PCTuning Článek

Test Fractal Design Define S2: Legenda pokračuje!

Petr Kupský
Petr Kupský
25. 10. 2018 03:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – představení 4. Exteriér – zadní stěna 5. Interiér – levá strana 6. Interiér – možnosti osazení vodního chlazení 7. Interiér – pravá strana
8. Interiér – regulátor panelů a konektory 9. Interiér – odhlučnění a filtry 10. Příklad montáže – deska 11. Příklad montáže – disky a zdroj 12. Příklad montáže – chlazení 13. Příklad montáže – osazení grafické karty 14. Hodnocení a závěr

Po více než třech letech dostává populární model skříně Define S svého nástupce. S2 těží ze základu špičkové Define R6 a může být považována za jeho odlehčenou verzi zbavenou všech postradatelných prvků zasahujících do interiéru. Otevřená koncepce zaujme zejména vlastníky vodou chlazených sestav. Zaujme nás také výhodnou cenou?

Reklama
Reklama

Úvod

Na jaře roku 2015 se na vrcholu portfolia počítačových skříní výrobce Fractal Design nacházel model Define R5, který mimochodem v nabídce dodnes přetrvává. Přes jeho nesporné kvality byla pro část zákazníků problémem pořizovací cena, která se na našem trhu pohybovala okolo částky 3100 korun. Jejich většímu odlivu měl zabránit odlehčený model s názvem Define S, který se na trh dostal v té době za mnohem příznivější částku 2400 korun.

Skříň Fractal Design Define S vycházela z konstrukčního základu Define R5 u něhož byl "vyčištěn" vnitřní prostor odstraněním rozměrných košů pro disky a také šachet pro 5,25" optické mechaniky. Pevně uchycený přední panel skříně ztratil otvíravá dvířka, zmizely dva USB konektory z I/O panelu, zmenšen byl prachový filtr na dně skříně, ale naopak se zvětšil prachový filtr na čele a také plocha plastového okna v levé bočnici.

Díky prostornému interiéru bez překážek a možnosti osazení radiátoru vodního chlazení délky až 420 mm, byla Define S výborným základem pro stavbu vodou chlazené sestavy. Vzhledem ke své kvalitě a docela příznivé ceně se stala oblíbenou i pro zákazníky s klasickými sestavami, kteří se spokojili s možností osazení až trojice 3,5" disků plus dvojice 2,5" disků.

Fractal Design Define S2

Začátkem října 2018 představil Fractal Design nástupce modelu Define S, kterého pojmenoval jako Define S2. Vizuální podobnost s aktuálně špičkovým modelem Define R6 nám napovídá, že situace z jara 2015 se bude opakovat. Jenže není to tak úplně pravda. Přestože se i v tomto případě jedná o odlehčený model vycházející ze základu Define R6, chybí zde tentokrát výraznější cenové odlišení obou modelů na trhu. S2 už není citelně levnější, než špičková R6.

Pokud se zaměříme výhradně na vnější vzhled skříně, tak hlavním viditelným rozdílem jsou poněkud širší průduchy po bocích čelního panelu u Define S2. Ty vyplývají z odlišného konstrukčního řešení čela a zejména předních prachových filtrů skříně.

Více rozdílů najdeme v interiéru porovnávaných skříní. Ve výchozím uspořádání je značný prostor v přední části Define R6 vyhrazen košům pro pevné disky a šachtě optické mechaniky. V případě Define S2 je zde „vymeteno“ a plochá přepážka pod základní deskou jen s menším schodkem bez přerušení pokračuje až k čelu skříně. Stejně jako u předchozího modelu Define S zde opět máme k dispozici zcela otevřený prostor bez překážek.

Rozdíl konstrukčního řešení prostoru pro koše s disky je nejlépe patrný z pravé strany skříně. Zatímco do hlubokého prostoru Define R6 snadno umístíme šest 3,5" disků a 5,25" optickou mechaniku, u Define S2 si musíme vystačit pouze s možností osazení trojice 3,5" disků. Pro mnoho uživatelů to však nebude žádný problém.

