Cooler Master MasterBox 540
PCTuning Článek

Test skříně Cooler Master MasterBox 540

Petr Kupský
Petr Kupský
19. 5. 2021 06:00 8 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér 4. Interiér – levá strana 5. Interiér – pravá strana 6. Demontáž čelního panelu
7. Příklad montáže – ventilátory 8. Příklad montáže – deska, zdroj, disky 9. Příklad montáže – chladič procesoru, grafika 10. Příklad montáže – podpěrný držák grafiky, dokončení 11. Hodnocení a závěr

Společnost Cooler Master uvedla koncem dubna 2021 na trh další z populární řady modelů počítačových skříní série MasterBox, který zaujme zejména příznivce ARGB LED osvětlení. V dnešním testu si současně ukážeme, že tento módní prvek se nevyhnul ani tak obyčejnému doplňku skříně, jakým je podpěrný držák grafické karty.

Reklama
Reklama

Příklad montáže – deska, zdroj, disky

Montáž vzorové sestavy do skříně Cooler Master MasterBox 540 zahajuji tradičně osazením základní desky klasického formátu ATX. Distanční sloupky jsou na správných místech, takže jsem s montáží neměl větší potíže. U dvou šroubů z celkových devíti bylo nutné zvýšení síly při jejich utahování, což způsobily zřejmě nepřesnosti závitů v distančních sloupcích.

Výrobce avizuje možnost instalace základní desky formátu E-ATX do velikosti 272 mm, s čímž lze souhlasit. Měřením jsem si ověřil, že do této velikosti by problémy s protažením potřebné kabeláže skrze prostupy v přepážce pod základní deskou neměly nastat. Mezi okrajem ATX základní desky a čelem šasi jsem naměřil délku 165 mm.

Od stropu tunelu je základní deska vzdálena 5 mm, pod stropem máme k dispozici volný prostor šířky 59 mm.

Než budeme pokračovat instalací dalších komponent vzorové sestavy, předvedeme si možnost zvětšení volného prostoru uvnitř tunelu, které může přijít vhod pro pohodlnější přístup ke kabelům napájecího zdroje. Volný prostor lze získat na úkor koše pro disky za podmínky, že jej nebudeme postrádat.

Koš však není možné kompletně demontovat. Jedna jeho boční stěna (blíže čela šasi) je zřejmě z důvodu zpevnění konstrukce skříně pevně přinýtována. Budeme tedy demontovat boční stěnu blíže zádi šasi, která drží na čtyřech šroubech. Dva z těchto šroubů se nachází na dně skříně.

Druhá dvojice šroubů má své místo na stropě tunelu. Po odšroubovaní lze boční stěnu koše z tunelu snadno vyjmout, čímž se od zádi šasi otevře volný prostor délky 345 mm. Touto demontáží s pozdějším navrácením zpět si můžeme třeba jen usnadnit osazení napájecího zdroje a pohodlné připojení jeho modulární kabeláže.

Boční stěnu koše jsem namontoval zpět do skříně, abych vyzkoušel zda do prostoru, určeného k montáži maximálně 180mm napájecího zdroje, nějak dostanu i 190mm zdroj mé testovací sestavy. Bylo mně jasné, že ke zdroji musím předem připojit všechny kabely, které budu později potřebovat. Prostor pro jejich dodatečné připojení bude značně omezen.

Bylo to zcela natěsno, takže jsem zdroj musel do skříně s citem zatlačit. Šlo by to zcela volně, pokud by mně nezavazel zešikmený plech ve spodním rohu šasi. Právě pro tento případ přijde vhod možnost dočasné demontáže boční stěny koše pro disky.

Uvnitř tunelu již zdroj nedostatkem volného prostoru netrpí. Lze jej pohodlně urovnat do požadované pozice a přišroubovat. Mezi košem a zdrojem zůstala mezera šíře 40 mm k protažení kabelů bez jejich namáhání nadměrným ohybem. Při použití ATX napájecího zdroje klasické velikosti budeme mít k dispozici dvojnásobný prostor šíře 80 mm.

Na řadu nyní přichází montáž pevného disku velikosti 3,5", pro nějž jsou v koši připraveny dva plastové šuplíky. Obejdeme se přitom zcela bez použití nářadí. Po stisknutí označeného tlačítka se uvolní aretace a šuplík je pak možné v rozmezí několika milimetrů roztáhnout.

Potěšilo mě, že výrobce neopomněl na pružné uložení ocelových kotevních hrotů do pryžových bloků. Sice se jedná o subjektivně málo poddajný materiál, přesto by mohl přenos případných vibrací disku do konstrukce skříně omezit.

Disk postačí vložit do šuplíku tak, aby kotevní hroty po jeho sevření zapadly do otvorů pro šrouby na bocích disku. Pak již lze šuplík s diskem zasunout do koše. Mezi šuplíkem a košem jsem zaznamenal drobnou vůli, která by v případě použití silně vibrujících disků mohla být zdrojem ruchů.

V šuplících nechybí ani příslušné otvory pro upevnění menších 2,5" disků. Tvarování prohlubní pro hlavy šroubů naznačuje, že menší disk se má upevnit na opačnou stranu šuplíku tak, aby neblokoval prostor pro větší 3,5" disk.

Prověřil jsem tedy všechny varianty a musím potvrdit, že do koše a jeho šuplíků lze společně upevnit dva disky velikosti 3,5" a dva disky velikosti 2,5". Disky jsou vzájemně posunuty tak, aby nedošlo ke kolizi jejich přívodních kabelů.

Dva 2,5" disky lze upevnit také do vyhrazených pozic pod přepážkou základní desky. Výrobce zde použil osvědčený způsob upevnění disků pomocí gumových silentbloků. Do připravených otvorů nejprve zasuneme přibalené gumové průchodky.

Následně do otvorů v disku zašroubujeme speciální ocelové kolíky s drážkovaným povrchem. Disk s kolíky zatlačíme do gumových průchodek a můžeme připojit přívodní kabely. Takto vytvořené spojení je pružné a přitom velmi pevné. S ohledem na jeho jednoduchost jej neváhám označit za geniální.

V této fázi montáže jsem připojil všechny dosud volné kabely, včetně řídicí jednotky ARGB osvětlení. Abych jednotku ukryl pod přepážku základní desky, musel jsem ve větší délce oddělit přívodní vodiče tlačítka Reset od společného svazku s ostatními vodiči čelního I/O panelu skříně. Bez tohoto opatření nebylo napojení ostatních vodičů ke konektoru na základní desce možné.

Současně jsem na jednu ze dvou volných větví rozbočovacího kabelu řídicí jednotky napojil zadní ventilátor. Poslední větev jsem si ponechal v záloze pro další využití, které přijde na řadu v závěru montáže.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning