PCTuning Článek

Tuning LCD: výroba lepšího stojanu a odstranění rámečku

Pavel Urbánek
Pavel Urbánek
1. 4. 2014 03:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Proč vůbec rozebírat monitor? 2. Jak se dostat dovnitř 3. Kryt je dole, a co dál? 4. Oprava neduhů panelu
5. Odstranění rámečku v praxi 6. Zavěšení obrazovky 7. Závěr

I když může nadpis článku znít až příliš šíleně, zručný kutil se nemusí bát. Podíváme se, jak nejen kvůli zapojení více monitorů vedle sebe zúžit rámeček monitoru a dostaneme se až na samotný LCD panel, u kterého můžeme upravit konzistenci podsvícení v okrajích a také dojde i na výrobu pořádného držáku na monitor. 

Reklama
Reklama

Celý proces odrámování probíhá poměrně přímočaře. Na začátek bych doporučil prostudovat diskuze na internetu, zda se o něco podobného už někdo nepokoušel se stejným monitorem, nebo aspoň podobným, jako máte vy. Zkušenosti ostatních jsou v této oblasti nedocenitelné, můžete se vyvarovat řadě problémů anebo dokonce poškození monitoru.

Lesklý široký rámeček na Qnix QX2710.
Lesklý široký rámeček na Qnix QX2710.

Pakliže jste v hledání neuspěli, není důvod zoufat, s opatrností je riziko zničení monitoru minimální. Prvním krokem samotného odrámování bude prozkoumání celého rámu monitoru, zda se na něm nevyskytují nějaké šroubky, které by jej držely pohromadě. Často totiž kryt drží pohromadě díky několika šroubkům a pak řadě plastových zacvakávacích zámečků.

Po odstranění případných šroubků se dostáváme ke komplikované fázi. Tou je rozpojení oněch plastových zámečků. Zde jsou možné dva scénáře. První a méně pravděpodobný z nich je ten, že výrobce navrhl zámečky nerozebíratelné, bez určité míry destrukce. V tom případě kryt zničíte tím, že jej rozděláte a přijdete tak o možnost vrátit do původního obalu a samozřejmě o záruku.

Naštěstí tato varianta není až tak častá a z praktických důvodů dělá výrobce zámečky takové, aby se daly rozpojit bez jejich poškození. Důvod je prostý – servis. Pokud by v servise museli zničit obal, aby se dostali k triviální vadě, tak by vznikala zbytečně velká ztráta. S tímto vědomím se můžete pustit do demontáže a současně můžete také počítat s tím, že určitým specifickým pohybem zámečky povolí velmi snadno. Opět je důvod prostý, servis musí běžet jako na drátkách, žádné přílišné násilí není akceptovatelné, stejně tak jako hodinová rozborka.
V tomto ohledu doporučuji prohlédnout diskuzní fóra věnující se této problematice a seznámit se s obecnými postupy pro rozpojení zámečků. Pokud nenajdete žádnou validní informaci o tom, kam tlačit nebo za co tahat, tak doporučuji pomocí nějakého plochého a ne příliš ostrého předmětu (například plastové karty) roztáhnout mezeru a podívat se který díl jde přes který a kde je nejbližší zámeček. Typicky zámečky povolí, pokud budete tlačit opačným směrem, než je intuitivní rozdělání dílů od sebe. Zde je šance, že jeden nebo dva zámečky rozbijete, ale získáte tím lepší přístup k ostatním a ty už půjdou snadněji. Proto s pokusy začínejte na nejméně viditelné straně displeje - na spodní hraně.

Takto vypadá holý panel pouze s potřebnou elektronikou.
Takto vypadá holý panel pouze s potřebnou elektronikou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning