Test tří low-profile chladičů. Do HTPC ideální volba | Kapitola 7
Seznam kapitol
V dnešním testu se podíváme na tři low-profile chladiče. Do rukou se nám dostaly modely Arctic Cooling Freezer 7 LP, 11 LP a Cooler Master Vortex 752. Všechny jsou sice primárně určené do HTPC nebo malých desktopů, ovšem my jsme s nimi žádné slitování neměli. Podrobili jsme testům na žhavém čtyřjádrovém procesoru Intel Core 2 Extreme QX9650.
Konečně se dostáváme k očekávaným výsledkům měření. Opět jsme měřili v nastaveních "AUTO", "MAX" a 1100 ot/min. Podrobnou testovací metodiku naleznete popsanou zde. S přetaktovaným procesorem jsme dnes neměřili, jelikož i procesor na základním taktu dal těmto malým chladičům pořádně zabrat. První graf nám ukáže teploty CPU při automatické regulaci otáček.
Při tomto nastavení je nejlepším chladičem z dnešního testu CM Vortex. Při plném vytížení dosahovala teplota procesoru pouhých 53,6°C, bez zátěže to pak bylo pouze 30,9°C. Freezer 11 je na tom trochu hůře. O 3°C v zátěži a 3,4°C v klidovém stavu. Nejhorším chladičem v tomto nastavení je AC Freezer 7 LP. V zátěži dosahovala teplota procesoru až 63,5°C, což je o 10°C více než byla teplota u Cooler Masteru.
Při maximálních otáčkách ventilátoru si opět udržel prvenství Cooler Master Vortex 752. 52,6°C v zátěži je solidní výsledek. S mírně horšími čísly se umístil Freezer 11 LP, avšak Freezer 7 je opět nejhorší. Opět zaostává o téměř 10°C. Teploty v klidovém režimu jsou u všech chladičů srovnatelné.
Testu s 1100 ot/min se zúčastnily pouze dva chladiče. Nečekaně zvítězil Cooler Master. 66,7°C při těchto otáčkách a nulovém hluku je velmi pěkný výsledek. Freezer 11 se umístil o několik stupňů hůře, avšak stále v přijatelných hodnotách. Jediný chladič, který takovouto zátěž nezvládl, byl Freezer 7 LP. Procesor se pod ním jednoduše přehříval, tudíž nebylo možné měření s tímto modelem dokončit.
Na tomto grafu si můžete názorně prohlédnout, jak si vedl každý testovaný chladič ve všech nastaveních.
Poměr Cena/ Výkon
V nastavení AUTO se stal jednoznačným vítězem AC Freezer 7 LP. 6,33 Kč za 1°C je snad nejnižší hodnota, kterou jsme tu doposud měli. Ovšem výsledky nelze srovnávat, jelikož dnešní testy jsou prováděny na jiném procesoru. O téměř 2 Kč za 1°C horší je AC Freezer 11 LP. A jako nejhorší, s cenou "nekřesťanských" 8,99 Kč za 1°C, byl CM Vortex 752.
Při 1100 ot/min se na prvním místě umístil Cooler Master Vortex 752. 12,52 Kč za 1°C je opět nádherná hodnota. O méně než 2Kč za 1°C za ním zaostává Arctic Cooling Freezer 11 LP. Jeho předchůdce Freezer 7 LP z tabulky opět vypadl, jelikož procesor při 1100 ot/min neuchladil.
Hlučnost
Každý z chladičů je dodáván s ventilátorem se speciálně tvarovaným rámečkem. Buď je na pasivu nějakým způsobem pevně přichycen, nebo skrze něj vedou šrouby, které chladič drží na procesoru. Od ventilátorů jsem tedy nečekal nějaké zázraky, avšak jednoho překvapení jsem se dočkal. Freezer 11 LP je dodáván s velmi tichým ventilátorem. Ten je i na maximálních otáčkách téměř neslyšný. To se ovšem nedá říci o jeho předchůdci. Ten při 2200 ot/min dosahuje hlučnosti 45dB. Není to zrovna málo, ale dá se to považovat stále za přijatelnou hodnotu. Ovšem skvělý chladící výkon Cooler Masteru Vortex 752 je vykoupen ohromnou hlučností. 52dB při maximálních otáčkách je už velmi hlučné a leckoho by takový ventilátor mohl přivést k nepříčetnosti.