PCTuning Článek

Tuning LCD: výroba lepšího stojanu a odstranění rámečku

Pavel Urbánek
Pavel Urbánek
1. 4. 2014 03:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Proč vůbec rozebírat monitor? 2. Jak se dostat dovnitř 3. Kryt je dole, a co dál? 4. Oprava neduhů panelu
5. Odstranění rámečku v praxi 6. Zavěšení obrazovky 7. Závěr

I když může nadpis článku znít až příliš šíleně, zručný kutil se nemusí bát. Podíváme se, jak nejen kvůli zapojení více monitorů vedle sebe zúžit rámeček monitoru a dostaneme se až na samotný LCD panel, u kterého můžeme upravit konzistenci podsvícení v okrajích a také dojde i na výrobu pořádného držáku na monitor. 

Reklama
Reklama

Nyní dojde na to podstatné, to je zvážení dalších možností. Pokud vám jde o odstranění rámečku LCD, tak se budete pravděpodobně zajímat o to, jak nahradit kryt. Jde totiž o to, že plastový obal monitoru obvykle neplní jen funkci ochrany a krytu vnitřních součástek, ale funguje také jako kostra. Minimálně budete muset vyřešit, co a jak udělat s ovládacími prvky, které bývají v drtivé většině případů zabudovány v rámečku. Vzhledem k tomu, že tyto prvky nejsou příliš častou používány, tak se dají připevnit na zadní stranu samotného panelu.

Další věcí, co bude potřeba řešit, je elektronika a kabely. Ta bývá v extra krabičce mimo samotný panel. Někdy je součástí této krabičky i montážní úchyt VESA , který bude potřeba řešit z jednoho prostého důvodu – u většiny monitorů se společně s krytem odstraní i podstavec (jsou výjimky, které mají podstavec od výrobce připojený přes VESA a to je jedině výhodou). Pokud tedy bude montážní úchyt součástí krabičky s elektronikou, budete muset důkladně připevnit krabičku k samotnému panelu. S omezenými nástroji a vybavením volí uživatelé poměrně snadnou cestu, jak toho docílit. Na zadní stranu panelu připevní nějakou mezivrstvu (plastová nebo hdf deska) buď na existující otvory pro šroubky nebo přímo nalepením – doporučuje se dvousložkové epoxidové lepidlo s tím, že se obě plochy musí očistit a zdrsnit. Do samotné desky se pak snadno přišroubuje krabička s elektronikou a panel bez rámečku je možné zavěsit do libovolného držáku VESA.

Odstranění jak plastového krytu, tak kovového rámečku umožní přístup k jednotlivým vrstvám LCD panelu.
Odstranění jak plastového krytu, tak kovového rámečku umožní přístup k jednotlivým vrstvám LCD panelu.

Ať to vypadá k světu!

LCD panel, který je uvnitř monitoru má obvykle velice tenký a tvarově elegantní plechový ochranný rámeček, který drží pohromadě jednotlivé vrstvy panelu. Nicméně tento rámeček bývá z pozinkovaného ocelového plechu, takže jeho přirozená povrchová úprava není nejhezčí. Co jde poměrně snadno, je demontáž i tohoto rámečku a jeho následné nastříkání zvolenou barvou (pouze z vnější strany!). Plechový rámeček obvykle drží pouze na několika málo šroubcích a několika zámečcích, ale ty už bývají odkryté a dobře viditelné. Je tedy snadné je odcvaknout a rámeček sejmout.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning