Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL
Článek Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Petr Kupský

Petr Kupský

11. 11. 2020 03:00 20

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – vzájemné porovnání 4. Exteriér – Meshify 2 5. Demontáž filtrů – Meshify 2 6. Exteriér – Meshify 2 XL 7. Interiér – levá strana Meshify 2
8. Interiér – pravá strana Meshify 2 9. Konverze vnitřního prostoru – Meshify 2 10. Interiér – Meshify 2 XL 11. Příklad montáže – deska, disky, zdroj 12. Příklad montáže – chladič, grafika, dokončení 13. Hodnocení a závěr

Fractal Design dnes uvádí na trh nové skříně řady Meshify s dosud nevídanou variabilitou interiéru při zachování tradičně dobrého proudění vzduchu. Poprvé se na trh dostává také zvětšená varianta XL určená pro ty nejvýkonnější počítačové sestavy se základními deskami velkých formátů a s rozměrnými radiátory vodního chlazení.

Reklama
Reklama

Exteriér – Meshify 2

Pojďme si nejprve představit menší model Fractal Design Meshify 2, jenž máme k dispozici v atraktivní bílé variantě. Jak jsme si řekli v úvodu dnešní recenze, tento model sdílí stejné šasi s letos představenou poslední generací skříně Define 7. Z tohoto důvodu má také obdobné vnější rozměry a prostorové možnosti.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Čistý a docela střídmý skandinávský design se snaží navázat na dominantní prvky první generace skříní Meshify, zejména modelu Meshify S2. Výrobce je nazývá jako "Stealth", čili prvky zneviditelnění, které ovšem fungují spíše v případě černé varianty skříně. Bílá barva, jak známo, tento efekt spíše potlačuje. Výrobce u bílé varianty skříně ponechal velké plochy ve výchozí černé, čímž naopak dosáhl velkého kontrastu. Zejména jde o čelní panel a značnou část interiéru. Ostatně stejně kontrastní části konstrukce používá i první generace Meshify v obdobné bílé variantě. Komu tento design dosud příliš nesedl, mohl si od výrobce zakoupit alespoň čelní panel v několika alternativních barvách, mimo jiné i v bílé.

Oproti první generaci je nová Meshify 2 více uhlazená. Společně s navazujícím modelem Meshify S2 zmizely nevzhledné šrouby, sloužící k upevnění skleněné bočnice. U nejnovějšího modelu se bílé lemování bočnice omezilo jen na dva rovné pruhy, které lépe splývají s okolními plochami šasi. Také v tomto případě je sklo zapuštěno do jedné roviny s povrchem konstrukce bez viditelných spár.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Plechová bočnice na levé straně skříně dokonale lícuje s okolním povrchem a není narušena žádnými kotevními prvky, otvory, nebo prolisy. Dílenské zpracování je tradičně na vysoké úrovni a celek tak působí velmi hodnotně.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Na první pohled nejsou patrné žádné změny na plastovém čelním panelu, opatřeném ocelovou mřížkou s typickými trojúhelníkovými prolisy ve stealth stylu. Velké madlo se značkou výrobce ve spodním rohu mřížky na můj vkus trochu ruší celkový čistý dojem čelní stěny. Svou službu k otevření mřížky by splnilo dobře i madlo drobnější. Slovo "otevření" jsem nepoužil omylem, u nové generace se mřížka skutečně otevírá a nevytrhuje. I když musím dodat, že zcela dokonalé to ještě není.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Když už jsem začal mluvit o nedostatcích skříně Meshify 2 (skutečně jich bude jen velmi málo), tak zrovna u této bílé varianty mě překvapil na omak docela drsný povrch bílého plastu na obvodu čelního panelu. Zkoušel jsem hned černou variantu a u ní byl plast na stejném místě výrazně hladší. Vizuálně to nijak neruší, vlastně to nejde vůbec poznat, ale tuším jen do té chvíle, kdy do strukturovaného povrchu plastu zažereme nějakou špínu z neumytých rukou. Tahle barevná varianta skříně nás bude zřejmě vychovávat k častějšímu dodržováni hygienických návyků.

Pro jistotu jsem učinil dotaz u zastoupení výrobce, kde mi sdělili, že takto strukturovaný povrch plastu byl zvolen zcela záměrně, aby ze všech úhlů pohledu dokonale splynul s navazujícími plochami lakovaného plechu. Musím uznat, že v tomto směru to skutečně funguje bezchybně.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Tak a nyní už budu zase jen chválit. Velice se mně líbí nové řešení stropní části skříně, kdy původní prolis průduchu, krytý plastovým magnetickým filtrem, nahradila u nové Meshify 2 pevná ocelová bíle lakovaná mřížka, která vypadá dokonale. Pokrývá značnou plochu stropního panelu a je do něj perfektně zakomponována. Jak si ukážeme později, zabezpečení proti průniku prachu je u stropního průduchu zcela jiná liga.

I/O prvkům skříně dominuje čtvercové tlačítko Power pro spuštění sestavy. Trojice prvků vlevo zahrnuje konektory pro sluchátka, mikrofon a nejmodernější konektor USB 3.1 Type-C druhé generace s přenosovou rychlostí až do 10 Gb/s. O trojici otvorů vpravo se dělí drobné čtvercové tlačítko Reset a konektory USB verze 3.0. Na rozdíl od Define 7 zde již nenajdeme dvojici zastaralých konektorů USB verze 2.0.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Některým uživatelům může chybět LED kontrolka činnosti disku s níž už výrobce u nových modelů skříní nepočítá. V takovém případě lze k indikaci činnosti disku použít LED kontrolu činnosti sestavy, ukrývající se na čele skříně pod přední mřížkou. Její funkci si předvedeme v závěrečných kapitolách testu.

Zadní strana skříně Meshify 2 je nám již důvěrné známá z testu modelu Define 7. Oproti ní se v žádném detailu neliší. Dvojice plastových segmentů v horních rozích slouží jako madla pro uvolnění bočnic. Uprostřed stěny vidíme obvyklých sedm horizontálních záslepek pro PCIe rozšiřující karty a také dvojici svislých záslepek určených montáž grafické karty ve vertikální poloze.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Pozice pro 120/140mm ventilátor na zádi skříně umožňuje cca 10mm výškový posun standardně osazeného 140mm ventilátoru. Pro vložení a upevnění napájecího zdroje je určen otvor ve spodní části zádi, vybavený samostatným rámečkem s dvojicí šroubů a možností upevnění bez použití nářadí.

S Define 7 se shoduje také konstrukce dna skříně, jemuž vévodí průduch táhnoucí se od zádi až takřka po příď skříně, v celé délce chráněný prachovým filtrem. Odlišný je pouze design plastových příček prachového filtru, který má u Meshify 2 tvar trojúhelníkově polygonové sítě.

Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning