Test skříní Fractal Design Meshify 2 a Meshify 2 XL | Kapitola 7
Seznam kapitol
Fractal Design dnes uvádí na trh nové skříně řady Meshify s dosud nevídanou variabilitou interiéru při zachování tradičně dobrého proudění vzduchu. Poprvé se na trh dostává také zvětšená varianta XL určená pro ty nejvýkonnější počítačové sestavy se základními deskami velkých formátů a s rozměrnými radiátory vodního chlazení.
Interiér – levá strana Meshify 2
Přichází čas pořádně nahlédnout do interiéru skříně Fractal Design Meshify 2. Princip fixace bočnice bez pojistných šroubů je shodný s poslední generací skříní Define 7. Stačí tedy zatáhnout za drobné madlo v zadním horním rohu a bočnici vytrhnout z trojice pružinových zámků s kulovými čepy. Spodní vyztužená hrana bočnice je pak pouze zasazena plechovými výstupky do příslušných otvorů.
Fractal Design u bočnic svých skříní všeobecně používá kombinaci tenčího skla tloušťky 3 mm s nalepenými ocelovými okraji. Na snímcích níže vidíme tvar kulových čepů, které slouží k upevnění bočnice v pružinových zámcích šasi.
Stejně jako v případě Define 7, máme u nové Meshify na výběr mezi dvěma variantami uspořádání interiéru v prostoru pro držáky disků v přední části skříně. Meshify 2 přichází z výroby sestavena ve variantě s volným vnitřním prostorem bez zasahujících držáků pro disky.
Celou délku dna skříně zabírá plechový tunel určený k ukrytí napájecího zdroje, koše s disky a související kabeláže. Rozměrný otvor ve stropě přední části tunelu plynule překrývá dvojice plastových krytů. V zadní polovině je strop tunelu opatřen perforací umožňující odvod teplého vzduchu od napájecího zdroje. Proto zde lze použít i pasivně chlazený napájecí zdroj, jenž vyžaduje volný prostor pro únik tepla směrem vzhůru. Gumovou průchodku si vysloužil pouze jeden z dvojice vhodně rozmístěných prostupů pro kabely.
Pohled na vnitřní stranu zadní stěny nám ukazuje způsob uchycení samostatných záslepek pro PCIe přídavné karty. Každá z bíle lakovaných plechových záslepek, s výjimkou dvojice vertikálních, je fixována pomocí šroubu s možností uvolnění bez použití nářadí. Mezi jednotlivými záslepkami nejsou v zadní stěně žádné pevné příčky. Černý 140mm ventilátor u bílé varianty skříně působí dost kontrastně, ale v souvislosti s ostatními černými díly šasi to má určitou logiku doplňující celkový styl.
Na čelní stěně šasi nacházíme dvojici totožných ventilátorů. Jedná se o kvalitní 140mm ventilátory typu Dynamic X2 GP-14. Vyznačují se relativně nízkými otáčkami maximálně 1000 ot./min. a kultivovaným projevem s maximální hladinou hluku 18,9 dBA. Za provozu dosahují tlaku 0,71 mm vodního sloupce, průtoku 68,4 CFM a řeknou si o příkon 1,32 W. Výrobce u nich udává předpokládanou životnost sto tisíc hodin MTBF. Jedná se o provedení se 3pinovým FAN konektorem, takže řízení jejich otáček je možné pouze změnou napětí napájení. Případný další ventilátor Dynamic X2 GP-14 lze na CZC.CZ zakoupit za částku 359 Kč.
Skříň pojme všechny aktuální formáty základních desek, konkrétně Mini-ITX, Micro-ATX, Full-ATX a E-ATX do šířky 285 mm. V případě E-ATX formátu však dojde k zakrytí středových otvorů pro průchod kabelů k základní desce, takže kabely bude nutné vést buď skrze boční otvory, případně prostorem vytvořeným demontáží některého z krytů v přední části skříně. Distanční sloupky v místech upevnění základné desky velikosti ATX výrobce osadil již z výroby a všechny pozice distančních sloupků řádně označil vyraženými písmeny. Nechybí ani přehledná legenda.
Zcela bez problému lze do interiéru skříně osadit chladič procesoru s výškou až 185 mm. Grafická karta může mít délku až 491 mm, pokud před ní nebude na čelní stěně umístěn žádný ventilátor, v opačném případě "jen" 467 mm. Pokud bude část grafické karty zasunuta pod krytem prostoru pro držáky s pevnými disky (ukážeme si později v kapitole věnované přestavbě interiéru), nesmí být její šířka vyšší než 150 mm, počítáno včetně případných bokem připojených konektorů. Mimo prostor pro držáky s disky se vejde libovolná grafická karta délky do 315 mm.
Jenže pozor! Výrobce k délce grafické karty připočítává také vystupující zobáček na záslepce. Pokud budeme měřit délku grafické karty od roviny záslepky, musíme si od výrobcem uváděných hodnot 15 mm odečíst!
Plastový kryt přední stropní části tunelu oceníme při instalaci čelního radiátoru vodního chlazení. Je dělený do dvou samostatně použitelných částí, umožňujících vytvoření otvoru délky 60 mm, nebo plné délky 177 mm.
Když už přišla řeč na radiátory vodního chlazení, ukážeme si pomocí přehledného obrázku, jaké velikosti radiátorů lze do skříně Meshify 2 osadit. Použití modře vybarvených velikostí sebou přináší určitá omezení. Většinou je třeba dodržet maximální výšku RAM modulů 36 mm. V případě největšího 420mm radiátoru jsme pak omezeni na použití výhradě otevřené varianty vnitřního uspořádání a nelze tedy použít konverzi na variantu úložiště s držáky na disky.
I když na to výrobce ve svých materiálech neupozorňuje, v případě konverze skříně na variantu úložiště s držáky na disky budeme muset oželet přední z trojice 140mm ventilátorů na stropě. Do jeho úchytu zasahuje přemístěný díl přepážky.