Jak jsme si ukázali v dřívější recenzi, skříň Fractal Design Define R6 slučuje do jednoho konstrukčního řešení vlastnosti předchozích modelů Define R5 a Define S. Její modulární koncepce totiž po demontáži košů s disky umožňuje snadnou konverzi do alternativního otevřeného uspořádání interiéru. Pokud tedy na obrázku níže porovnáme interiér skříně Define R6 po konverzi, začneme pochybovat o smyslu vydání samostatného modelu Define S2 a o jeho uplatnění na trhu.

Nicméně v některých ohledech bude pro zájemce o skříň s otevřeným prostorem model Define S zajímavější. Nabídne lepší možnosti upevnění prvků vodního chlazení (díky otvorům v přepážce a kotevním prvkům) a o jeden koš pro pevné disky více (po konverzi Define R6 pojme pouze dva 3,5" disky).

Pokud bychom nový model Define S2 chtěli porovnávat s jeho předchůdcem Define S, zde je těch změn mnohem více a odpovídají generačním změnám mezi Define R5 a R6. Z těch nejvýznamnějších bych na úvod vyjmenoval celoplošnou bočnici z temperovaného skla, kryt stropních ventilátorových pozic ModuVent™ třetí generace, čelní panel s broušeným hliníkovým plechem, konektor USB 3.1 Type-C na I/O panelu skříně, pozice pro montáž grafické karty ve vertikální poloze, tři 140mm ventilátory Dynamic X2 v základu, rozbočovač pro ventilátory Nexus+ PWM a další drobnější změny. Podle výrobce mají nasávací otvory S2 o 15 % větší plochu než u předchozího modelu S.

Fractal Design Define S2
Velikostní kategorie skříně:Midi Tower
Rozměry (hloubka × šířka × výška): 543 × 233 × 465 mm
Barevné varianty: černá s bílými detaily, černá, tmavý kov, bílá
Materiál kostry (naměřena tl.): oboustranně lakovaný ocelový plech cca 0,9 mm
Materiál bočnic (naměřena tl.): oboustranně lakovaný ocelový plech cca 0,9 mm, temperované sklo tl. 3 mm
Materiál čela: plast + kartáčovaný hliníkový plech
Podporovaná velikost desek: Mini-ITX, Micro-ATX, Full-ATX, E-ATX (až 305 × 285 mm)
Počet pozic 5,25“: 0× interní
Počet pozic 3,5“: 3× interní
Počet pozic 2,5“: 2+3× interní
Maximální délka radiátorů vodního chlazení: 420 mm nahoře, 360 mm vpředu, 280 mm dole, 120 mm vzadu
Pozice pro ventilátory: 3× 120/140 mm vpředu + 3× 120/140 mm nahoře + 2× 120/140 mm dole + 1× 120/140 mm vzadu
Standardně osazené ventilátory: 2× 140 mm vpředu + 1× 140 mm vzadu (3pin FAN konektor)
Konektory na čelním panelu: 1× USB 3.1 Type-C, 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, sluchátka, mikrofon
Maximální výška chladiče procesoru: 185 mm
Maximální délka grafické karty: 440 mm (465 mm mimo čelní ventilátor)
Maximální délka napájecího zdroje: 300 mm
Hmotnost skříně: 11,60 kg

Oproti předchozímu modelu Define S a také nejnovějšímu Define R6 se dnes testovaná skříň Define S2 dosud nevyrábí v provedení s oběma plnými plechovými bočnicemi, ale výhradně s jednou z bočnic z temperovaného skla. Každé provedení je nabízeno ve čtyřech barevných variantách - Black, Blackout, Gunmetal a White. Tedy v černé s některými bílými prvky interiéru, v kompletně černém provedení, v odstínu tmavého šedivého kovu a v bílé barvě s černými doplňky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning