Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?

Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

2. 12. 2011 13:00 45

Seznam kapitol

1. Jedno slabé místo 2. Otázka první: Selže Windows Phone 7? 3. Otázka druhá: Uspěje Microsoft s tablety? 4. Otázka třetí: Je PC v ohrožení? 5. Otázka čtvrtá: Stanou se Office nevýznamné? 6. Otázka závěrečná: Je to pravděpodobné?

Před nedávnem se na Business Insideru objevil provokativní článek o tom, jak by mohl Microsoft ztratit význam a nakonec zkolabovat v řádu několika let. Tato myšlenka se jeví na první pohled úplně šílená – firma má rekordní příjmy a cena jejich akcií je stabilní. Jenže jak se říká, některé myšlenky jsou tak šílené, že by mohly být i pravdivé.

Reklama

Otázka závěrečná: Je to pravděpodobné?

Osobně si myslím, že je jenom velmi nízká šance, že by katastrofický scénář, popsaný v článku, nastal. Rozhodně nevidím možnost, že by nastal brzy – elementy, které by pád Microsoftu mohly navodit, sice existují, ale jsou okrajové. Scénář dává smysl bohatému uživateli, který přemigroval na Mac a používá ho k nějaké základní práci, o poznání menší smysl dává někomu, kdo nasazuje IT v podnikové sféře a nebo normálnímu uživateli, který chce levný systém pro obvyklé použití.

Cloudové systémy lze prozatím, alespoň pokud jde o uživatelské přijetí, hodnotit jako zcela neúspěšné. Acer prodal jen asi 5000 chromebooků a Samsung ještě méně. Nadšené megačlánky o konci klasických operačních systémů se v poslední době změnily na úvahy typu „jak zvýšit přijetí chromebooků“ či „jak pokračovat, aby se to chytilo“. Na to, jaká pozornost se systému věnovala v médiích, jde o naprostou katastrofu. Stále jsem přesvědčen o tom, že tento koncept má šanci ve speciálních případech, ale vypadá to, že to budou opravdu jenom speciální případy. Je velmi nepravděpodobné, že by podobný koncept nějak ohrozil dominanci Windows v následujících deseti letech.

Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?
i Zdroj: PCTuning.cz

Nástup mobilních technologií snižuje potřebu upgradů počítačů, vede uživatele k tomu, že s nimi tráví mnohem méně času, ale nevytlačuje je úplně. Mobilní hraní rovněž nevytlačuje konzole tak, jak se mohlo na počátku roku zdát. Dokonce to vypadá, že nepoškodilo ani prodeje Nintenda 3DS, které by mělo být jako přímý konkurent mobilního hraní první na ráně. Osudy herní divize Microsoftu jsou ale z hlediska přežití celku poměrně nezajímavé – zdá se, že celek ani nepotopí, ani nezachrání.

Posuny v IT jsou pozorovatelné, ale plynulé. Nástup notebooků nevytlačil z trhu úplně desktopy a nástup tabletů nevytěsnil notebooky. Představa, že by došlo k nějaké skokové změně, je podle mého názoru nesmyslná. Mobilní operační systémy vytěsní Windows ze segmentů, kde to dává smysl. Je samozřejmě příliš brzo uvažovat nad tím, jak budou vypadat tablety s Windows 8 a jejich šance proti tabletům s iOS a Androidem, ale ve skutečnosti je velmi pravděpodobné, že i když se uchytí, tak opět jenom tam, kde to dává smysl.

Pokud Microsoft odolá pokušení použít Windows a Office jako „kladivo a kovadlinu“ pro protlačování Windows a dovolí Office existovat i na jiných platformách, je osud Office zcela v pohodě. Nejslabší místo Office je právě existence na více platformách – pokud jste někdy vedle sebe používali PC s Windows a Mac, pak jste si asi všimli, že je nejpraktičtější nainstalovat si Open Source balík, který funguje na obou platformách.

U serverových aplikací se příznivě projevuje velká setrvačnost ve „velké IT“. Když už máte fungující řešení, byli byste šílení obměňovat ho bez zásadnějších důvodů. Dnes Microsoft sklízí plody zvyšování spolehlivosti svých serverových systémů, která se zlepšovala posledních dvacet let. Představa, že se „během několika let“ tahle situace změní, je absurdní. Jasně, pokud rozvoj dnes zanedbají, po letech se jim to vymstí – ale žádné okamžité riziko jim nehrozí.

Úvaha: Hrozí Microsoftu v příštích letech kolaps?
i Zdroj: PCTuning.cz

I když se může zdát, že „Microsoft vlastně nic nedělá“ a „má jenom několik důležitých produktů“, těží dnes z dlouho a pracně budované téměř monopolní pozice. Žádná smysl dávající konkurence, která by jej mohla nahradit, neexistuje. I kdyby se stalo kouzlo a Microsoft najednou ze světa zmizel, nebyl by žádný přirozený nástupce a nejdřív by muselo dojít k procesu konsolidace, pwodobně jako tomu bylo v 80. a 90. letech. Open Source alternativy jsou sice super, ale pochybuji o jejich schopnosti převzít další vývoj Office – a o neschopnosti linuxové komunity nějak konsolidovat operační systém tak, aby nahradil Windows, pro změnu nepochybuji vůbec.

Celý scénář „kolapsu Microsoftu během několika příštích let“ považuji za hezké, ale zcela nerealistické myšlenkové cvičení. Hodně tomu napomohlo to, že Microsoft pečlivě celé roky budoval dominantní, fakticky téměř monopolní postavení.

Svůj díl má i to, že jeho nepřátelé se nikdy nedokázali dohodnout tak, aby jednotně nabízeli smysl dávající alternativu. Stále vypadají spíše jako protestní happening typu Occupy Wall Street, než jako sešikovaná armáda schopná smést hegemona. Jinak by to vypadalo v případě, že by Google třeba opustil futuristické vize typu chromebook a začal nabízet výrobcům nějaký alternativní operační systém pro PC zdarma – třeba nějaký Google Linux včetně Google Office. Ale to bychom ve finále nahradili jenom jeden Microsoft jiným Microsoftem...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama