Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL | Kapitola 4

Petr Kupský

Petr Kupský

11. 11. 2020 03:00 21

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – vzájemné porovnání 4. Exteriér – Meshify 2 5. Demontáž filtrů – Meshify 2 6. Exteriér – Meshify 2 XL 7. Interiér – levá strana Meshify 2
8. Interiér – pravá strana Meshify 2 9. Konverze vnitřního prostoru – Meshify 2 10. Interiér – Meshify 2 XL 11. Příklad montáže – deska, disky, zdroj 12. Příklad montáže – chladič, grafika, dokončení 13. Hodnocení a závěr

Fractal Design dnes uvádí na trh nové skříně řady Meshify s dosud nevídanou variabilitou interiéru při zachování tradičně dobrého proudění vzduchu. Poprvé se na trh dostává také zvětšená varianta XL určená pro ty nejvýkonnější počítačové sestavy se základními deskami velkých formátů a s rozměrnými radiátory vodního chlazení.

Reklama

Exteriér – Meshify 2

Pojďme si nejprve představit menší model Fractal Design Meshify 2, jenž máme k dispozici v atraktivní bílé variantě. Jak jsme si řekli v úvodu dnešní recenze, tento model sdílí stejné šasi s letos představenou poslední generací skříně Define 7. Z tohoto důvodu má také obdobné vnější rozměry a prostorové možnosti.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Čistý a docela střídmý skandinávský design se snaží navázat na dominantní prvky první generace skříní Meshify, zejména modelu Meshify S2. Výrobce je nazývá jako "Stealth", čili prvky zneviditelnění, které ovšem fungují spíše v případě černé varianty skříně. Bílá barva, jak známo, tento efekt spíše potlačuje. Výrobce u bílé varianty skříně ponechal velké plochy ve výchozí černé, čímž naopak dosáhl velkého kontrastu. Zejména jde o čelní panel a značnou část interiéru. Ostatně stejně kontrastní části konstrukce používá i první generace Meshify v obdobné bílé variantě. Komu tento design dosud příliš nesedl, mohl si od výrobce zakoupit alespoň čelní panel v několika alternativních barvách, mimo jiné i v bílé.

Oproti první generaci je nová Meshify 2 více uhlazená. Společně s navazujícím modelem Meshify S2 zmizely nevzhledné šrouby, sloužící k upevnění skleněné bočnice. U nejnovějšího modelu se bílé lemování bočnice omezilo jen na dva rovné pruhy, které lépe splývají s okolními plochami šasi. Také v tomto případě je sklo zapuštěno do jedné roviny s povrchem konstrukce bez viditelných spár.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Plechová bočnice na levé straně skříně dokonale lícuje s okolním povrchem a není narušena žádnými kotevními prvky, otvory, nebo prolisy. Dílenské zpracování je tradičně na vysoké úrovni a celek tak působí velmi hodnotně.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Na první pohled nejsou patrné žádné změny na plastovém čelním panelu, opatřeném ocelovou mřížkou s typickými trojúhelníkovými prolisy ve stealth stylu. Velké madlo se značkou výrobce ve spodním rohu mřížky na můj vkus trochu ruší celkový čistý dojem čelní stěny. Svou službu k otevření mřížky by splnilo dobře i madlo drobnější. Slovo "otevření" jsem nepoužil omylem, u nové generace se mřížka skutečně otevírá a nevytrhuje. I když musím dodat, že zcela dokonalé to ještě není.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Když už jsem začal mluvit o nedostatcích skříně Meshify 2 (skutečně jich bude jen velmi málo), tak zrovna u této bílé varianty mě překvapil na omak docela drsný povrch bílého plastu na obvodu čelního panelu. Zkoušel jsem hned černou variantu a u ní byl plast na stejném místě výrazně hladší. Vizuálně to nijak neruší, vlastně to nejde vůbec poznat, ale tuším jen do té chvíle, kdy do strukturovaného povrchu plastu zažereme nějakou špínu z neumytých rukou. Tahle barevná varianta skříně nás bude zřejmě vychovávat k častějšímu dodržováni hygienických návyků.

Pro jistotu jsem učinil dotaz u zastoupení výrobce, kde mi sdělili, že takto strukturovaný povrch plastu byl zvolen zcela záměrně, aby ze všech úhlů pohledu dokonale splynul s navazujícími plochami lakovaného plechu. Musím uznat, že v tomto směru to skutečně funguje bezchybně.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Tak a nyní už budu zase jen chválit. Velice se mně líbí nové řešení stropní části skříně, kdy původní prolis průduchu, krytý plastovým magnetickým filtrem, nahradila u nové Meshify 2 pevná ocelová bíle lakovaná mřížka, která vypadá dokonale. Pokrývá značnou plochu stropního panelu a je do něj perfektně zakomponována. Jak si ukážeme později, zabezpečení proti průniku prachu je u stropního průduchu zcela jiná liga.

I/O prvkům skříně dominuje čtvercové tlačítko Power pro spuštění sestavy. Trojice prvků vlevo zahrnuje konektory pro sluchátka, mikrofon a nejmodernější konektor USB 3.1 Type-C druhé generace s přenosovou rychlostí až do 10 Gb/s. O trojici otvorů vpravo se dělí drobné čtvercové tlačítko Reset a konektory USB verze 3.0. Na rozdíl od Define 7 zde již nenajdeme dvojici zastaralých konektorů USB verze 2.0.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Některým uživatelům může chybět LED kontrolka činnosti disku s níž už výrobce u nových modelů skříní nepočítá. V takovém případě lze k indikaci činnosti disku použít LED kontrolu činnosti sestavy, ukrývající se na čele skříně pod přední mřížkou. Její funkci si předvedeme v závěrečných kapitolách testu.

Zadní strana skříně Meshify 2 je nám již důvěrné známá z testu modelu Define 7. Oproti ní se v žádném detailu neliší. Dvojice plastových segmentů v horních rozích slouží jako madla pro uvolnění bočnic. Uprostřed stěny vidíme obvyklých sedm horizontálních záslepek pro PCIe rozšiřující karty a také dvojici svislých záslepek určených montáž grafické karty ve vertikální poloze.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Pozice pro 120/140mm ventilátor na zádi skříně umožňuje cca 10mm výškový posun standardně osazeného 140mm ventilátoru. Pro vložení a upevnění napájecího zdroje je určen otvor ve spodní části zádi, vybavený samostatným rámečkem s dvojicí šroubů a možností upevnění bez použití nářadí.

S Define 7 se shoduje také konstrukce dna skříně, jemuž vévodí průduch táhnoucí se od zádi až takřka po příď skříně, v celé délce chráněný prachovým filtrem. Odlišný je pouze design plastových příček prachového filtru, který má u Meshify 2 tvar trojúhelníkově polygonové sítě.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama