Test pěti volantů – s nejdražším jsme zajeli nejlepší čas | Kapitola 3
Seznam kapitol
Poslední test volantů jste mohli na stránkách PCTuningu číst přibližně před osmi roky. Takovou chybu musíme napravit! Vzali jsme pět nejpopulárnějších modelů podle statistik prodejů a vyzkoušeli, jaký nejlepší čas s nimi lze zajet na dobře známé trati. Výsledek? Šetřit se zde určitě nevyplatí, nejdražší model byl zároveň nejlepší.
Rozdíl oproti Geniusu je zde patrný na první pohled – stačí si připlatit 600 korun a hned máme k dispozici kvalitnější materiály a dospělejší design. Smůla, že to je tak celé, co Saitek nabízí navíc, funkčně je shodný s nejlevnějšími modely.
V e-shopech bývá podobný obrázek, jako vidíte výše – impozantní křídla navozují dojem něčeho výjimečného, ostatní volanty je nemají. K běžnému stolu si je ale nenainstalujete, jejich tvar to neumožňuje.
Ani u tohoto modelu nefungovala vibrační odezva, kterou e-shopy často inzerují. Podle výrobce je funkční jen na Playstationu 2. Volant kromě PlayStationů podporuje také Xbox a PC, konektory jsou rovnou na kabelu.
S konzolemi se asi hodně počítalo a přizpůsobily se tomu i horké klávesy. Na PC je jich funkčních 8 plus dvě pádla na řazení pod volantem.
Preciznímu zpracování ubírají body hned tři věci. Zaprvé má volant větší vůli v řízení než předcházející Genius, trefit přímý směr a nepřibližovat se postupně k okraji silnice je docela věda. Druhou kaňkou jsou pedály, které nemají moc velkou plochu a povrzávají. Třetím mínusem je plastová svorka pro uchycení ke stolu.
Uchycení
Oproti Geniusu se už Saitek upíná mnohem praktičtěji, má jen jednu svorku centrovanou na střed. I ta bohužel trčí z pod stolu a navíc je plastová, k čemuž nemám příliš velkou důvěru. Při upínání to moc nepřehánějte s počtem otáček.
Volant drží na deskách s tloušťkou až 6 cm
Jízdní zážitek byl lepší než s Geniusem, v ruce držíte propracovanější kus hardwaru. Pogumovaný věnec s precizně slícovanými prvky zkrátka dává větší jistotu v řízení, lepší byl i rozsah otáček 100 stupňů na každou stranu. Volantu by akorát slušel tlustší věnec, Genius se seděl v ruce lépe.
Abychom nepřechválili, stále je to volant patřící do „dětské“ kategorie a na seriózní hraní se nehodí. Vůle v řízení byla nepraktická i v jinak nenáročných arkádách, protože bourání do vedlejšího auta při předjíždění celkem zpomaluje. Vyžaduje to neustálé hlídání směru a korekce. Jestli se příplatek za preciznější zpracování vyplatí, necháme na vás.