Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL | Kapitola 13

Petr Kupský

Petr Kupský

11. 11. 2020 03:00 21

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – vzájemné porovnání 4. Exteriér – Meshify 2 5. Demontáž filtrů – Meshify 2 6. Exteriér – Meshify 2 XL 7. Interiér – levá strana Meshify 2
8. Interiér – pravá strana Meshify 2 9. Konverze vnitřního prostoru – Meshify 2 10. Interiér – Meshify 2 XL 11. Příklad montáže – deska, disky, zdroj 12. Příklad montáže – chladič, grafika, dokončení 13. Hodnocení a závěr

Fractal Design dnes uvádí na trh nové skříně řady Meshify s dosud nevídanou variabilitou interiéru při zachování tradičně dobrého proudění vzduchu. Poprvé se na trh dostává také zvětšená varianta XL určená pro ty nejvýkonnější počítačové sestavy se základními deskami velkých formátů a s rozměrnými radiátory vodního chlazení.

Reklama

Hodnocení a závěr

Nové skříně Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL povyšují modelovou řadu Meshify na úplně jinou úroveň. Až dosud platilo, že skříně této řady byly navrženy zejména pro zajištění vysokého průtoku vzduchu jejich vnitřním prostorem a za tímto účelem byl jejich interiér zbaven všech postradatelných dílů, jenž by mohly stát průtoku vzduchu v cestě. Museli jsme se tedy spokojit s omezením počtu pevných disků, které bylo možné do skříně instalovat. Je pravdou, že pro velký počet uživatelů byla možnost instalace tří kusů 3,5" disků naprosto dostačující.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

U nové generace skříní Meshify je s omezováním diskové kapacity již konec. Obě dnes testované skříně využívají totožné šasi se skříněmi Fractal Design Define 7 a Define 7 XL. Tato šasi přináší do řady Meshify dříve nevídanou variabilitu vnitřního prostoru. Budoucí majitelé těchto skříní mohou nyní volit mezi dvěma variantami vnitřního uspořádání skříně, tj. mezi variantou se zcela otevřeným vnitřním prostorem a serverovou variantou s velkým počtem držáků pro pevné disky.

Skříně Meshify 2 se tak fakticky stávají alternativou skříní Define 7, lišící se většími průduchy pro přívod a odvod chladicího vzduchu. Podle mého názoru tím ohromně získaly na atraktivitě zejména u zákazníků se zájmem o stavbu vysoce výkonné počítačové sestavy.

Po designové stránce nemám dnes testovaným skříním co vytknout. Severský design je vyhlášený svou nadčasovostí, střídmou elegancí a velmi čistým dojmem. I v nové generaci zůstala zachována pro Meshify typická čelní kovová mřížka s prostorovým tvarováním ve stylu 3D trojúhelníkové polygonové sítě. Velmi pěkná a precizně provedená je rozměrná kovová mřížka ventilačního otvoru na stropě skříně, která je současně dostatečně pevná, aby zvládla i vyšší zatížení. Dokonalé lícování všech panelů a minimální spáry svědčí o vysoké kvalitě dílenského zpracování.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

V době přípravy recenze jsem mohl pořizovací cenu obou testovaných skříní odhadnout pouze z doporučených cen výrobce. Základní model Meshify 2 Solid s plechovými bočnicemi by měl po uvedení na trh stát 132,99 Euro, což po přepočtu znamená částku přibližně 3550 Kč. Za testovanou verzi se skleněnou bočnicí si výrobce řekne o 10 Euro více, což vychází na částku 3800 Kč. V případě rozměrnější Meshify 2 XL by měla cena 181,99 Euro v přepočtu vyjít na 4850 Kč.

