Test NVMe SSD, SATA SSD a HDD ve 20 reálných aplikacích
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Test NVMe SSD, SATA SSD a HDD ve 20 reálných aplikacích

Test NVMe SSD, SATA SSD a HDD ve 20 reálných aplikacích

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 3. 2018 03:00 68

Seznam kapitol

1. Rychlost disku a reálný vliv na výkon 2. Představení disků 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy syntetické 5. Testy instalace, spuštění Windows 10
6. Testy komprimace, kopírování a Excel 7. Testy v multimédiích, hledání souboru 8. Testy ve hrách, načítání her 9. Shrnutí výkonu 10. Závěr

Pod každým testem SSD disku čteme kritiku, že sbírka syntetických testů o skutečném výkonu neřekne vše. Není to tak úplně pravda, ale je fakt, že disk se může chovat v reálných testech a benchmarcích odlišně. Benchmark nemusí ukázat všechna pro a proti. Podívejme se tedy na srovnání v praktických testech.

Reklama

Rychlost disku a reálný vliv na výkon

Osobně si myslím, že test pevných disků pouze v benchmarcích je pro orientaci zcela dostatečný, jelikož používané testy odráží dobře rozdíly mezi disky a odhalují jejich slabiny. Na druhou stranu je pravda, že i když může být rozdíl v benchmarku propastný, v reálu nemusí být dopad na výkon tak znatelný. Je jisté, že disk se čtením 3 GB/s a 1 GB/s se v syntetických testech projeví významně, ale v praxi už to tak nemusí být. Rozdíl několik sekund při použití v aplikaci nemusí každý vnímat stejně. Reálně rozdíl existuje, jde jen o to, jak je velký a jak ho vnímá uživatel.

Pod každým článkem ultra rychlých (a zpravidla) super drahých disků, se ozvou hlasy, kteří se ptají, jaký má takový disk přínos v reálu. U některých významných disků jsem to také testoval, nikoliv ale u každého.Tato kritika je od čtenářů oprávněná, jelikož prověřit význam takto rychlého disku při běžném používání je důležitý. Odpověď na tuto otázku přináším právě jednou za čas v testu, a takový test právě dnes čtete. Kdokoliv se v budoucnu u testu disku zeptá, bude odkázán na tento test, jelikož ten bude platný i pro další dlouhou dobu.

Nechci zabíhat nějak hlouběji do tématu disků, jejich technologií a použití. To už jsme udělali v desítkách článků v minulosti. Každý na světě jistě ví, že nejpomalejší je klasický mechanický disk. Technologie těchto disků byla dávno překonána, jejich smrt se ale ještě dlouho neblíží. V rámci velké kapacity, jsou stále jedinou rozumnou volbou. Také životnost dat na plotnách je asi vyšší než u pamětí NAND. To už by bylo na delší polemiku. Nemusím jistě čtenářům PCT připomínat, že SATA SSD bude vždy rychlejší než HDD i přes stejné rozhraní. I když propustnost SATA je daná, u HDD se musí připočíst latence přístupu k datům na plotnách, SSD bude vždy významně rychlejší. Nejrychlejší řešení je pak bezesporu NVMe disk připojený přímo k procesoru skrze PCIe rozhraní.

Test NVMe SSD, SATA SSD a HDD ve 20 reálných aplikacích
i Zdroj: PCTuning.cz

Abych obsáhl právě všechny hlavní kategorie disků, otestuji dnes disk z kategorie HDD, SSD a NVMe SSD. Jako kandidát z řady HDD je zde Seagate 3 TB, který mi slouží jako záložní na články, testovací obrazy disků a podobně. Kupoval jsem ho nedávno, jde o moderní HDD disk. K jeho specifikacím se ještě dostaneme. Druhý disk v testu je klasické SSD standardu SATA 6 GB/s. Perfektně nám poslouží levné a dostupné WD Blue s kapacitou 1 TB. Jako zástupce nejvýkonnějšího SSD použiji Samsung 960 PRO 1 TB. Hlavně z důvodu srovnatelné kapacity s levným SSD. Asi by bylo lepší použít nový Intel Optane, ale ten se prodává pouze v poloviční kapacitě. Jako zástupce ultra výkonných SSD nám ale Samsung poslouží dokonale. Mohl jsem zařadit také nějaké ultra levné SSD nebo nějaký levnější NVMe disk. Nechtěl jsem to ale příliš komplikovat.

Osobně jsem pevně přesvědčen, že nikdo dnes už HDD jako systémový disk nepoužívá, v testu je pouze jako to nejhorší možné řešení. Primárně mne zajímá rozdíl výkonu mezi levnějším SSD SATA a drahým NVMe diskem. Testovat budu v co nejvíce scénářích, abychom obsáhli maximum možných činností, které běžný uživatel nebo hráč provádí. Nebudu kompilovat nebo vytvářet náročné databáze, ale zaměřím se na běžné programy. Zajímat mne bude výkon disků při instalaci her, systému a poté načítání her. Také vyzkoušíme kompresní programy, práci s velkými daty (video, fotografie), kancelářské programy s velkými daty, délku kopírování z disku, a zpět na disk a další. Snad vám tento článek ukáže, kde všude si můžete výrazně urychlit práci a zkrátit čekání, v případě, že si pořídíte výkonnější disk. I v dnešní době totiž platí, že nejpomalejší částí počítače je pevný disk. A každé jeho urychlení znamená urychlení práce.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama