Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?

Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

2. 12. 2011 13:00 45

Seznam kapitol

1. Jedno slabé místo 2. Otázka první: Selže Windows Phone 7? 3. Otázka druhá: Uspěje Microsoft s tablety? 4. Otázka třetí: Je PC v ohrožení? 5. Otázka čtvrtá: Stanou se Office nevýznamné? 6. Otázka závěrečná: Je to pravděpodobné?

Před nedávnem se na Business Insideru objevil provokativní článek o tom, jak by mohl Microsoft ztratit význam a nakonec zkolabovat v řádu několika let. Tato myšlenka se jeví na první pohled úplně šílená – firma má rekordní příjmy a cena jejich akcií je stabilní. Jenže jak se říká, některé myšlenky jsou tak šílené, že by mohly být i pravdivé.

Reklama

Otázka čtvrtá: Stanou se Office nevýznamné?

Jsem přesvědčený o tom, že ani prohra v bitvě o tablety, ani případné selhání WP7 neznamená pro Office žádnou katastrofu. Důvod je prostý, neexistuje alternativa, přesněji řečeno alternativy jsou tak roztříštěné, že formát dokumentů Office je pro ně zásadním spojujícím elementem.

Lze to přirovnat k situaci Indie poté, co získala samostatnost. Šlo o jazykově tak roztříštěnou zemi, že úředníci nakonec zjistili, že je pro ně nejjednodušší používat angličtinu, jazyk bývalých okupantů.

Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?
i Zdroj: PCTuning.cz

Velkým problémem Office je fakt, že je pro normálního uživatele až příliš překombinovaný. S naprostým klidem můžu říct, že jsem nikdy nepotřeboval funkcionalitu lepší než tu, která byla už v Office 95. Uživatel s mými malými nároky je přesně ten, který by mohl vesele přemigrovat na Google Docs už dneska. Uživatelé jako já ale Microsoft nezajímají, protože je velmi pravděpodobné, že už dávno přemigrovali na Open Office a nebo jiný kancelářský balík zdarma, takže vlastně změnou o nic nepřijdou.

Je zajímavé, že Microsoft vlastně nikdy nevedl seriózní kampaň, která by mohla alternativy zdarma vytlačit. „Office pro studenty“ byl určen pro nekomerční použití, což jeho praktickou hodnotu brutálně snižuje – ale přesto nikdy nebyl zdarma. Osobně nechápu, proč bych měl platit byť i korunu za něco, co nelze využít pro komerční účely, když existují alternativy zdarma. Podle mě to znamená jediné, uživatelé, kteří nechtějí za Office platit, Microsoft vůbec nezajímají. Fakt, že „verze pro studenty“ je placená, má čistě didaktické důvody – uživatelé by si neměli zvykat, že jim dá Microsoft něco zadarmo.

Microsoft je ochoten dávat velké slevy institucím a školám a vše slouží jedinému účelu – zachovat Office jako standard, kolem kterého se budou pohybovat všichni. Platící zákazníci, instituce, piráti i konkurence. Podstatné je, aby nevznikl alternativní standard, na který by bylo možné přejít. Pokud takový standard není, je diskuse o tom, zda Office padnou, naprosto irelevantní.

Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?
i Zdroj: PCTuning.cz

Rovněž je irelevantní bavit se o funkcích, které v něm budou a nebo nebudou. Není-li alternativa, má taková debata smysl asi jako když si vybíráte, kterou lodí pojedete, když je u břehu jenom jedna.

Dokud Office určují, jak vypadají datové formáty, jak má vypadat funkčnost a ostatní jejich soubory používají a přizpůsobují jim své kancelářské balíky, je jejich pozice neotřesitelná.

Určitým hříchem, ze kterého se dnes zpovídá i Bill Gates u soudu, je hluboké propojení Office a Windows. Vývojáři konkurenčních balíků žalují Microsoft za to, že pro Office používal Microsoft neveřejná API, která oni sami neměli k dispozici.  V principu ale neexistuje důvod, proč by se v budoucnosti nemohl vývoj Windows a Office rozdělit. Office mohou být pohodlně životaschopné samy o sobě. Office by naopak mohlo poškodit to, kdyby je Microsoft svázal s WP7, pokusil se využít Office jako „zásadní výhodu“ WP7, odmítl je podporovat na ostatních platfomách a WP7 by následně selhaly.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama