Cooler Master MasterBox 540
PCTuning Článek

Test skříně Cooler Master MasterBox 540

Petr Kupský
Petr Kupský
19. 5. 2021 06:00 8 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér 4. Interiér – levá strana 5. Interiér – pravá strana 6. Demontáž čelního panelu
7. Příklad montáže – ventilátory 8. Příklad montáže – deska, zdroj, disky 9. Příklad montáže – chladič procesoru, grafika 10. Příklad montáže – podpěrný držák grafiky, dokončení 11. Hodnocení a závěr

Společnost Cooler Master uvedla koncem dubna 2021 na trh další z populární řady modelů počítačových skříní série MasterBox, který zaujme zejména příznivce ARGB LED osvětlení. V dnešním testu si současně ukážeme, že tento módní prvek se nevyhnul ani tak obyčejnému doplňku skříně, jakým je podpěrný držák grafické karty.

Reklama
Reklama

Interiér – levá strana

Abychom se dostali do útrob skříně Cooler Master MasterBox 540, musíme nejprve demontovat fixační šroub v zadním horním rohu skleněné bočnice. Pak již stačí zatáhnout za drobné kovové madlo a tím bočnici uvolnit z horních zámků. Ze spodního uchycení bočnici vyjmeme pouhým nadzvednutím.

Kotevní prvky jsou součástí plechových profilů nalepených na vnitřní stranu bočnice. Zámky s kovovými kulovými čepy zajistí pevný spoj bočnice a šasi i bez nutnosti opětovného použití fixačního šroubu. Měřením jsem si ověřil, že tloušťka skla skutečně odpovídá deklarovaným 4 mm.

Testovaná skříň využívá koncepci zcela otevřeného prostoru nad přepážkou základní desky a spodního tunelu k ukrytí napájecího zdroje, disků a související kabeláže. Pro zvětšení prostoru pro organizaci kabelů se přední třetina přepážky mírně zvedá, s čímž musíme počítat při výběru základní desky většího fotmátu. Konstrukce umožňuje osazení základních desek všech běžných formátů, tj. Mini-ITX, Micro-ATX a Full-ATX, nezalekne se ani většího formátu E-ATX s omezením velikosti do max. 305 × 272 mm.

Tunel na dně skříně tvoří výlisek z jednoho dílu plechu, pevně přinýtovaný do konstrukce šasi. Nemalou měrou se tak podílí na docela vysoké celkové pevnosti skříně i při použití nepříliš silných plechů.

Perforace stropu tunelu v jeho zadní části slouží k odvětrání prostoru nad napájecím zdrojem. Použít můžeme teoreticky i zdroj s přirozeným pasivním odvětráním. Vidíme zde také dvojici rozměrných prostupů pro kabely. Otvor hloubky 71 mm za čelem šasi je nezbytný pro osazení ventilátorů a předního radiátoru vodního chlazení. K dispozici není žádný kryt tohoto otvoru, který by zlepšil estetický dojem v případě jeho nevyužití.

Pohled na záď skříně nám odhaluje způsob upevnění PCIe záslepek a standardně osazený 120mm ventilátor s ARGB osvětlením. Jeho rotor zdobí zajímavá nálepka s holografickým efektem, který s pootočením mění své barvy.

Ventilátor jsem demontoval, abych nasměroval výstup jeho kabelu výhodnějším směrem blíže ke stropu, takže jsem se současně dostal k jeho identifikačnímu štítku. Z něj lze vyčíst, že se jedná o 12V model SickleFlow 120 ARGB DF1202512RFMN s provozní rychlostí 650 – 1800 ot./min. Podle údajů výrobce dosahuje hladiny hluku 8 – 27 dB(A), tlaku 2,5 mm vodního sloupce, průtoku 62 CFM a řekne si o příkon 1,8 W. Předpokládaná životnost je 160 tisíc hodin MTBF. Jedná se o PWM provedení se 4pinovým FAN konektorem. Stejný ventilátor lze samostatně přikoupit za částku okolo 400 Kč.

Pohled na čelní stěnu šasi mě příliš nepotěšil. Trojice průduchů je přímo tvarována pro osazení 120mm ventilátorů, takže rotory větších 140mm modelů budou zčásti ukryté za plechem stěny. To ale není nijak zásadní problém, který by účinnost ventilátorů výrazněji omezil. Pro energeticky náročné počítačové sestavy s velkou měrou odpadního tepla považuji za větší problém přiškrcení bočních průduchů vnitřní plastovou konstrukcí čelního panelu,

V pozici horního ventilátoru je boční průduch zúžen do mezery šířky cca 4 mm, přičemž mezera se směrem dolů postupně rozevírá. V pozici středního ventilátoru dosahuje šíře cca 7 mm.

V pozici spodního ventilátoru je pak boční průduch zúžen do mezery šířky cca 10 mm. Přísun vzduchu ze spodní části čelního panelu k výše umístěným pozicím může trochu zlepšit volný prostor hloubky cca 30 mm v jeho středové části. Lze předpokládat, že s tímto způsobem přívodu chladicího vzduchu nebudou mít problém energeticky méně náročné sestavy, ale u vysoce výkonných sestav bych se raději poohlédl po jiném modelu skříně s rozměrnějšími čelními průduchy, jehož ventilátory budou dýchat volněji. Nutnost průchodu chladicího vzduchu úzkou štěrbinou s následnou nutností prudké změny směru proudění považuji každopádně za chybu konstrukčního návrhu.

Prakticky celou plochu stropu zabírá průduch s montážními otvory pro uchycení až tří 120mm ventilátorů, případně 360mm radiátoru vodního chlazení. Pro usnadnění montáže ventilátorů lze plechový stropní díl (po uvolnění dvojice šroubů v jeho rozích) odejmout.

V přepážce se již z výroby nachází distanční sloupky pro upevnění základní desky výchozího ATX formátu. Pozice pro sloupky lze snadno identifikovat podle vyražených písmen.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning