PCTuning Článek

Tuning LCD: výroba lepšího stojanu a odstranění rámečku

Pavel Urbánek
Pavel Urbánek
1. 4. 2014 03:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Proč vůbec rozebírat monitor? 2. Jak se dostat dovnitř 3. Kryt je dole, a co dál? 4. Oprava neduhů panelu
5. Odstranění rámečku v praxi 6. Zavěšení obrazovky 7. Závěr

I když může nadpis článku znít až příliš šíleně, zručný kutil se nemusí bát. Podíváme se, jak nejen kvůli zapojení více monitorů vedle sebe zúžit rámeček monitoru a dostaneme se až na samotný LCD panel, u kterého můžeme upravit konzistenci podsvícení v okrajích a také dojde i na výrobu pořádného držáku na monitor. 

Reklama
Reklama

V předchozích článcích jsem řešili problém tzv. backlight bleed - jedná se o nerovnoměrné podsvícení obrazovky v okrajových oblastech panelu. Jednou z příčin tohoto problému může být nerovnoměrný a nedostatečný přítlak onoho plechového rámečku. Co je tedy oblíbeným trikem, který tento nedostatek někdy vyřeší, je použití izolační pásky na vnitřní straně plechového rámečku tak, aby se zvýšil přítlak na panel. Celý kryt i plechový rámeček tedy nemusíte sundávat jen pro vizuální požitek z tenkých rámečků v Eyefinity a podobných zapojeních, ale i pro jednoduchou opravu rušivého backlight bleedu.

Tím však možnosti oprav zdaleka nekončí. Někteří z vás se určitě setkali s tím, že na obrazovce se po čase objevil(y) neostré skvrnky, které neodpovídaly mrtvým pixelům. Tyto závady mohou být způsobeny nečistotou mezi vrstvami panelu.

Technická vsuvka: LCD panel je složen z několika vrstev. Relativně nejvyšší vrstvou bývá samotná zobrazovací matice, někdy na ní bývá ještě vrstva krycího materiálu, například tvrzeného skla jako je u Apple Cinema. Naopak pod zobrazovací maticí je řada difúzních fólií, které mají za úkol rovnoměrně rozptýlit světlo pod celou plochu panelu. Toto světlo buď vychází z CCFL trubic, nebo z LED podsvícení, ani jedno z řešení nebývá plošným zdrojem a proto je potřeba difúzních vrstev.

Stačí nadzvednout horní zobrazovací matici a můžete začít "listovat" rozptylovacími vrstvami.
Stačí nadzvednout horní zobrazovací matici a můžete začít "listovat" rozptylovacími vrstvami.

A právě mezi tyto vrstvy může vniknout ona nečistota, která způsobí malou šmouhu na obraze. Pokud byl sundán plechový rámeček, tak je možné s jistou mírou opatrnosti jednotlivé vrstvy panelu od sebe roztáhnout a smetí opatrně odstranit. Tímto způsobem jsem opravil jeden jinak perfektní OC LCD panel a celý proces nezabral více než pár minut (samotné rozebrání plastového krytu samozřejmě trvalo déle). Pamatujte na to, že podobné úpravy musíte dělat v bezprašném prostředí, nebo naděláte víc škody než užitku!

Nesmíme opomenout ani pár jedinců, kterým vadí matné povrchy na jinak perfektních monitorech. Někdy totiž výrobce zmatnění opravdu přežene a pak obraz působí neostře a zrnitě. No a co my s tím? Řada panelů má matnou vrstvu oddělenou od zobrazovací matice, není tedy nic jednoduššího, než ji prostě dát pryč.

Detaily matnosti různých monitorů
Detaily matnosti různých monitorů

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning