thermaltake-m9-vi1000bns-levna-skrin-od-profiku
PCTuning Článek

Thermaltake M9 VI1000BNS - levná skříň od profíků

Petr Válek

Petr Válek

1. 9. 2008 01:00 24

Seznam kapitol

1. Thermaltake M9, kvalita od TT pro masy 2. Popis 3. Vnitřní konstrukce 4. Systém chlazení a kabeláž 5. Instalace 6. Zkušenosti z provozu a závěr

Skříně od Thermaltake patří mezi velmi rozšířené. My se v dnešním článku zaměříme na levnější model z produkce tohoto známého výrobce. Nutno podotknout, že mne některé prvky této skříně v této cenové kategorii opravdu mile překvapily, na druhou stranu ale v některých aspektech se nižší cena chtě nechtě musela projevit..

Reklama
Reklama

Po jednoduché a veskrze bezproblémové instalaci testovacích komponent nám již nezbývá než si říci o zkušenostech během provozu v dnes testované M devítce. Začneme tedy soupisem použitých komponent.

Thermaltake M9 VI1000BNS - levná skříň od profíků

I když jsme nepoužili vyloženě nejnovější a nabušené komponenty, dá se výčet testovací sestavy považovat za běžné PC běžného uživatele. Pro testování bylo použito box chladiče, který sice nepatří mezi vysoce výkonné, přesto není příliš hlučný.

Testování probíhalo v následujících nastaveních, a to při provozu obou instalovaných větráčků a následně odpojení toho zadního a pak předního. Nakonec jsme nechali odvádět nakumulované teplo v case pouze osazeným zdrojem CoolerMaster.

Počítač jsem zatěžoval následujícím způsobem, a to při běžné práci (internet,winamp,icq), dále při defragmentaci velice zaneřáděného disku (originál defragmentace ve Win Vista). Nakonec jsem PC zatěžoval 3DMarkem2005.

Všechna tato měření trvala po hodince, kdy po uběhnutí této doby byly odečteny teploty pomocí Speedfanu poslední verze v kombinaci s RivaTunerem. Šlo o teplotu CPU, HDD, základní desky (čipová sada) a grafické karty.

První zapnutí

Thermaltake M9 VI1000BNS - levná skříň od profíků

Po osazení komponent a prvním zapnutí se na Vás rozsvítí modře podsvícená tlačítka Power a Reset a modře podsvícený větráček v HDD koši. Samotná produkce hluku při plném zapojení není sice nijak hrozivá, přesto ale zřetelně slyšíte jak hluk větráčku předního tak i zadního.

Nevýhodou je to, že skříň jako taková není vybavena žádným tlumícím materiálem, nebo že u montáže disků či mechanik není použito šroubků s gumovými dosedacími ploškami. Na druhou stranu nejde o skříň za těžké tisíce ale spíše o model levnějšího rázu, takže je třeba s jistými nedostatky počítat.

Produkce hluku vážně není přehnaná, pokud se posadíte cca metr od osazeného PC, budete slyšet mírný aerodynamický hluk dodaných větráků a občasné seekování disku.. Nutno podotknout, že největším problémem této skříně jsou ony měkké, nebo spíše tenké bočnice, které jakýkoli hluk, způsobený HDD nebo větráčky trochu zvyšují. Přenos vibrací z komponent počítače je tím znásoben.

Teplotní testy

V následující tabulce máte srovnány jednotlivé provedené testy pěkně popořadě, pro ilustraci si myslím, že v případě testů skříní postačí tabulka. Pokud máte jakékoli připomínky, stačí se ozvat v diskusi.

Thermaltake M9 VI1000BNS - levná skříň od profíků

Při využití osazených větráčků se teploty drží ve slušných mezích v jakémkoli zatížení, pokud bychom použili jiný než boxovaný chladič, teploty procesoru by byly lepší. Pro ilustraci výkonu systému chlazení daných skříní je ale použití boxovaného chladiče dle mého vhodné.

Pokud vypneme zadní větráček, a necháme běžet pouze ten v HDD koši a zdroji, teploty se taktéž nijak rapidně nezvedají, hodina zátěže drží vše v normě.

Jestliže necháme běžet pro změnu zadní větráček spolu s větráčkem u zdroje, situace je velice podobná, dochází k minimálnímu rozptylu teplot a v praxi to znamená, že je plus mínus jedno, zda necháme běžet přední či zadní větráček. Samozřejmě pro nejlepší teploty je vhodné je nechat pracovat oba. Jediné, co více trpí při provozu pouze zadního větráčku je HDD, jehož teploty už hlavně při zatížení nejsou to pravé ořechové.

Když ale necháme cirkulaci vzduchu jen na zdroji, teploty při zatížení dramaticky stoupají, 64°C na procesoru je už skutečně dost, stejně tak i pevný disk a 48°C nepřispívá jeho životnosti. Při osazení výkonnějších komponent by teploty šly ještě rapidně výše.

Systém chlazení skříně je tedy také vcelku účinný, je otázkou, jak se začnou větráčky chovat po několika měsíčním provozu. Vždy je tady ale možnost je v průběhu doby vyměnit za nějaké tišší, regulované, výrobce však dal skříni do vínku kvalitně zpracované a nepříliš hlučné 12 cm větráčky.

Závěr

Thermaltake M9 VI1000BNS - levná skříň od profíků

Testovaná skříň známého výrobce chlazení a počítačových case, firmy Thermaltake, konkrétně model M9-VI1000BNS patří k velice slušnému standardu v dané cenové kategorii. Za cenu mírně převyšující 1.300,- Kč s DPH dostanete povedenou a líbivou ulitu pro svého miláčka. Systém montáže komponent, počet pozic, možnost umístění až 4 pevných disků do libovolného místa, osazení pomaloběžnými větráčky z vlastní stáje, to vše patří mezi klady testované skříně.

Abychom ale jen nechválili, ze záporu je nutno zmínit tloušťku materiálu na bočnicích, které bez patřičných výztuh vibrují a znásobují tak hluk produkovaný osazenými komponentami. Taktéž kabeláž pro USB a Audio porty nemusí být dostatečně dlouhá u všech typů základních desek.

Podrtženo, sečteno, osobně bych si tento model nekoupil, moje kategorie je mírně výše, přesto si myslím, že je dnes testovaný produkt díky své ceně a svým vlastnostem určen mnohým z Vás. Kvalita Thermaltake za slušný peníz se rozhodně nezapře.

Klady

  • Příjemná cena
  • Kvalitní zpracování
  • Systém chlazení (2 x 12cm větráčky)
  • Jednoduchá a téměř bezšroubková instalace
  • Povedený design

Zápory

  • Díky tenčímu použitému materiálu vibrující bočnice
  • V některých případech krátká kabeláž

Za zapůjčení testované skříně děkujeme společnosti Alfa Computer

 

Za zapůjčení testovacích komponent děkujeme společnosti Abacus electric a MSI

Thermaltake M9 VI1000BNS - levná skříň od profíků
Thermaltake M9 VI1000BNS - levná skříň od profíků

     

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning