PCTuning Článek

Tuning LCD: výroba lepšího stojanu a odstranění rámečku

Pavel Urbánek
Pavel Urbánek
1. 4. 2014 03:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Proč vůbec rozebírat monitor? 2. Jak se dostat dovnitř 3. Kryt je dole, a co dál? 4. Oprava neduhů panelu
5. Odstranění rámečku v praxi 6. Zavěšení obrazovky 7. Závěr

I když může nadpis článku znít až příliš šíleně, zručný kutil se nemusí bát. Podíváme se, jak nejen kvůli zapojení více monitorů vedle sebe zúžit rámeček monitoru a dostaneme se až na samotný LCD panel, u kterého můžeme upravit konzistenci podsvícení v okrajích a také dojde i na výrobu pořádného držáku na monitor. 

Reklama
Reklama

Pokud vám doposud představené úpravy bláznivé, tak nebyly. Zato následující část projektu docela je. O co se jedná? Jak napovídá název kapitoly, tak se bavíme o „držáku“ na monitor, který nebude umístěn na stole, ani na stěně, ale na stropě!

Mechanismus kloubu není komplikovaný, nicméně umožňuje vyrovnávat nedokonalosti v uchycení na strop a kompenzovat prohnutí způsobené zatížením jednoho či více monitorů.

Jaká je motivace pro tento krok? Především pohodlnost. Dlouho jsem řešil to, jak se dívat na filmy „plnohodnotně“ nejen u pracovního stolu, ale i z křesla nebo z postele. Řešení se nabízí řada. Například by se mohla koupit extra televize, případně projektor. Obojí není nejlevnější, a když už máte UHD 120Hz IPS monitor, tak by se jen těžko hledalo něco s lepšími barvami a plynulostí obrazu. Sledování notebooku nebo tabletu s filmem nepovažuji za plnohodnotné, obzvlášť pokud se chce dívat víc lidí.

Co s tím? Monitor přenášet od počítače k posteli každý den by nebylo dlouhodobě reálné. Navíc je celkem pohodlné se například při čtení delších dokumentů opřít a monitor si přiblížit a naklonit do ergonomické polohy – to je jen obtížné provádět na monitoru s klasickým podstavcem. Co tedy třeba použít nějaký jednoduchý mechanismus, který by monitor mezi jednotlivými polohami přemístil? Proč ne! Je to otázka jen pár kusů železa, šroubů, vrutů a spojovacího materiálu.

 

Možnosti polohovatelnosti spodních kloubů jsou rozsáhlé, otočení o více než 180° a naklánění o více než 90°. Všechno je dostatečně tuhé na to, aby byla zachována zvolená poloha, současně není potřeba žádného velkého násilí.  

Problematické se ukázalo v podstatě jen uchycení na strop. Bydlím v rodinném domě, strop má pod omítkou polystyrén, nad ním je dřevotříska, pak občas nějaký ten trám, ale mezi nimi jen další izolace (vata). Teprve nad tím vším je podlaha dalšího patra z masivních dřevěných fošen. Nezbylo tedy nic jiného, než z části držák uchytit do trámu a zbývající vruty zašroubovat až do fošen. Musí se však překonat několik vrstev, takže délka potřebných spojovacích prvků byla velká – nedostupná. Došlo na lámání chleba, tedy spíš svařování vrutů se závitovou tyčí M8. Sváry musí být perfektní, protože ponese celou váhu zařízení i monitoru a ještě budou podléhat velké páce způsobené otočným ramenem. Ale povedlo se a drží!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning