PCTuning Článek

Test soutěžní sestavy: hrajte jako mistři s HAL3000 MČR

z-obermaier
Z. Obermaier
2. 10. 2013 01:00 27 Sdílej:

Seznam kapitol

1. HAL3000 pro MČR v počítačových hrách 2. Exteriér počítače 3. Detaily skříně 4. Pohled dovnitř a specifikace 5. Systém počítače, software 6. Syntetické testy, 3D Mark 11, 3D Mark, Unigine Heaven
7. Hry Anno 2070, Assassins Creed III, Battlefield 3 8. Hry Bioshock Infinite, Crysis 3, Dirt Showdown 9. Hry Far Cry 3, Max Payne 3, Metro LL, Tomb Raider 10. Procesorový výkon 11. Teploty, spotřeba, hlučnost a taktování 12. Závěr

Minulý týden jsme odstartovali soutěž o sestavu HAL3000 MČR, dnes si ji otestujeme. Co můžete mít doma téměř zadarmo? Solidně vyladěný systém s nízkou hlučností, velmi slušným výkonem a dobrým zpracováním. Dobrá je i cena, která odpovídá komponentám i práci. Nelíbily se nám jen možnosti taktování.

Reklama
Reklama

Jelikož použitá skříň Bitfenix Shinobi není žádná nadstandardní krasavice, hardwarové vnitřnosti dnes testovaného počítače jsou tím nejdůležitějším prvkem. Uvnitř by grafické kartě (střední třídy) GeForce GTX 760 mohlo sekundovat v podstatě cokoli, co by ji neomezovalo. Použitá základní deska je celkem dobrá, ovšem je to Gigabyte se všemi svými tradičními bolístkami. U minule testované sestavy jsme měli hodně levnou a dost ořezanou desku MSI, tentokrát máme plně vybavenou desku. Procesor je výkonný, ovšem bez písmenka "K", a tedy jej nelze taktovat. Kapacita pamětí je dobrá, stejně tak diskový prostor. Podívejme se na stroj a jeho specifikaci zblízka.

V levé části je vidět zdroj. Nad ním je deska s osazenou grafikou. Dominantou je samozřejmě chladič procesoru. Kabeláž je celkem kultivovaně uspořádaná, vnitřek počítače čistý a dobře provedený. Na pravé straně jsou disky a DVD mechanika.

Jde o zdroj z OEM dílny výrobce Seasonic (Energy Knight). Konkrétně je osazen 500W model s účinností 80 Plus. Nejde o žádný luxusní model, ve velké většině recenzí ale dopadl celkem slušně. Na potřeby sestavy je dostatečný.

Základní deska je z produkce Gigabyte, konkrétně jde o model GA-Z87M-HD3 za nějakých 2200 Kč s DPH. Jde o nejlevnější ATX model, nelze tedy čekat nic navíc, ani nějakou extra dobrou funkčnost. Jde ale o solidní základ, plně vybavený s řadou PCIe slotů. Chladič procesoru Core i5-4670 je Zalman CNPS10X, což je střední třída za necelých 800 Kč.

Grafická karta také pochází z produkce Gigabytu, jde o základní model GeForce GTX 760 bez přetaktování, avšak s lepším chlazením. Cena karty je dnes kolem 6000 Kč s DPH. Jde o solidní herní kartu střední třídy. Taktovat se ale moc nedala, od jedné z nejlevnějších GeForce jsme to ani nečekali.

Operační paměť je dostatečná, mohla být ale větší. Nainstalované jsou dva 4GB moduly s frekvencí 1600 MHz a časováním CL11. To není nic extra, frekvence ani časování nejsou nijak zajímavé. Takové moduly s taktem 1866 MHz a CL10 by se zde vyjímaly lépe a o moc dražší by nebyly, tak o 200 Kč. Cena lepších 8GB by stála 1800 Kč místo 1600 Kč s DPH.

Důležité jsou také osazené disky, pouze v nich se totiž tento počítač liší od testovaného v minulém srovnání. V tomto konkrétním stroji je osazen 60GB disk Intel řady 330. Takový disk pořídíte za necelé 2000 Kč s DPH. U předchozí sestavy byl disk dvakrát větší, stojí konkrétně od Intelu jen o tisíc korun víc. Jelikož 60 GB je málo, musí zde být i větší disk. Najdeme zde 1TB disk od WD, série Black. Celkem běžně používané řešení.

Mechanika DVD je zcela běžná a dostupná OEM za několik stokorun, nic extra zajímavého na ní není. Osobně jsem disk do počítače nevložil už hodně dlouho, ale i když se DVD používá jen málo, zcela opustit ji ještě nelze.

Vyvázání kabeláže je perfektní, ono se ani není čemu divit – kablíků je jenom pár a uspořádat je bylo jistě snadné. Celkový vzhled a vnitřní uspořádání je velice slušné, dalo by se říct i bezchybné. Ono v tomto případě a u této skříně stejně nelze nic nového vymyslet.

Zde už jen krátké shrnutí. Procesor Core i5-4670 nepodporuje Hyper-Threading, jde tedy o čistokrevné čtyřjádro. To pro herní počítač stačí bohatě. V základu není procesor nijak taktován, stejně jako grafika. Desku jsme si představili samostatně, jde o model s Z78 Express od Gigabyte. Konkrétně GA-Z78M-HD3. Chlazení procesoru obstarává chladič Zalman.

 

Paměti tvoří dva moduly o celkové kapacitě 8 GB a taktu 1600 MHz. V procesoru je integrované grafické jádro, dedikovaná karta je GeForce GTX 760 od Gigabytu. Výstupy a porty záleží na desce a grafické kartě. Hmotnost celého stroje je těsně pod 10 kg, což není nijak mnoho. Operačním systémem jsou Windows 8, což kvituji s povděkem, novější systém je rozumnější volba než starší Windows 7.

Výrobce požaduje za tento počítač 26 990 Kč s DPH. Cena komponent v tom samém obchodě (CZC) vychází někde kolem 25 100 Kč s DPH, něco je navíc za stavbu a odladění. Výrobce si tedy na tyto položky vybírá navíc 1845 Kč. To rozhodně není moc, spíše si myslím, že částka je to rozumná. Máte v ní záruku na celý sestavený stroj, servis, odladění, zahoření, otestování. Výrobce nás tedy „na hůl“ nebere, rozdíl je akceptovatelný.

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning