Test tří low-profile chladičů. Do HTPC ideální volba | Kapitola 8
Seznam kapitol
V dnešním testu se podíváme na tři low-profile chladiče. Do rukou se nám dostaly modely Arctic Cooling Freezer 7 LP, 11 LP a Cooler Master Vortex 752. Všechny jsou sice primárně určené do HTPC nebo malých desktopů, ovšem my jsme s nimi žádné slitování neměli. Podrobili jsme testům na žhavém čtyřjádrovém procesoru Intel Core 2 Extreme QX9650.
Blíží se závěr dnešního testu a tím pádem i celkové zhodnocení. Pokusím se tedy shrnout všechny poznatky, které jsem za dobu testování u každého z chladičů zjistil.
Cooler Master Vortex 752
Cooler Master Vortex 752 je velmi pěkný chladič. Už od pohledu mi připadal ze všech tří nejvýkonnější a má předtucha se ukázala jako správná. Základna tohoto chladiče je perfektně rovná a na procesoru skvěle sedí. První neduh, který jsem zaznamenal, byla složitost instalace. Kvůli ní musíte ze skříně demontovat základní desku a to celý proces zdržuje. Žádné větší problémy s instalací ale nejsou. Tím největším problémem u tohoto chladiče je jeho hlučnost. Jestliže má být takovýto chladič určen do HTPC nebo malých desktopů, nikdo nebude v obývacím pokoji trpět zvuk "vysavače". Chladící výkon je jinak velmi dobrý a dokáže hravě uchladit i žhavé čtyřjádro. Vynikajících výsledků dosáhl při 1100 ot/min, při nichž je neslyšný. Tudíž pokud si tento chladič koupíte i s regulátorem otáček, budete velmi spokojeni.
Graf ceny produktu Cooler Master CCH-P922-GP poskytuje server Heureka.cz
Arctic Cooling Freezer 7 LP
Arctic Cooling Freezer 7 LP extrémně levný chladič do HTPC. Instalace tohoto chladiče je naprosto primitivní záležitostí. Nic jednoduššího se snad ani nedá vymyslet. Chladící výkon však není nijak slavný. Při automatické regulaci nebo maximálních otáčkách sice náš čtyřjádrový procesoru uchladit dokázal, ovšem při 1100 ot/min mu již došel dech a procesor se přehříval. Ohromná nevýhoda tohoto modelu je kompatibilita pouze se socketem Intel 775. To použitelnost chladiče naprosto degraduje. Kompatibilita se sockety od AMD by jistě neuškodila.
Graf ceny produktu Arctic Cooling Freezer 7 LP poskytuje server Heureka.cz
Arctic Cooling Freezer 11 LP
Na Arctic Cooling Freezer 11 LP jsem byl velmi zvědavý a to především z důvodu, že se v českých krajinách ještě nedá pořídit. Byl jsme zvědavý, jakých doznal vylepšení oprosti svému předchůdci Frezeru 7 LP. Prvním vylepšením bylo rozšíření kompatibility se sockety. Tento chladič můžete totiž nainstalovat až na dva (oproti původnímu jednomu) různé sockety. Konkrétně jsou to Intel 775 a 1156. Další vylepšení je v instalaci, retenční podložky jsou spojeny ve dvojicích a při šroubování se nekroutí. A posledním vylepšením je výměna ventilátoru. Ten má oproti minulé verzi nižší otáčky (max. 2000), a je mnohem, mnohem tišší. Oproti Freezeru 7 LP se zlepšil i chladící výkon. Za cca 370 Kč se je to skvělý, tichý a výkonný low-profile chladič, který se nezalekne ani žhavého čtyřjádrového procesoru.
Aktuální cena Arctic Cooling Freezer 11 LP v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz)
Rozhodnutí o vítězi
Rozhodnutí o tom, kdo se stane dnešním vítězem testu, nebylo vůbec jednoduché. Avšak po důkladném zvážnění jsem udělil první místo chladiči nesoucí jméno Arctic Cooling Freezer 11 LP. Ten si prvenství zasloužil díky skvělé vyváženosti všech hodnocených parametrů. Jeho instance byla naprosto bezproblémová, podal solidní výkon, jeho ventilátor byl téměř neslyšný a to vše za relativné málo peněz. Za 370 kč je tento chladič skvělou volbou do levných, tichých počítačů.
Za zapůjčení chladičů do testu děkujeme společnosti ALFA COMPUTER a.s.
Za zapůjčení teplovodivých past NT-H1 děkujeme společnosti Noctua.