PCTuning Článek

Test Intel SSD 660p 2TB: první disk s QLC; skvělá cena, ale...

Z. Obermaier
Z. Obermaier
13. 11. 2018 03:00 54 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Intel SSD 660p, první QLC disk 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

NAND čipy přichází do dalšího evolučního stádia, po MLC a TLC se dostáváme ke 3D čipům QLC. Ty umožňují zapsat do jedné buňky 4 bity informací, čímž se kapacita zvýší až o 33 procent na čip proti TLC diskům. Intel navíc uvádí dynamickou SLC cache a vysoké hodnoty čtení a zápisu.

Reklama
Reklama

Intel SSD 660p, první QLC disk

První SSD disky byly drahé, a většina z těch opravdu prvních byla založena na SLC čipech. Buňka SLC dokáže uchovat jen jeden bit informace. Úložiště tvořené SLC čipy vyžaduje pro vysoké kapacity velké množství čipů, je tedy drahé a kapacitně omezené. Dají se vyrobit 2TB disky se SLC, jejich cena je ale brutální. Prvním evolučním krokem bylo MLC, které v SSD vydrželo deset let jako standard. Ano, první disk s MLC Intel X25–M jsme testovali před deseti lety. Já ho dodnes mám a funguje.

Úložiště v buňce MLC uchová dva bity a tudíž nabízí solidní kompromis mezi výkonem a rentabilitou. Deset dlouhých let nikdy nevymyslel nic jiného, respektive to neuvedl na trh. Vše bylo jen mírnou evolucí MLC. Skutečným posunem bylo až loňské TLC. Jde ale spíše o výhodu pro výrobce, jelikož zákazník zde přichází o výkon. TLC buňka umí uchovat tři bity a tedy je úspornější na místo, disky nemusí mít tolik čipů a jsou levnější na výrobu. Zápis je ale zoufale pomalý. Výrobce se snaží tento hendikep kompenzovat SLC cache, a to se celkem daří. Kdo chce ale komplexní výkon, musí vzít drahý disk s MLC. V tuto chvíli se dostáváme do další generace čipů – QLC.

Buňka QLC umí uchovat až čtyři bity, to znamená opět úsporu místa a ceny výroby disků. Navíc se nepoužívá v planární podobě, ale ve 3D, kdy se buňky vrství nad sebe. Jak ale tušíte, výkon v zápisu bude opět horší než u tragického TLC. Zde samozřejmě přichází také SLC cache, tentokrát vylepšená. Tady musím zmínit další zásadní věc. S rostoucím počtem bitů na buňku neklesá jen výkon v zápisu, ale také životnost buňky. SLC buňka vydrží 100 000 přepisů, QLC buňka stokrát méně, jen 1000 přepisů. S tím musí zákazník počítat, že QLC disk nepatří do zařízení s potřebou dlouhé životnosti a masivním přepisováním dat.

Intel SSD 660p

Podívejme se na prezentaci konkrétního disku SSD 660p. Kromě výše zmíněného, kdy TLC úložiště bylo nahrazeno QLC NAND polem, se zastavme u SLC cache. Intel ji nazývá Dynamic SLC cache, stejně jako Samsung. Jak už název říká, jde o dynamickou položku. Základní hodnota SLC (24 GB) je daná pevně, rozšířená paměť ale není daná zcela pevně, ale mění se dle vytížení a hlavně zaplnění disku.

U největší kapacity 2 TB je při nezaplněném disku hodnota SLC cache až 280 GB. Ta je navíc dynamicky přidělována dle potřeby k vyššímu výkonu firmwarem. Nevím jak to firmware hodnotí, ale funguje to. Disk dokáže ošálit každý diskový benchmark, což se zatím nepovedlo nikomu jinému. Velikost pak logicky klesá při zaplňování disku. U téměř plného disku je pak SLC cache jen 24 GB velká. Během zaplňování a běžných činnostech se ale stále nějaká dynamická kapacita mění na SLC a tedy je zápis stále vysoký, kdykoliv jej (krátkodobě) otestujete. Je to opravdu sofistikované udělané, lépe než na Samsungu. Hodnoty pro menší disky ukazuje slajd. U 512 GB disku je SLC cache jen 76 GB u prázdného disku.

V tuto chvíli jsou na trhu tři disky Intel SSD 660p. Začínáme kapacitou 512 GB a končíme 2 TB. Kromě kapacity se také disky liší výkonem, nejslabší je nejmenší disk 512 GB, který má čtení jen 1,5 GB/s a zápis 1,0 GB/s. Také u něj výrazně klesají hodnoty IOPS. Já dnes testuji nejvyšší kapacitu 2 TB s rychlostí čtení 1,8 GB/s a zápisem v SLC cache také 1,8 GB/s. Důležitý parametr je také cena, nejmenší disk stojí 2900 korun, větší 1TB pak 5700 Kč a 2TB disk pořídíte za 11 500 Kč. To rozhodně nejsou vůbec špatné ceny, spíše naopak. V kapacitě 2 TB jde o nejlevnější NVMe disk na trhu, stojí o 4500 Kč méně než Samsung 970 EVO.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning