tisic-knizek-na-prazdniny-v-kapse-test-levnych-e-booku
Hardware Článek Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků | Kapitola 4

Ondřej Štěpánek

Ondřej Štěpánek

11. 7. 2012 03:00 50

Seznam kapitol

1. K čemu elektronickou čtečku v době tabletů? 2. Amazon Kindle 4 3. Amazon Kindle Touch 4. Kobo Touch
5. Nook Simple Touch 6. PocketBook Touch 7. Číst, či nečíst...

Ať jste vášnivý čtenář nebo pouze příležitostný konzument, bude vás zajímat dnešní článek. Rozhodli jsme se otestovat několik nejlevnějších elektronických čteček a zjistit, jaký je mezi nimi rozdíl a kterou nakonec koupit. Ve srovnání najdete nejenom nejrozšířenější Kindle od Amazonu, ale i verzi Touch, PocketBook, Kobo a Nook.

Reklama

Posuzovat e-knihu podle obalu se mnohdy nevyplácí, stejně tomu bylo i u mě se čtečkou Kobo Touch. Na první pohled velmi strohý a nevýrazný přístroj nabízí „uvnitř“ zajímavé a příjemné prostředí. Tak či onak po prvním spuštění ze mě předsudky o strohosti provedení ihned spadly. 

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Kobo funguje na procesoru Freescale 508 a jeho další technické specifikace jsou následující:

Diplej:
– 6“ s rozlišením 800×600, dotykový
– 16 stupňů šedi
Paměť:
– integrovaná 2GB (možnost vložit Secure Digital kartu až 32 GB)
Rozměry a hmotnost:
165 × 114 × 10 mm
185 gramů
Výdrž:
uváděná až 1 měsíc
WiFi:

ano
Podporované formáty:

EPUB, PDF a MOBI (další jako TXT, HTML, JPEG), možnost komic knih ve formátu CBZ a CBR

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Balení Kobo eReaderu obsahuje samotný přístoj, velmi jednoduchý manuál a kabel USB pro propojení s PC. Jak už jsem zmínil, vzhledově přístroj na první pohled neurazí, ale ani nenadchne. Zpracování je poměrně prosté, přístroj je kompletně „pogumován“, aby neklouzal z ruky. Přední části čtečky dominuje stříbrné lesklé podlouhlé tlačítko pro návrat do hlavní nabídky. Nad displejem se potom nachází logo společnosti. Na horní hraně čtečky se nachází „posuvník“, který uvádí přístroj do režimu spánku při krátkém podržení posuvníku vpravo, případně při delším podržení přístroj úplně vypne. Na levém boku se nachází zdířka pro rozšířitelnou paměť typu Secure Digital (až 32 GB). Na spodní hraně je pak vstup na USB. I zadní strana je pogumovaná, ale pro lepší držení je tato strana tvořena zvrásněným povrchem z kosočtverců. Přístroj se velmi příjemně drží, a to právě díky pogumovanému povrchu. Navíc díky němu přístroj nevypadá nijak lacině.

Pokud Kobu nahlédneme pod pokličku, tedy do jeho základní obrazovky, do očí nám padne především plocha, na níž se zobrazují nejčtenější tituly (při spuštění se objeví pouze obrázek Quick Tour). Tato „nástěnka“ nebo úvodní obrazovka je výborný nápad, působí zajímavě a je i praktická, protože se k právě čtenému titulu (většinou stejně máme rozečtenou pouze jednu knihu) dostanete rychle, hned po zapnutí, bez listování v menu a knihovně. 

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

V horní části obrazovky je potom možná trošku nenápadná nabídka odkazů. Prvním odkazem je položka „Library“, která je pro nás jako pro čtenáře nejdůležitější, dále je v nabídce odkaz na seznam knih, které máme ve čtečce, menu novin a časopisů, menu s „preview“, které funguje jako reklamní obrazovka lákající ke koupi nových titulů, a jako poslední položka se zde nachází shortlist, což slouží pro vaše nejoblíbenější knihy. Přesun do shortlistu je zajištěn označením ikonky srdíčka u vybraného titulu. Dalším odkazem, či chcete-li panelem, je „Store“. Ten nabízí vstup na titulní stránku e-shopu, třídění podle kategorií, volné knihy, vyhledávání a nejhledanější tituly. 

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední horní záložkou je potom menu statistiky čtení. Na spodní straně základní obrazovky můžeme nalézt panel s nastavením, nápovědou a nastavením připojení, kde můžeme zobrazit seznam WiFi sítí, či zapnout mód letadlo. Rozložení úvodní obrazovky se ihned po updatu zařízení změní a všechny položky jsou zahrnuty v odkazu „Home“, stejně tak se zpřístupní možnost připojení přes WiFi. Po připojení je možné, stejně jako u ostatních kolegů, použít jednoduchý webový prohlížeč.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Při připojení Kobo do PC můžete běžně kopírovat vaše soubory přímo do přístroje, nebo si můžete z webu kobosetup.com stáhnout utilitu pro nákup knih. Na webu Kobo je možno sehnat několik set titulů zdarma. Software je poměrně jednoduchý. Je nutné zaregistrovat se a připojit k serveru, který vám vaše zařízení rovnou nastaví a zaktualizuje. Tato procedura trvá na můj vkus až příliš dlouho, ale nevadí, co se týče samotného software, jedná se o velmi jednoduchou aplikaci, přes kterou je možno nakupovat nové knihy; českých titulů se s anglickou verzí Kobo ale opět nedočkáte. Při přihlášení softwaru existuje i možnost „spárovat“ vaše zařízení s facebookem, což je ale z mého pohledu nesmyslný detail. Co se týče dalších zábavných aktivit, které můžete provozovat na této čtečce, nabízí se zde hraní jednoduchého sudoku.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Teď něco málo k samotnému čtení. V menu výběru knihy lze přepínat mezi několika druhy zobrazení, a to miniatur, seznamu a titulní strany knihy na celou obrazovku. Kobo čte bez problémů i PDF, zobrazení je dobré v případě PDF zvětšit zoomováním, jak jinak než dvojklikem. Opět je možnost při „kliku“ doprostřed obrazovky otevřít menu, ve kterém jsme schopni listovat, ukládat záložky v případě jiných podporovaných formátů než PDF i měnit písmo. Zajímavostí je možnost překládání slov v rámci čtení a určení definice, ovšem samozřejmě v angličtině. Co mě ale velmi zarazilo, že při otevření českého textu ve formátu TXT i EPUB nebyl Kobo schopen zobrazit české znaky s háčkem, a to i po přenastavení fontu, což se mi u Kindlu nestalo.

Zajímavostí je možnost nastavení zarovnání textu. „Otáčení“ stran je poměrně svižné, asi jako u Kindle Touch, ale některé soubory se o něco déle načítají.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Co dodat, jedná se o čtečku levnější kategorie, která rozhodně neurazí, je vzhledově příjemná, ovládá se snadno, je poměrně lehká a její úvodní obrazovka s nejčtenějšími tituly je rozhodně dobrý nápad. Samotné čtení a zobrazení textu je na dobré úrovni, zarazila mě pouze absence českých znaků s háčky. Nutno ještě připomenout, že Kobo cílí na mladé zákazníky, a proto svá zařízení nabízí ve více barevných provedeních.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Kobo Touch poskytuje server Heureka.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama