poměrem cena/výkon? S tím, jak klesá cena pevných disků se terabajtové disky dostávají do cenové hranice lehce nad 3000 korun, což už je pro většinu populace přijatelná cena. Otestovali jsme pro vás proto rovnou osm modelů...
Testovací metodika
h2benchw
Stahujte zde
Zvláštností testovacího programu h2benchw je, že k disku přistupuje přímo a ne pomocí nějakého souborového systému. Testuje se tedy na úplně čistém disku.
V programu h2benchw jsem testoval seek time (jak přičtení, tak při zápisu) a průměrné rychlosti čtení a zápisu, protože program testuje každý sektor disku samostatně a na konec z naměřených hodnot udělá průměr.
PCMark 05
Stahuthe zde
Do testu jsem zařadil i některé testy z benchmarku PCMark 05. Konkrétně XP Startup, jako simulace načítání operačního systému, Application loading, jako simulace spouštění programů a Virus Scan.
PCMark Vantage
Stahujte zde
K testování jsem nově použil i diskové testy benchmarku PCMark Vantage. Konkrétně Windows Vista Startup , který simuluje start OS Vista, Windows Defender simulující práci antiviru a Gaming test měřící načítací doby počítačových her a výkon disku ve hrách celkově.
FC Test
Stahujte zde
Tento program PCTuningu zapůjčili lidé z X-bit Labs jako univerzální test pro čtení, kopírování a zápis souborů o různém počtu a velikostech. Program nemá žádné předpřipravené testy a je jen na recenzentovi, jaké testy si připraví. Nakonec jsem pro vás vybral následující testy:
Instalace
– kopírování 414 souborů o celkové velikosti 575MB
Práce s MP3
– čtení i zápis 271 souborů, které mají celkově 990MB
Práce OS
– čtení 9006 souborů s celkovou velikostí 1060MB
Práce s programy
– čtení i zápis 8504 souborů o velikosti 1380MB
– zde jsme provedli napřed 1 samotný test a poté 2 a 4 stejné testy zaráz
jako menší simulaci práce serveru
Všechny předpřipravené profily v programu FC Test jsou mé vlastní a sestavil jsem je po několika hodinách různého zkoušení funkcí tohoto programu. Setkat jste se s nimi mohli už v mých minulých testech pevných disků.
Zpracování výsledků
Protože jsem z testovacích programů dostal mnoho výsledků, chtěl jsme je zpracovat a upravit tak, aby vyšlo snadno porovnatelné skóre pro každý disk. Vím, že jednotlivé testy nemohou mít v žádném případě stejný vliv na výsledek (například 75% požadavků na disk jde na čtení a pouze 25% na zápis), proto jsem se nakonec rozhodl pro následující ohodnocení.
U každého testu jsme se rozhodl pro hodnotu, za kterou bylo uděleno 1000 bodů (tu jsem odvodil z naměřených hodnot). Podle poměru výsledku disku k této hodnotě bylo spočítáno meziskóre. Z kterého bylo posléze spočítáno tolik %, kolik bylo určeno, jako důležitost na celkové skóre v testu.
Tedy například disk x dosáhl v jednom z testů rychlosti 18.88MB/s, 1000bodů bylo uděleno za 20MB/s a celková důležitost byla 8%. Meziskóre se spočítalo jako 18.88* (1000/20) = 944. A 8% z 944 je 75.52. 75.52 je tedy výsledný počet bodů za tento test.
Obdobná byla situace u obou testů seek, kde hodnota pro 1000b byla stanovena 10ms. Za každou 0.01ms, o kterou disk překonal, případně zaostal za 10ms byl přičten, případně odečten 1bod. Z tohoto mezivýsledku se pak opět spočítal počet % podle důležitosti testu.
Bodová ohodnocení z každého z testů se nakonec sečetly a dostali jsme výsledné skóre.
Možná vás zajímá, proč má konkrétní test tolik %. To jsem odvozoval podle vlastního uvážení. Stejně tak se některé testy opakují pro větší přesnost (například práce s OS je v testu z PCMarku 05, Vantage i FC Test) a proto mají jednotlivé dílčí testy menší hodnotu než například čtení v h2benchw.
Testovací sestava
Testy probíhaly na sestavě osazené procesorem Intel Core 2 Quad Q6600 přetaktovaným na 3,5GHz s operační pamětí 4x2GB Corsair XMS2 800MHz CL5, postavené do desky Asus Maximus Formula. Vzhledem k výkonu sestavy by disky neměly být ničím limitovány. Jako systémový disk byl použit Western Digital Raptor WD360ADFD. Testy proběhly na čisté instalaci Microsoft Windows Vista Ultimate 64-bit s nainstalovaným Service Packem 1. Disky během testů nebyly nijak chlazené.