Při pohledu na současnou nabídku na CZC.CZ zjistíme, že pokud prodejci doporučené ceny dodrží, budou obě varianty nové Meshify 2 velmi atraktivní nabídkou. Přímým předchůdcem Fractal Design Meshify 2 je stávající Meshify S2, která ve verzi s plechovými bočnicemi přijde na částku 4368 Kč. Ve verzi Meshify S2 TG se skleněnou bočnicí vyjde na částku 4707 Kč. V obou případech by tedy nová Meshify 2 měla vycházet mnohem levněji. Ostatně bude mnohem levnější i vůči srovnatelné Define 7 s plechovými bočnicemi za 4399 Kč a Define 7 TG se skleněnou bočnicí, která se aktuálně prodává za 4699 Kč.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Skříň Fractal Design Meshify 2 XL nemá ve výrobním programu žádného předchůdce, takže srovnávat můžeme jedině vůči konstrukčně obdobné Define 7 XL, kterou CZC.CZ aktuálně prodává za částku 5899 Kč. Novinka by měla být tedy přibližně o tisícovku levnější. Uvidíme, jak budou prodejci doporučené ceny respektovat.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Ocenit musím špičkovou kvalitu prachových filtrů na všech pozicích. Ty na stropě a dně skříně lze v případě údržby vyjmout zcela pohodlně bez nutnosti manipulace se skříní. U čelního filtru se výrobce také snažil najít pohodlnější řešení než obvykle, ale k dokonalosti jej nedotáhl. Namísto primitivního panelu, s nutností odtržení houževnatých hmoždinek od šasi, navrhl panel s možností otevření. Bylo by to dokonalé, kdyby ještě dořešil změnu směru vysouvání filtru směrem do boku (oproti stávajícímu směru vzhůru), aby k jeho vysunutí postačilo pouhé pootevření dvířek. Tohle nedotažené řešení však nebudu hodnotit jako zápornou vlastnost skříně, neboť značná část konkurence je na tom v tomto ohledu hůře.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Standardní výbavou obou testovaných skříní je trojice 140mm ventilátorů, které jsou i v nejvyšších otáčkách docela kultivované. Do rychlosti přibližně 50 % o nich prakticky nebudeme vědět a poté se projeví pouze aerodynamickým hlukem.

Využití šasi z modelu Define 7 se v případě Meshify 2 pozitivně projevilo na prostoru pro radiátory vodního chlazení a ventilátory, vyšším počtu možných pozic pro instalaci pevných disků a také ve zvětšení prostoru pro vedení kabeláže. Konzervativní uživatelé budou možná postrádat šachtu pro interní 5,25" optickou mechaniku. Kapacitní možnosti větší Meshify 2 XL jsou ještě umocněny její velikostí. Těžko se bude hledat počítačová sestava, která by se do prostorného interiéru verze XL nevešla.

Fractal Design Meshify 2 Solid / TG + Meshify 2 XL
KLADY +ZÁPORY -
Atraktivní a luxusní vzhled Chybí pozice pro 5,25" optickou mechaniku
Kvalitní dílenské zpracování a lakování Chybí kontrolka činnosti disku
Bočnice z temperovaného skla (mimo Solid)
Bezešroubové upevnění bočnic a stropního panelu
Rozměrné ocelové mřížky na čele a stropě skříně
Prachové filtry na stropě, dně a čele skříně
I/O panel s konektorem USB 3.1 Type-C
Koše pro 7 ks 3,5" disků, max. 14 ks (8 / 18 ks u XL)
Maximální délka grafické karty: 491 mm (549 mm u XL)
Maximální výška chladiče procesoru: 185 mm
Možnost osazení až 420mm radiátoru (480mm u XL)
Pozice pro 9 ks 120/140mm ventilátorů (11 ks u XL)
Podpora základních desek až po E-ATX (SSI-EEB u XL)
Montáž stropních ventilátorů na demontovatelný panel
Tři kultivované 140mm ventilátory
Elektronický modul pro připojení ventilátorů (rozbočovač)
Prostor pro ukrytí a organizaci kabeláže + vodítka
Pozice pro upevnění grafické karty ve vertikální poloze
Výběr z více barevných variant skříně (ne u XL)
Široká nabídka příslušenství k přikoupení
Orientační cena vč. DPH 3550 / 3800 Kč (4850 Kč XL)

Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL nabízí zákazníkům špičkové možnosti větrání prostorného interiéru skříně, k nimž se v nové generaci přidává také skvělá variabilita. Disponují potenciálem zaujmout zákazníky všech zájmových kategorií. Budou ideální pro sestavy primárně zaměřené na dosažení co nejvyššího výkonu a nezaleknou se ani požadavku obrovské kapacity diskového prostoru. Vyhoví požadavkům uživatelů preferujících účinné vzduchové chlazení komponent, stejně tak uživatelům náročných okruhů vodního chlazení s rozměrnými radiátory. Kvalitou zpracování vyhoví i těm nejnáročnějším zákazníkům.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud prodejci dodrží výrobcem doporučené prodejní ceny, může se z Meshify 2 a Meshify 2 XL stát jedna z nejlepších nabídek na trhu. Za bezchybnou, prostornou a kvalitní konstrukci, včetně příznivé pořizovací ceny, si Meshify 2 a Meshify 2 XL od nás zcela zaslouženě odnáší zlatou medaili.

PCTuning Golden Award, listopad 2020
i Zdroj: PCTuning.cz
PCTuning Golden Award, listopad 2020

Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

za kvalitní, prostornou a bezchybnou počítačovou skříň s příznivou cenou.

Za zapůjčení skříní do testu, AIO chladičů a napájecího zdroje do testovací sestavy, děkujeme společnosti Fractal Design.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení RAM paměťových modulů a SSD disku do testovací sestavy děkujeme společnosti ADATA.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama