Test Intel SSD 660p 2TB: první disk s QLC; skvělá cena, ale...
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Test Intel SSD 660p 2TB: první disk s QLC; skvělá cena, ale...

Test Intel SSD 660p 2TB: první disk s QLC; skvělá cena, ale... | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13. 11. 2018 03:00 54

Seznam kapitol

1. Intel SSD 660p, první QLC disk 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

NAND čipy přichází do dalšího evolučního stádia, po MLC a TLC se dostáváme ke 3D čipům QLC. Ty umožňují zapsat do jedné buňky 4 bity informací, čímž se kapacita zvýší až o 33 procent na čip proti TLC diskům. Intel navíc uvádí dynamickou SLC cache a vysoké hodnoty čtení a zápisu.

Reklama

Závěr

Test Intel SSD 660p 2TB: první disk s QLC; skvělá cena, ale...
i Zdroj: PCTuning.cz

Upřímně jsem od QLC čipů nic zajímavého nečekal, jelikož už TLC čipy považuji za ne moc podařený produkt, který je spíše pastí na zákazníka. Tady musím říci, že evoluce SSD disků nejde kupředu, ale dozadu, zpět k rychlostem starých mechanických disků. Rychlost zápisu 250 MB/s je ale tak tragická, že pro to nemám slušných slov. Ani SLC cache to úplně nezachrání, i když se Intel snažil a udělal ji kapacitně velkou, tedy použitelnější. Přístupová doba je také špatná, v porovnání s MLC disky až dvojnásobná (0,04 ms).

Všechno tohle se negativně promítá do výsledného výkonu, který není dobrý. Dá se říci, že průměrný až podprůměrný. Vše zachraňuje pouze cena, která je hodně slušná. V případě Intelu SSD 660p je výkon v zápisu slabší než většina SATA SSD nebo USB disků. Kvůli takovému výkonu si NVMe SSD nekupujeme. Čtení je solidní, spíše nadprůměrné. Při běžném použití jako systémový disk, kdy bude dobře pracovat SLC cache, bude výkon a použitelnost solidní, já osobně bych se ale poohlédl jinde. Bohužel v kapacitách 2 TB není moc na výběr a Samsung 970 Evo také není v zápisu žádná výhra (600 MB/s).

Situace v SSD discích se nám komplikuje a kopíruje ostatní hardware. Nejvýkonnější komponenty jsou ultra drahé, ty levné mají tolik kompromisů, že většinou za moc nestojí . Vzhledem k faktu, že QLC už oznámili všichni výrobci, kteří tam cítí vyšší marže, bude za chvíli trh zaplaven pomalými NVMe disky a bude těžké pořídit něco pořádného. Kupujte výkonné MLC disky, dokud jsou, možná už je za čas neseženete vůbec.

Test Intel SSD 660p 2TB: první disk s QLC; skvělá cena, ale...
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká republika

Test Intel SSD 660p 2TB: první disk s QLC; skvělá cena, ale...
i Zdroj: PCTuning.cz

Disky do testu zapůjčil Intel

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama