PCTuning Článek

Test dvou Radeonů – MSI R6870 Hawk a R6950 Twin Frozr II

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
8. 3. 2011 02:00 8 Sdílej:

Seznam kapitol

1. MSI R6870 Hawk — balení, karta a detaily 2. MSI R6870 Hawk — jádro, chladič, specifikace 3. MSI R6950 Twin Frozr II — balení, karta a detaily 4. MSI R6950 Twin Frozr II — jádro, chladič, specifikace 5. Srovnávací tabulka, sestava, hry a metodika 6. 3DMark Vantage/11, Bad Company 2 7. Crysis, F1 2010 8. Far Cry 2, Just Cause 2
9. Mafia 2, Metro 2033 10. Splinter Cell: Conviction, WiC 11. Přetaktování 12. Hlučnost, teploty, spotřeba 13. Celkový výkon 14. Poměr cena / výkon 15. Závěr

Před týdnem jsme vám přinesli test tří modifikovaných karet Nvidia GeForce GTX 560, tentokrát se proto podíváme na karty AMD. Konkrétně nám do redakce dorazily grafiky  MSI, ze kterých nás zaujal zejména model R6870 Hawk se zbrusu novým chladičem Twin Frozr III. Jakých dosáhl vylepšení oproti Frozru II?

Reklama
Reklama

MSI R6870 Hawk

První testovanou kartou se stal MSI R6870 Hawk alias upravený AMD Radeon HD 6870. Jeho největší předností je chladič Twin Frozr III. Ten byl velmi tichý v klidu i zátěži a získal si mou oblibu. Mezi další výhody karty patří upravené PCB s kvalitními součástkami umožňující měnit hned několik napětí, a nižší spotřeba proti referenční verzi. Případné ladiče také dále rozhodně potěší možnost připojit voltmetr a dva BIOSy k ovládání chladiče.

Jenže jsou tu i slabší stránky. Velmi nízké přetaktování od výrobce lze sice zlepšit ručním přetaktováním (v našem případě bylo podobné jako u referenční verze), co ale nezměníte, je cena. Ta je opravdu vysoká, tisícikorunový příplatek proti referenčnímu provedení je vážně hodně. Díky němu má karta špatný poměr cena / výkon a prodejním hitem se nejspíš nestane. Za stejné peníze se už totiž dají koupit Nvidia GeForce GTX 560 či AMD Radeon HD 6950 1 GB a to je, jak jistě uznáte, o něco lepší káva. MSI R6870 Hawk tak za současných podmínek zůstává jen alternativou pro ty, kteří chtějí opravdu vyladěný AMD Radeon HD 6870 i za cenu o kus výkonnějších karet.

Graf ceny produktu Msi R6870 HAWK poskytuje server Heureka.cz

MSI R6950 Twin Frozr II

MSI R6950 Twin Frozr II je naší druhou testovanou kartou. Pokud bych měl vyzdvihnout její silné stránky, byla by to nižší spotřeba proti referenční verzi a tiché chlazení v klidu. Tím výčet bohužel končí. Při hraní se totiž chladič tichým rozhodně nedá nazvat (obzvlášť poté, co kartu přetaktujete) a nízký není ani příplatek proti referenční verzi. Ten činí slušných sedm stovek, za které dostanete v zátěži hlučnou kartu s přetaktováním od výrobce pouhých 10 MHz na jádře. Taktování se sice dá dohnat ručním přetaktováním, to lze ale udělat i s levnější referenční verzí (OC potenciál je stejný), která je navíc v zátěži tišší.

Pokud bych si tedy měl vybrat, místo MSI R6950 Twin Frozr II bych sáhnul po běžné levnější referenční verzi. Přišel bych sice o pár wattů nižší spotřebu, v ostatních parametrech je ale referenční verze s Twin Frozr II srovnatelná (OC potenciál, výkon na základní takty) či lepší (chlazení v zátěži). Zejména je pak značně levnější.

Graf ceny produktu MSI R6950 Twin Frozr II poskytuje server Heureka.cz

Poděkování

Za zapůjčení obou testovaných grafických karet děkujeme společnosti MSI.

Za zapůjčení testovacího monitoru Dell U2711 děkujeme společnosti Dell.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning