Total War: Rome II — rozbor nároků krásné strategie
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Total War: Rome II — rozbor nároků krásné strategie

Total War: Rome II — rozbor nároků krásné strategie | Kapitola 2

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

9. 9. 2013 03:00 33

Seznam kapitol

1. Vylepšený Warscape engine 2. Nároky hry, testovací sestava, metodika 3. Výsledky GK při nastavení Medium 4. Výsledky GK při nastavení Very High 5. Výsledky GK při nastavení Extreme 6. Vliv procesoru na hru 7. Vliv nastavení na hru I
8. Vliv nastavení na hru II 9. Vliv nastavení na hru III 10. Vliv nastavení na hru IV 11. Vliv nastavení na hru V 12. Galerie in game screenshotů 13. Výběr recenzí herních magazínů 14. Závěr

Po dvou letech se na monitory počítačů dostává nový díl strategické série Total War: Rome II. Stejně jako předchůdci běží na vlastním enginu Warscape, který byl o něco vylepšen. Grafika hry je při nejvyšším nastavení detailů vynikající, odpovídají tomu však i hardwarové nároky. Po snížení detailů si ale plynule zahrají i majitelé slabších strojů.

Reklama

Oficiální požadavky hry

Total War: Rome II — rozbor nároků krásné strategie
i Zdroj: PCTuning.cz

Minimální sestava
Procesor: jednojádrový 2,0 GHz/dvoujádrový 2,6 GHz
Operační paměť: 2 GB
Grafická karta: s podporou DirectX 9.0c a 512 MB VRAM
OS: Windows XP/Vista/7/8

Doporučená sestava
Procesor: Intel Core i5 architektury Sandy Bridge
Operační paměť: 4 GB
Grafická karta: s podporou DirectX 11 a 1024 MB VRAM
OS: Windows 7/8

Oficiální hardwarové nároky Total War: Rome II přibližně odpovídají staršímu Shogunu II. Abyste hru vůbec rozjeli, měl by vám stačit de facto jakýkoliv dnešní počítač. Vývojáři totiž hardwarové požadavky uvádějí jen obecně a čítají jednojádrový (!) procesor s frekvencí alespoň 2 GHz, 2 GB operační paměti a téměř jakoukoliv grafickou kartu s 512 MB vlastní paměti. Podporovaný je též starší operační systém Windows XP. V praxi pro plynulé hraní při nízkém nastavení detailů doporučuji o něco výkonnější hardware. Rozumným minimem je počítač s dvoujádrovým procesorem řady Intel Core 2 Duo v kombinaci s odpovídající grafickou kartou (například ATI Radeon HD 3850).

Doporučená sestava uvádí moderní čtyřjádrový procesor Intel rodiny Core i5 (alespoň architektura Sandy Bridge), 4 GB operační paměti a grafickou kartu s podporou DirectX 11 a 1 GB vlastní paměti. Tuto podmínku splňuje drtivá většina dnešních karet a záleží především na vás, s jakým nastavením detailů budete chtít Rome II hrát. Na nejvyšší nastavení totiž hra dokáže plně využít i nejvýkonnější karty současnosti.

Testovací sestava

Total War: Rome II — rozbor nároků krásné strategie
i Zdroj: PCTuning.cz

Hru jsem testoval na počítači s procesorem Intel Core i7-3770K, který jsem přetaktoval na 4,5 GHz. Počítač byl dále osazen dvojicí 4GB DDR3 pamětí Geil na frekvenci 1866 MHz, systémovým pevným diskem Seagate Barracuda 7200.14 a to vše v desce MSI Z77 MPower. Všechny komponenty jsem napájel 850W zdrojem Nexus.

K testovaní jsem použil sadu desíti grafických karet zahrnující modely od AMD Radeon HD 6670 až po nVidia GeForce GTX 780. Pro karty GeForce jsem použil ovladače GeForce 326.80, pro AMD Radeony pak Catalyst 13.10 Beta.

Metodika testování

Total War: Rome II — rozbor nároků krásné strategie
i Zdroj: PCTuning.cz

Total War: Rome II má vestavěný benchmark, který měří výkon při renderování úvodní scény při bitvě v Teutoburském lese. Dle mých zkušeností se hrou výsledky z benchmarku přibližně odpovídají plynulosti hry při skutečných bitvách. Výkon jsem proto měřil právě pomocí vestavěného testu, který sám dokáže vyhodnotit průměrný framerate.

Nastavení hry

 nastavení detailů Medium
i Zdroj: PCTuning.cz
nastavení detailů Medium

 nastavení detailů Extreme
i Zdroj: PCTuning.cz
nastavení detailů Extreme


nastavení detailů Very High

Vzhledem k velmi vysokým hardwarovým nárokům Total War: Rome II jsem výkon grafických karet měřil ve střech různých stupních nastavení detailů. Nejméně náročný byl režim celkového nastavení Medium, náročnějším Very High a nejnáročnějším Extreme. Podrobný rozpis nastavení je uveden na screenshotech výše. Jako obvykle jsem každé nastavení testoval v trojici rozlišení 1600 × 900, 1920 × 1080 a 2560 × 1440 px.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama