Test NVMe SSD, SATA SSD a HDD ve 20 reálných aplikacích
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Test NVMe SSD, SATA SSD a HDD ve 20 reálných aplikacích

Test NVMe SSD, SATA SSD a HDD ve 20 reálných aplikacích | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 3. 2018 03:00 68

Seznam kapitol

1. Rychlost disku a reálný vliv na výkon 2. Představení disků 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy syntetické 5. Testy instalace, spuštění Windows 10
6. Testy komprimace, kopírování a Excel 7. Testy v multimédiích, hledání souboru 8. Testy ve hrách, načítání her 9. Shrnutí výkonu 10. Závěr

Pod každým testem SSD disku čteme kritiku, že sbírka syntetických testů o skutečném výkonu neřekne vše. Není to tak úplně pravda, ale je fakt, že disk se může chovat v reálných testech a benchmarcích odlišně. Benchmark nemusí ukázat všechna pro a proti. Podívejme se tedy na srovnání v praktických testech.

Reklama

Závěr

Test NVMe SSD, SATA SSD a HDD ve 20 reálných aplikacích
i Zdroj: PCTuning.cz

Jistě se v závěru shodneme, že používání HDD v počítači, kde to není bezpodmínečně nutné, je prostě masochismus. Výkon je žalostný, a neustálé čekání vás přivede do hrobu. Osobně věřím, že tohle už všichni vědí, a nikdo jako hlavní disk, mechanický HDD nepoužívá. Jako úložiště, nebo druhý disk budiž, ale jako systémový je dnes desítky let za zenitem. Proto jeho hodnocení zcela přeskočím, zajímat nás bude jen srovnání levných SATA SSD a drahých NVMe disků.

Otázkou je, zdali se vyplatí si připlatit za rychlý disk, když můžete mít za polovic pomalejší, ale prostě levnější. To už záleží na použití počítače, a na preferencích uživatele. Já osobně tohle téma neřeším, každá vteřina čekání mne frustruje, já preferuji okamžitou odezvu, za jakoukoliv cenu. Neuznávám žádné kompromisy, jelikož si svého času vážím. Pokud to máte stejně, je vám nějaký poměr ceny k výkonu zcela fuk, berte nejrychlejší disk a užívejte si bleskovou odezvu. V případě, že na počítači ale jen hrajete, se zřejmě investice do nejvýkonnějších disků nevyplatí.

Test dokázal, že načítání her není nijak výrazně pomalejší na SATA SSD a NVMe, hry jsou aplikace, které z ultra rychlých disků těží paradoxně nejméně. Mnohem výrazněji si rychlým diskem pomůžete u náročných aplikací, komprese, kopírování, práce s videem, fotografiemi a dalšími podobnými použitími. Tam lze získat desítky sekund i minut na rychlejším provedení operací. Každé urychlení je znát, a součet celodenní úspory času může být až neuvěřitelný, dokud si to nezkusíte sami, neuvěříte.

První část otázky byla tedy zodpovězena. Pokud potřebujete výkon, nebo nechcete na nic čekat, kupte si rychlý disk a jeho pozitivní vliv na výkon systému poznáte téměř všude. Druhá část je složitější, preferovat rychlý disk s menší kapacitou nebo větší, ale pomalejší. Zde bych se osobně přikláněl k většímu SSD, ale klidně pomalejšímu (SATA 6G). Pokud si musíte zvolit mezi kapacitou a výkonem, kapacita bude lepší volba do budoucna. V případě, že volit nemusíte, je volba jasná – berte výkon i kapacitu.

Test NVMe SSD, SATA SSD a HDD ve 20 reálných aplikacích
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká republika

Test NVMe SSD, SATA SSD a HDD ve 20 reálných aplikacích
i Zdroj: PCTuning.cz

Disk do testu zapůjčilo WD

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama