test-zakladnich-desek-s-dvoukanalovym-radicem-pameti-pro-platformu-pentium-4
Hardware Článek Test základních desek s dvoukanálovým řadičem pamětí pro platformu Pentium 4

Test základních desek s dvoukanálovým řadičem pamětí pro platformu Pentium 4 | Kapitola 4

Charles

Charles

31. 5. 2004 00:00 97

Seznam kapitol

1. Testované základní desky 2. Abit IC7-MAX3 3. Abit IS7-E 4. AOpen AX4C 5. Asus P4C800-E Deluxe 6. Asus P4R800-V Deluxe 7. Asus P4S800D 8. Epox EP-4PCA3I 9. Gigabyte P4 Titan GA-8IK1100 10. MSI 865PE Neo2
11. MSI 875P Neo 12. MSI PT880 Neo 13. PCchips M952 14. Sapphire 9100IGPAS4-A38SL 15. Výkonnostní srovnání 16. Testy zaměřené na paměťový subsystém 17. Testy zaměřené na výkon procesoru 18. Testy zaměřené na grafický výkon 19. Řadiče disků, overclocking a závěr

Základní deska je alfou a omegou každého PC - je to právě ona, která určuje, jak počítač poběží. Jedná se o součást počítače, na kterou by tedy měl být kladen největší důraz. I když se za krátkou dobu na pultech obchodů objeví nové čipové sady Intelu s označením i915 a i925 neznamená to, že stará řešení budou muset ustoupit (naopak, zdá se, že žádná revoluce se konat nebude). Pojďme se tedy podívat na starou, dokonale vyladěnou gardu (omlouvám se, ale jsem pod vlivem filmu Žoldák), která se v našem testu snaží ze svého kruhu vybrat toho nejlepšího.

Reklama

 AOpen AX4C Max II

Krabice + příslušenství

Test základních desek s dvoukanálovým řadičem pamětí pro platformu Pentium 4
i Zdroj: PCTuning.cz

Příslušenství tvoří 3 přídavné brackety, 80-ti žilový IDE kabel, 40-ti žilový IDE kabel a kabel k FDD, 2 datové kablíky SerialATA, redukce napájení z klasického Molex na SerialATA a záslepka I/O konektorů. Samozřejmostí je manuál (dost obsáhlý) a instalační CD. Obdržíte i diskety s ovladači pro SATA RAID.

Test základních desek s dvoukanálovým řadičem pamětí pro platformu Pentium 4
i Zdroj: PCTuning.cz

Osazení - rozvržení konektorů

Nejprve se podívejme na konektory, které má deska externě vyvedené.

Game/MIDI, 2 x USB 2.0
i Zdroj: PCTuning.cz
Game/MIDI, 2 x USB 2.0


2 x PS/2, 6 x USB 2.0, 2 x COM, LPT, RJ-45, audio

2 x IEEE1394
i Zdroj: PCTuning.cz
2 x IEEE1394


2 x optical S/PDIF in (In, Out), 2 x coax S/PDIF (In, Out)

Dále jsou na řadě vnitřní konektory nacházející se přímo na desce:

 • 1x USB 2.0 (k jednomu konektoru přísluší 2 porty)
 • 2x IEEE 1394 (k jednomu konektoru přísluší 1 port)
 • 1x CD-IN, 1x AUX-IN, S/PDIF
 • Game/MIDI, IrDA
 • + standardní konektory (přední výstupy pro audio, indikační diody a tlačítka na skříni atd.)
 • Dr. LED konektor - Světelná diagnostika pomocí 8 LEDek (umístitelné do 5.25" pozice, bohužel není součástí balení)

Po výpisu konektorů si shrňme přídavné šváby, kteří se na desce nalézají:

 • LAN - BroadCOM BCM5705 (Gigabit)
 • Zvuk AC97 - Realtek ALC650
 • I/O - Winbond W83627HF
 • FireWire - Agere FW323-06 (? porty)
 • Přídavný řadič HDD - Promise PCD20378 (1 kanál ATA133, 2 porty SATA, RAID 0, 1, 0+1)

AOpen AX4C Max II v celé své kráse

Test základních desek s dvoukanálovým řadičem pamětí pro platformu Pentium 4
i Zdroj: PCTuning.cz


Pro zvětšení klikněte

A opět narážíme na nepříjemnost s umístěním slotů pro paměť, které nejsou od AGP slotu dostatečně vzdáleny, takže pro bezproblémovou manipulaci s paměťovými moduly musíte vyndávat grafickou kartu. Poblíž AGP slotu se také nachází "AGP LED", která se rozsvítí v případě zasunutí grafické karty standardu AGP 2.0 (3.3V - AGP 2x) přičemž se systém samozřejmě nespustí. Umístění napájecích konektorů je v pořádku. Baterie je v tomto případě velice dobře přístupná a navíc je umístěná kolmo, takže ji lze naprosto bezproblémově vyjmout. Červený jumper potřebný k vymazání CMOS paměti je umístěn hned vedle baterie.

Poblíž baterie se nalézají 2 malé červeně svítící LEDky indikující stav (STBY LED a BOOT LED). Jedna svítí pokud je deska pod proudem (takže i po vypnutí) a druhá jen při normálním provozu (po vypnutí zhasne) či pokud nastane během POSTu nějaký problém, začne blikat. Na desce naleznete celkem 4 konektory pro připojení ventilátorů.

Test základních desek s dvoukanálovým řadičem pamětí pro platformu Pentium 4
i Zdroj: PCTuning.cz

Je známo, že některé chladiče pro P4 vyvíjejí na procesor dost velký tlak, díky čemuž se základní deska pod procesorem poměrně značně prohýbá. Aby byla tato vada na kráse co nejvíce minimalizována, tak AOpen umístil u této desky z druhé strany pod procesor výztuž snižující úroveň prohnutí.

Dr Voice II - řekne vám (opravdu _řekne_), jaký má deska v případě potíží problém (lze nastavit pomocí jumperu i pro reproduktor)

Self-Powered PCI - ne náhodou je šestý PCI slot s tímto označením vyvedený v jiné barvě než ostatní. Jak název napovídá, je kromě své modré barvy odlišný i tím, že je samostatně napájen (3.3V), takže je vhodný pro napěťově náročnější PCI karty (pro zvukovku to nebude, ale pro SCSI řadiče a podobné to je vhodná vychytávka)

Die-Hard BIOS - jedná se o 2 samostatné čipy, přičemž pokud jsou poškozena data na tom výchozím (který je standardně aktivní), tak pomocí jumperu můžete desce přikázat, aby nabootovala z druhého (záložního) čipu, který neumožňuje zápis (pouze čtení-proto Die-Hard). Poté stačí flashnout výchozí BIOS a můžete jej používat směle dál.

AOpen AX4C Max II - BIOS a overclocking + shrnutí

Hned v úvodu musím zmínit funkci Watch Dog ABS. Díky ní už nebudete muset lovit jumper pro vymazání CMOS paměti v případě nezdařilého overclockingu. Po zapnutí nejdříve BIOS zkontroluje poslední POST status a hned zaktivuje Watch Dog ABS. Následně je nastavena uživatelsky zadaná konfigurace a pokud ta selže, nastane díky hlídacímu psovi reset BIOSu a systém se sám během 5 sekund restartuje (na výchozí hodnoty).

Test základních desek s dvoukanálovým řadičem pamětí pro platformu Pentium 4
i Zdroj: PCTuning.cz


Overclockerské menu

Rychlost PCI/AGP bude vždy stejná, protože patřičné děličky se automaticky mění při jakékoliv změně FSB tak, aby frekvence 66/33 byly zachovány. Jak je patrné, tak BIOS ukazuje i výsledné hodnoty, nejen děličky (což je velice velké plus).

Hardwarový monitoring systému
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardwarový monitoring systému


Tuning paměťového subsystému

V horní části hardwarového monitoringu jsou nastavení pro velice propracovanou správu ventilátorů.

To bychom měli k výpisu těch nejdůležitějších položek. A jelikož obrázky vám v tomto případě jen nastíní to, co budete moci s tímto exemplářem provádět, tak následuje tabulka shrnující možné hodnoty u položek ovlivňujících výkon (overclockeří zbystřete zrak!).

Systém byl osazen procesorem P4 3.2GHz (Northwood) a paměťmi pracujícími na shodné systémové sběrnici 200MHz (pro procesor efektivních 800MHz a pro RAM 400MHz), takže následující hodnoty nabízí BIOS právě pro tuto konfiguraci. To zmiňuji záměrně, jelikož pro jiný procesor by byl přístupný jiný napěťový rozsah (jde o dolní hranici) a volba násobiče (to platí pouze pro neuzamčené procesory). Podobná situace je i v případě pamětí, kdy při použití pomalejších modulů (DDR333, DDR400) nejsou možné zvolit děličky, které jsou určené pro DDR400 a výše.

Tuning paměti

CAS latency

2, 2.5, 3

CAS Precharge

2, 3, 4

RAS to CAS Delay

2, 3, 4

Precharge Delay

5, 6, 7, 8

Nastavení napětí

CPU Voltage 1.10 - 1.85 (po 0.025)
DRAM Power Voltage Auto, 2.50, 2.55, 2.6, 2.65, 2.7, 2.75, 2.8, 2.85 V
AGP Power Voltage 1.50, 1.55, 1.6, 1.65, 1.7, 1.75, 1.8, 1.85 V

Nastavení frekvencí

FSB Minimum 100MHz - Maximum 400MHz
Násobič procesoru 12 - 16 (8 - 39)
DRAM (při PSB 800) Násobiče: 1.33, 1.60, 2.00, Auto

Maximální docílený overclocking (s nejvyššími a hlavně stabilními hodnotami) na testované konfiguraci najdete na závěr ve srovnání s ostatními deskami společně s výčtem použitých kondenzátorů.

Instalační menu přiloženého CD vám nabídne k instalaci:

 • Ovladače pro čipovou sadu, audio a síť,

 • SilentTek / Hardware Monitor, EzRestore / Pro Magic,
  AOConfig, EzClock, EzSkin, WinBIOS, WinDMI,

 • DirectX 8.1b, 3Deep E-Color,

+ CD Norton Antivirus 2003

Aneb jak na BIOS z prostředí Windows
i Zdroj: PCTuning.cz
Aneb jak na BIOS z prostředí Windows


EzClock - overclocking a monitoring systému z prostředí Windows

Test základních desek s dvoukanálovým řadičem pamětí pro platformu Pentium 4
i Zdroj: PCTuning.cz


AOConfig - info o systému

Softwarová výbava je zcela v pořádku. Najdete všechny potřebné ovladače a jsou přiloženy i firemní utility jako je monitorovací SilentTek/Hardware Monitor, EzRestore/Pro Magic (utilita pro jakési zálohování systému), AOConfig, EzClock, EzSkin, WinBIOS, WinDMI. A jako bonus dostanete navíc CD s plnou verzí antivirového programu Norton Antivirus 2003.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama