tisic-knizek-na-prazdniny-v-kapse-test-levnych-e-booku
Hardware Článek Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků | Kapitola 7

Ondřej Štěpánek

Ondřej Štěpánek

11. 7. 2012 03:00 50

Seznam kapitol

1. K čemu elektronickou čtečku v době tabletů? 2. Amazon Kindle 4 3. Amazon Kindle Touch 4. Kobo Touch
5. Nook Simple Touch 6. PocketBook Touch 7. Číst, či nečíst...

Ať jste vášnivý čtenář nebo pouze příležitostný konzument, bude vás zajímat dnešní článek. Rozhodli jsme se otestovat několik nejlevnějších elektronických čteček a zjistit, jaký je mezi nimi rozdíl a kterou nakonec koupit. Ve srovnání najdete nejenom nejrozšířenější Kindle od Amazonu, ale i verzi Touch, PocketBook, Kobo a Nook.

Reklama

Čtení elektronických knih pro někoho nemusí mít ono kouzlo sáhnout si na papírovou knihu, ale je to určitě ekonomické a vlastně i ekologické. Doufám, že jsem vás v dnešní recenzi navnadil na nákup některého z těchto zařízení, a to i přesto, že obchody vybraných produktů nepřekypují českými tituly, ba naopak. Uklidnit nás ale může fakt, že nové české e-shopy s elektronickou literaturou „rostou“ jako houby po dešti. Mějme také na paměti, že může čtečka fungovat i jako skvělý pomocník při učení, kdy si nemusíte tisknout kvanta papírů a šetříme tak peníze i lesy.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

A co vybrat? Opravdu záleží na každém, jestli hledá čtečku elektronických knih jenom na čtení nebo jestli potřebuje sofistikované zařízení na prohlížení internetu (nejrychlejší prohlížeč jsem zaznamenal u Kindle Touch), či s podporou některých aplikací. Na druhou stranu, pokud potřebujeme víceúčelové zařízení, je nasnadě poohlédnout se po nějakém levnějším tabletu. Každá z testovaných čteček má svoje kouzlo a pro účely čtení jsou všechny dobré, ba dokonce vynikající (až na produkt Kobo, kde se mi v současné verzi korektně nezobrazovaly české znaky).

Kdybych se měl znovu rozhodovat, co koupit místo mého Libretta, rozhodl bych se pravděpodobně pro klasiku v podobě Kindle 4, který je opravdu hvězdou v oboru. I přes horší zobrazování PDF souborů (s tím má problém většina e-booků, kdy se PDF neupraví ale je nutno v něm zoomovat) je to stále špičkový stroj za výborné peníze. Je to asi jen má staromódnost, kdy nadstandardní funkce opravdu u e-readeru nepotřebuji, protože hudbu si můžu pustit na mnohem menším telefonu a po internetu si zabrouzdám na notebooku či tabletu. Vždycky ale může nastat situace, kdy vyrazím na dovolenou a právě e-book bude jediný přístroj, který s sebou budu mít, nebo se ještě nevybil.

Co se týče výkonu a nadstandardních aplikací, určitě ze zmiňovaných vede PocketBook Touch, který může poměrně dobře fungovat jako jednoduchý tablet.

Jasnou výhodou a hlavní myšlenkou čteček knih je ale napodobení tištěné knihy, proto by měly hlavní roli hrát parametry samotného čtení – tedy možnosti zobrazení knihy, rychlost otáčení stran apod. Důležitým aspektem by také měla být výdrž baterie, a to především v případě čtení na cestách. Recenzi bych asi uzavřel tím, že na trhu je nyní široká škála čteček s ještě širšími vlastnostmi, které možná ani nevyužijete. Při výběru tak vždy zohledněte, k jakému účelu si e-knihu kupujete.

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

A jedno moudro na závěr, jak řekl Jan Amos Komenský:  

„Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem.“

...a proč kupovat drahé a neskladné knihy, když můžeme kupovat e-knihy ;-)

Za zapůjčení e-booků k testu děkujeme společnosti Alza.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama