tisic-knizek-na-prazdniny-v-kapse-test-levnych-e-booku
Hardware Článek Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků | Kapitola 2

Ondřej Štěpánek

Ondřej Štěpánek

11. 7. 2012 03:00 50

Seznam kapitol

1. K čemu elektronickou čtečku v době tabletů? 2. Amazon Kindle 4 3. Amazon Kindle Touch 4. Kobo Touch
5. Nook Simple Touch 6. PocketBook Touch 7. Číst, či nečíst...

Ať jste vášnivý čtenář nebo pouze příležitostný konzument, bude vás zajímat dnešní článek. Rozhodli jsme se otestovat několik nejlevnějších elektronických čteček a zjistit, jaký je mezi nimi rozdíl a kterou nakonec koupit. Ve srovnání najdete nejenom nejrozšířenější Kindle od Amazonu, ale i verzi Touch, PocketBook, Kobo a Nook.

Reklama

Čím jiným začít než jediným kandidátem z řady nedotykových čteček, a to nejprodávanějším modelem Amazonu Kindle 4. Tato stálice je na trhu už rok, neustále se drží v popředí zájmu a má pořád co nabídnout i v současné veliké konkurenci.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Kindle 4 je vlastně zmenšená verze předchozího Kindle 3 bez klávesnice. Oproti staré verzi je Kindle 4 menší, tenčí a lehčí, změny „vnitřku“ zařízení jsou zásadní hlavně v absenci výstupu pro sluchátka. Osobně si myslím, že pro běžného čtenáře je výstup na sluchátka pro poslouchání hudby či audio knih poměrně zbytečný.

Co se týče technických specifikací, ty jsou následující:

Diplej:

– 6“ s rozlišením 800 × 600
– 16 odstínů šedi
– pokročilá technologie Pearl E-Ink
Paměť:
– výrobce uvádí 2GB (cca 1,35 GB využitelné paměti)
Rozměry a hmotnost:

166 × 114 × 8,7 mm
170 gramů
Výdrž:
uváděná až 4 týdny při vypnuté WiFi
WiFi:
ano
Podporované formáty:

Kindle (AZW), TXT, PDF, nechráněný MOBI, PRC, (dále po konverzi např. DOC, HTML či JPG)

Balení Kindle je velmi prosté, jednoduché, elegantní a nejspíš i recyklované. Po odtrhnutí štítku krabice a otevření víka na vás vykoukne samotné zařízení a velmi stručný manuál, v balení se pak nachází už jen poměrně dost dlouhý USB kabel v bílém provedení. U většiny zařízení mě mrzí, že součástí balení není i pouzdro na e-reader, které je téměř nutností pro cestování a přepravu zařízení. V tomto ohledu musím pochválit společnost Prestigio, která ke svým produktům pouzdro dodává v základním balení, a nejsme proto nuceni si ho kupovat za dalších cca 500 korun.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Samotné zařízení působí velmi elegantním dojmem, povrch je zhotoven z pevného plastu tmavě a světle stříbrné barvy. Tmavá stříbrná lemuje obvod předku i zadní strany přístroje. Kindle má kvalitní 6“ displej, který samozřejmě dominuje celému stroji a okolo něj není zbytečný prostor. Kindle 4, ač působí velmi pevně, není nikterak těžký.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Pod displejem se nachází řada funkčních tlačítek. Ve středu je umístěné čtyřsměrné tlačítko pro pohyb v menu s pátým středovým potvrzovacím tlačítkem. Nalevo od něj se pak nachází tlačítko pohybu zpět v rámci menu a tlačítko pro vyvolání klávesnice na displeji. Napravo jsou umístěna další tlačítka, a to pro rychlé vyvolání menu a tlačítka, které nás přehodí na úvodní obrazovku. Po stranách displeje jsou na hraně zařízení šibalsky umístěna další pro posouvání stránek, vrchní menší tlačítko pro listování zpět a spodní pro obrat na následující stránku. Je dobré, že Amazon myslel i na levoruké čtenáře a tlačítka jsou opravdu umístěna po obou stranách displeje.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední užitné tlačítko se nachází na spodní hraně čtečky, kde se nachází také vstup miniUSB. Slouží k zapínání Kindle a při krátkém stisku pro uvedení zařízení do „režimu spánku“.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Menu zařízení je velmi prosté na titulní stránce „My Kindle“ nalezneme veškeré tituly, které můžeme řadit podle intenzity čtení, podle autora či podle titulu. Pokud stiskneme v základní nabídce tlačítko menu, nabízí se možnost zapnout či vypnout WiFi nastavovat velikost písma, vyhledávání a v neposlední řadě možnost nastavení.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

V nastavení lze provádět změny hesla, nastavovat připojení WiFi a nastavení jazyka. Jelikož jsem měl k dispozici anglickou verzi, nemůžu posoudit úroveň počeštění, nicméně při ovládání zařízení češtinu tolik nepotřebujete. Vystačíte si se základní znalostí angličtiny a nemusíte se bát diakritiky, při čtení jsou české znaky plně podporovány. V této prodávané verzi se nenalézá defaultně žádná zásoba knih, veškeré knihy a soubory je nutné si stáhnout buď z počítače, nebo zakoupit přes WiFi přímo do zařízení.

Teď něco k samotnému čtení na Kindlu: běžné formáty pro Kindle čte zařízení velmi dobře, horší je to potom například s PDF, kde je problém s absencí možnosti zvětšení písma, v rámci PDF je zde pouze možnost přiblížení (ale tak to je u velkého procenta e-readerů). I přesto lze i PDF číst velmi obstojně. Rychlost zařízení, resp. rychlost stránkování je velmi dobrá, stránky lze přepínat svižně a vůbec vás neruší nějaké čekání na přehození stránky, a to i v případě PDF souborů, které bývají větší a pomaleji se čtou.

 

Zajímavou funkcí Kindlu je možnost nalezení definice slova přímo při čtení, bohužel v tomto případě opět pouze v angličtině. Jinak pomocí tlačítka menu je možné ukládat záložky, prohledávat knihu či přemístit se na stránku, ale to je běžné snad u všech podobných zařízení. Kindle má již také integrovaný webový prohlížeč šikovně zamaskovaný v záložece „Experimentals“ v nastavení přístroje. Čtení je také možné v horizontální poloze displeje. Obecně se dá říct, že se na Kindlu čte velmi příjemně a displej má výborné zobrazovací vlastnosti. 

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Co se týče nakupování v Kindle shopu, opravdu není moc nakloněno českému zákazníkovi, proto je lepší nakupovat pomocí počítače na některých českých e-shopech, zabývajících se právě prodejem e-knih. Nicméně v tomto případě pozor na již zmiňovaný formát DRM, který si často příliš nerozumí právě s produkty Amazonu. 

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Vzato kolem a kolem, Kindle 4 je stále velmi dobrou investicí a čtení na něm je příjemnou záležitostí – a to především díky kvalitnímu zobrazování a rychlému přepínání stránek.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Amazon Kindle 4 WiFi poskytuje server Heureka.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama