tisic-knizek-na-prazdniny-v-kapse-test-levnych-e-booku
Hardware Článek Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků | Kapitola 5

Ondřej Štěpánek

Ondřej Štěpánek

11. 7. 2012 03:00 50

Seznam kapitol

1. K čemu elektronickou čtečku v době tabletů? 2. Amazon Kindle 4 3. Amazon Kindle Touch 4. Kobo Touch
5. Nook Simple Touch 6. PocketBook Touch 7. Číst, či nečíst...

Ať jste vášnivý čtenář nebo pouze příležitostný konzument, bude vás zajímat dnešní článek. Rozhodli jsme se otestovat několik nejlevnějších elektronických čteček a zjistit, jaký je mezi nimi rozdíl a kterou nakonec koupit. Ve srovnání najdete nejenom nejrozšířenější Kindle od Amazonu, ale i verzi Touch, PocketBook, Kobo a Nook.

Reklama

Tento kousek, od Barnes & Noble, se mi od samého začátku velmi líbil. Jednoduchý vzhled vycházející z loga společnosti a příjemně pogumovaný povrch rozhodně nikoho neurazí. 

Tisíc knížek na prázdniny v kapse – test levných e-booků
i Zdroj: PCTuning.cz

Důležitá technická data této čtečky jsou následující:

Diplej:
– 6“ s rozlišením 800×600, dotykový
Paměť:
–  integrovaná 2 GB (možnost rozšíření pomocí microSD)
Rozměry a hmotnost:
–  165 × 127 × 11,9 mm
–  212 gramů
Výdrž:
–  až 2 měsíce při čtení cca hodinu denně
WiFi:
–  ano
Podporované formáty:

EPUB, PDF, JPG, GIF, PNG, BMP

predek

Balení obsahuje jak jinak než přístroj, manuál a USB kabel, takže překvapení v podobě pouzdra či karty se nekoná. Jak už jsem zmínil, samotné zařízení se mi velice líbí, drží se motta „v jednoduchosti je síla“, což vyplývá už z názvu „Simple Touch“. Přední strana je jemně pogumovaná, šedomodré barvy.

Na stranách displeje jsou dvě vystouplé linky, které fungují jako hardwarová tlačítka na obracení stran, pod displejem se nalézá tlačítko menu, které má tvar „n“, tedy první písmeno loga společnosti Nook. Zapínací tlačítko se nachází na přístroji zezadu nahoře a nelze ho přehlédnout. Logo společnosti dominuje zadní straně přístroje, která je z matného plastu a dobře se drží a neklouže z rukou. Přídavnou microSD kartu lze zasunou pod krytem na pravé straně přístroje. Na spodní straně potom nalezneme opět port pro připojení USB. Přístroj je oproti ostatním kolegům poměrně široký a těžký, mně osobně tato robustnost příliš při čtení nevadila, v případě žen či dětí by ale mohla mít větší velikost a hmotnost při rozhodování vliv.

zadek

Pro ovládání opět používáme především dotykový displej, popř. tlačítka pro hardwarové obracení stránek. Titulní strana nabízí výběr z právě čteného titulu a nabídku právě přidaných položek do knihovny. 

menu

Menu knihovny je jednoduché, lze přepínat ze seznamu titulů na zobrazení pomocí ikon. Čtečka nabízí v základu několik českých titulů, či česky psaných titulů, a to od Čapka a Haška až po přeložené pohádky bratří Grimmů. Čtečka s českými znaky v tomto případě opravdu nemá žádný problém. 

knihovna

Obrazovka pro čtení je zase velmi prostá a snaží se sázet na čitelnost, zajímavostí a výhodou je možnost nalezení významu slova, zapsání poznámky či zvýraznění pasáže. Opět, jak už bývá zvykem, nalezneme možnost hledání a funkci „jdi na stranu“, je zde také možnost přejít na obsah knihy. Nastavení formátu textu jsou také poměrně rozsáhlá, krom nastavení velikosti lze nastavit i font, hustotu řádkování či okraje, což se mi velmi líbí.

cteni

Co se týče nastavení, jsme schopni v něm změnit například funkci hardwarových tlačítek pro posouvání stránek, kdy můžeme funkci jednotlivých tlačítek zaměnit, aby nám to více vyhovovalo. V e-readeru je možnost nastavit si vlastní spořiče obrazovky, použít funkce link to Facebook, Twitter či funkce LendMe, která umožňuje výpůjčky knih mezi čtečkami vašich přátel. Tyto funkce jsou celkem nadstandardní a neměl jsem možnost je vyzkoušet, o nich tedy třeba až jindy. Značnou nevýhodu představuje nemožnost změny orientace čtečky, a to především při čtení PDF souborů. PDF soubory Nook čte a snaží se je i poměrně rozumně roztáhnout pro čtení. Za další celkem užitečnou funkci bych považoval jednoduchý internetový prohlížeč, který vyvoláte zadáním adresy do pole „Search“, prohlížeč funguje vcelku obstojně, ačkoliv mi jednou spadl.

prohlizec

Čtečka Nook je určitě stylovou a bezproblémovou záležitostí, ovládání a funkce jsou jednoduché a pro čtení je chytrým nástrojem. Nadstandardní funkce považuji za vedlejší a na daném přístroji ne úplně doladěné. Tak či onak svou funkci plní dobře a neočekáváte-li od čtečky mnoho navíc, ale chcete pouze číst, je rozhodně dobrou volbou. Navíc o něco dražší verze tohoto zařízení se dá pořídit s převratnou technologií podsvíceného inkoustu.

kladyzapory

Graf ceny produktu Barnes&Noble Nook Simple Touch poskytuje server Heureka.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama