Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?

Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

2. 12. 2011 13:00 45

Seznam kapitol

1. Jedno slabé místo 2. Otázka první: Selže Windows Phone 7? 3. Otázka druhá: Uspěje Microsoft s tablety? 4. Otázka třetí: Je PC v ohrožení? 5. Otázka čtvrtá: Stanou se Office nevýznamné? 6. Otázka závěrečná: Je to pravděpodobné?

Před nedávnem se na Business Insideru objevil provokativní článek o tom, jak by mohl Microsoft ztratit význam a nakonec zkolabovat v řádu několika let. Tato myšlenka se jeví na první pohled úplně šílená – firma má rekordní příjmy a cena jejich akcií je stabilní. Jenže jak se říká, některé myšlenky jsou tak šílené, že by mohly být i pravdivé.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

včera 13:00
2
Reklama

Otázka druhá: Uspěje Microsoft s tablety?

Historie Microsoftu a tabletů je dlouhá, smutná a trochu trapná. Dlouhá proto, že se je snaží prosazovat skoro dvacet let. Smutná proto, že se jim přes nepravidelné výbuchy upřímné snahy nepodařilo protlačit TabletPC mimo specializované oblasti. A trapná proto, že Balmer komentáři stran iPadu ukázal, že se může veřejně vysmívat úspěšnému řešení, na které jeho vlastní firma nebyla schopna přijít za dvacet let ani s vynaložením nezměrného úsilí.

Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?
i Zdroj: PCTuning.cz

Současná podoba Windows 8 mě ale nenaplňuje vírou v to, že se Microsoft jakkoliv poučil ze své smutné historie. Stále se pokouší montovat „grafické rozhraní přes legacy jádro“ v pevné víře, že to pro úspěch stačí. Ve skutečnosti si myslím, že budoucnost vypadá spíše jako Kindle Fire – nejde o to mít nabušený a drahý tablet, ale spíš levné a dostačující řešení.

Diskuse, které se točí kolem tabletu, neustále řeší, zda je obrazovka malá či velká, zda je klávesnice potřebná a nebo zbytečná. To, co většině lidí uniká, je fakt, že tablety se používají jinde a jinak než počítače. U počítače je typické, že pracujete delší dobu a „v jednom tahu“ na jednom místě, zatímco síla tabletu je v tom, že ho používáte jenom krátkodobě a za velmi různorodých podmínek. Pokud tento rozdíl nechápete, zkuste si vyzkoušet, jak vypadá ranní kontrola emailu a zpráv na webu ještě v posteli. Na tabletu je to brnkačka na pár sekund, s notebookem jde o neuvěřitelně neohrabanou akci.

Aplikace pro PC nejsou a nebudou jednoduše převoditelné na tablety, o čemž svědčí právě „dvojí tvář“ Windows 8. To, co naopak smysl dává, je mít plnohodnotné Office pro tablet, které ale musí být navržené opravdu pro tablet – tedy o dost jinak, než normální Office. Pro uživatele je důležité plnohodnotně sdílet datové soubory, aplikace můžou být jiné.

Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?
i Zdroj: PCTuning.cz

Podle všeho je ve skutečnosti jedno, zda se Microsoftu podaří a nebo nepodaří prosadit s Windows 8 na tabletech. Tablety představují spíš ekvivalent netbooku – a tam měl s operačním systémem Microsoft taky potíže. To, co ale není lhostejné, je fakt, zda se Microsoftu bude chtít prosadit Office na tabletech s různými operačními systémy. Jednak je možné, že se Microsoft pokusí použít jako eso pro prosazení Windows tabletů, ale u iPadu dojde i ke kolizi se zájmy Apple, které nabízí vlastní kancelářské aplikace. Zatím je možné „konvertovat“ dokumenty z jedné platformy na druhou, ale každý, kdo to vyzkoušel, ví, že je zásadní rozdíl mezi prací s konvertovanými dokumenty (jde o „přijatelné“ řešení, vnášející tu menší, tu větší chyby) a práci na originálních dokumentech (to je „optimální“ řešení).

Pokud se Microsoftu podaří udržet stoprocentní kompatibilitu mezi dokumenty „PC Office“ a „Tablet Office“, bude mít další významné plus pro získní dominance i v cloudových řešeních. Ale ani kdyby se tohle úplně nepovedlo, stále ještě není nic ztraceno: klíčové je zajistit, aby formát dokumentů Office zůstal klíčovým pro všechny platformy a aby se mu přizpůsobovaly konkurenční produkty. Nejhorším scénářem by pro ně byla postupná migrace k jiným formátům. Pro Microsoft je proto přijatelný jak scénář, že nebudou mít OS na tabletech, ale budou mít pro ně vlastní kancelářské aplikace, ale i scénář, kdy nemají ani vlastní aplikace, ale ty cizí stále využívají formát Office. Případný neúspěch Windows 8 na tabletech proto nepředstavuje žádný zásadní problém.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama