Cooler Master MasterBox 540
PCTuning Článek

Test skříně Cooler Master MasterBox 540

Petr Kupský
Petr Kupský
19. 5. 2021 06:00 8 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér 4. Interiér – levá strana 5. Interiér – pravá strana 6. Demontáž čelního panelu
7. Příklad montáže – ventilátory 8. Příklad montáže – deska, zdroj, disky 9. Příklad montáže – chladič procesoru, grafika 10. Příklad montáže – podpěrný držák grafiky, dokončení 11. Hodnocení a závěr

Společnost Cooler Master uvedla koncem dubna 2021 na trh další z populární řady modelů počítačových skříní série MasterBox, který zaujme zejména příznivce ARGB LED osvětlení. V dnešním testu si současně ukážeme, že tento módní prvek se nevyhnul ani tak obyčejnému doplňku skříně, jakým je podpěrný držák grafické karty.

Reklama
Reklama

Exteriér

První pohled po vybalení skříně a sundání všech ochranných fólií mě docela příjemně překvapil. Celkový design s typicky zešikmenými okraji čelního panelu působí moderně a čistě, bez jakýchkoliv rušivých prvků.

Kombinace matně lakovaného plechu a povrchů s vysokým leskem (u skleněné bočnice a středové části čelního panelu) dodává celku jistý nádech luxusu. Jednotlivé díly opláštění skříně na sebe plynule navazují bez výrazných spár a nepřesností. To platí i pro celistvou bočnici z temperovaného skla bez rušivých kotevních prvků.

Dominantním designovým prvkem je u tohoto modelu bezesporu čelní panel z průhledného, ale intenzivně zatmaveného plastu. Čelo skříně na fotografiích vypadá, jako by nebylo zcela svislé, ale je to jen optické zkreslení snímku vyplývající z malé vzdálenosti objektivu fotoaparátu. Vysoce lesklá plocha plastu funguje jako tmavé zrcadlo a v nečinnosti počítačové sestavy účinně skrývá tajemství skříně, tj. zabudovaných prvků LED osvětlení.

Pěkným detailem je kontrastní stříbřitý šestihranný symbol ze znaku výrobce uprostřed čelní stěny, který se pak v obdobné velikosti opakuje u centrálního tlačítka Power na horním panelu s I/O prvky skříně. Na tomto panelu najdeme dvojici konektorů USB 3.0 Type-A, jeden moderní USB 3.1 Type-C druhé generace s přenosovou rychlostí až do 10 Gb/s a sdružený konektor pro sluchátka a mikrofon. Drobné čtvercové tlačítko lze alternativně použít pro funkci Reset, nebo pro přepínání režimu řídicí jednotky ARGB. LED kontrolka činnosti pevného disku se nachází pod nepatrnou dírkou nalevo od tlačítka Power.

Pro přísun chladicího vzduchu do interiéru skříně slouží mřížky po bocích a ve spodní části čelního panelu. Později si ukážeme, že se jedná o mřížky z plastové fólie, bodově natavené k nosnému žebrování průduchů. Jejich šestihranné otvory mají rozměr 1,5 mm.

Hladký a vysoce lesklý plast čelního panelu má jednu nepříjemnou vlastnost, že přímo přitahuje prachové částice poletující v okolním vzduchu. Prakticky okamžitě po vybalení a odlepení krycí fólie se povrch pokryl drobnými nečistotami (viz obrázek níže), které se mně nepodařilo suchou cestou dokonale setřít. Drobná vlákna prachu se hladkého povrchu držela jako magnet a utěrkou jsem je pouze posouval po ploše panelu.

Prakticky celý strop skříně zabírá ventilační průduch krytý plastovou mřížkou (děrovanou fólií) s kruhovými otvory průměru 1 mm. Výřez v zadní hraně mřížky slouží k jejímu pohodlnému odejmutí.

Pohled na zadní stěnu prozrazuje, že volný prostor získaný celkovou výškou skříně byl soustředěn pod její strop, kde jej určitě oceníme během montáže radiátoru vodního chlazení. Standardně osazený 120mm ventilátor má možnost výškového posuvu v rozsahu 20 mm. Všech sedm PCIe záslepek v samostatném provedení je přišroubováno ve společném otvoru v šasi bez dělících přepážek. Prostor pro napájecí zdroj se nachází u dna skříně.

Celoplošná levá bočnice používá 4mm temperované sklo s minimální intenzitou zatmavení. Vnitřní lakované pásy po jejím obvodu ukrývají pohled na konstrukci šasi. Celistvý povrch skla nenarušují žádné kotevní prvky ani otvory. Exponované přední a horní hrany skla jsou proti poškození chráněny zapuštěním pod okraje navazující konstrukce skříně.

Také plechovou bočnici na pravé straně skříně nenarušují žádné kotevní prvky a otvory. Díky zapuštění do roviny s ostatními částmi konstrukce působí tento bok skříně velmi čistým dojmem.

Pohledem na dno skříně můžeme posoudit zdařilý způsob zakomponování plastových nohou s kvalitními pryžovými podložkami do konstrukce skříně. Tyto podložky účinně zamezí nechtěnému posouvání skříně i na hladkém povrchu. Jediný ventilační průduch ve dně zajistí přísun chladicího vzduchu pouze k napájecímu zdroji.

Průduch je opatřen primitivním prachovým filtrem vystřiženým z děrované plastové fólie, následně přichycené k šasi pomocí šesti háčků. Toto řešení ochrany proti průniku prachu, často používané u laciných modelů počítačových skříní, nemám osobně v oblibě. Při čištění filtru musím skříň převrátit a během zpětného osazení s mřížkou pokaždé bojuji, abych ji správně zachytil pod všechny háčky.

Naopak žádné výhrady nemám pro použití obdobné mřížky u stropního filtru, k němuž máme neustále volný přístup. Celoobvodová magnetická páska zajistí nejen pevné spojení filtru a šasi, ale zároveň požadovanou těsnost. Je na první pohled zřejmé, že úzká páska nebude nijak kolidovat s hlavami šroubů v místech upevnění ventilátorů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning