Cooler Master MasterBox 540
PCTuning Článek

Test skříně Cooler Master MasterBox 540

Petr Kupský
Petr Kupský
19. 5. 2021 06:00 8 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér 4. Interiér – levá strana 5. Interiér – pravá strana 6. Demontáž čelního panelu
7. Příklad montáže – ventilátory 8. Příklad montáže – deska, zdroj, disky 9. Příklad montáže – chladič procesoru, grafika 10. Příklad montáže – podpěrný držák grafiky, dokončení 11. Hodnocení a závěr

Společnost Cooler Master uvedla koncem dubna 2021 na trh další z populární řady modelů počítačových skříní série MasterBox, který zaujme zejména příznivce ARGB LED osvětlení. V dnešním testu si současně ukážeme, že tento módní prvek se nevyhnul ani tak obyčejnému doplňku skříně, jakým je podpěrný držák grafické karty.

Reklama
Reklama

Příklad montáže – chladič procesoru, grafika

Dostáváme se nyní k montáží chladiče procesoru, u níž si vyzkoušíme kompatibilitu skříně Cooler Master MasterBox 540 s 280mm a 360mm radiátory AIO systémů vodního chlazení.

Nejdříve jsem ale změřil vzdálenost mezi lícem procesoru a boční rovinou šasi, která je důležitá pro výběr případného vzduchového chladiče. Výrobce v technických parametrech uvádí maximální výšku chladiče 165 mm, já jsem naměřil 167 mm.

Za zcela bezproblémovou považuji instalaci 360mm radiátoru na čelo skříně. Upozorňuji, že ventilátory jsem měl předem upevněné k radiátoru včetně vyvázaných kabelů. Pro účel pouhé demonstrace jsem je tedy ponechal takto, ale správně by měly přišroubovány v převráceném směru, aby za provozu nasávaly vzduch zvenčí skříně.

Při použití 280mm radiátoru na čele skříně mám stejné výhrady, jako v případě samotných ventilátorů. Pevně dané kotevní otvory neumožňují upevnění radiátoru ve vyšší poloze, než v té na obrázku níže. Radiátor je tak zbytečně utopen v hloubi tunelu. Nahoře pak civí velká díra, která přímo provokuje k tomu, abychom radiátor zvedli výše a zakryli ji. Nejraději bych vzal vrtačku a ty potřebné otvory pro šrouby do čela šasi dobastlil.

Zatímco čelní pozice pro radiátory bývají většinou bezproblémové, u těch stropních to bývá obecně složitější. Na rozměrnější radiátory zde číhají nástrahy v podobě vyšších součástí základní desky, kabelů a objektů upevněných na čele a zádi šasi.

Demonstraci montáže radiátoru vodního chlazení na strop skříně jsem opět zahájil delším a užším 360mm modelem. Ten jsem pohodlně na desce stolu přišrouboval k předem demontovanému stropnímu panelu.

Panel s radiátorem jsem následně bez problémů upevnil na strop šasi. Při pohledu na docela těsnou vzdálenost hadic radiátoru od čela šasi lze očekávat, že při pokusu osazení pozice pro horní čelní ventilátor nastanou problémy.

Vůči základní desce je relativně úzký radiátor mimo kolizi ve všech směrech, včetně dostatečné rezervy.

A zde je ten avizovaný problém. Pokusil jsem se do horní pozice na čelo šasi upevnit klasický 120mm ventilátor s tloušťkou 25 mm. Hadice radiátoru mě zastavily asi 3 cm pod úrovní kotevních otvorů. Stejný problém nastal i při pokusu nasazení stropního panelu s radiátorem v obrácené poloze, kdy hadice kolidovaly se zadním ventilátorem i v jeho nejnižší poloze. Prodloužení skříně o 2 cm by tento problém eliminovalo.

U širšího 280mm radiátoru jsem montáž také dokončil bez jakýchkoliv problémů. Zvolil jsem umístění co nejblíže zadní stěně skříně.

Rozměrné 140mm ventilátory zasahují pod horní úroveň pasivního chladiče napájecí kaskády základní desky, takže při výběru radiátoru musíme zohlednit jeho celkovou tloušťku. V mém případě zůstává k dispozici ještě drobná rezerva.

Testovaná skříň nenabízí pozici pro upevnění grafické karty ve svislé poloze, takže volím klasickou horizontální polohu montáže do primárního 16× PCIe slotu základní desky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning