Úvaha: „Internet už není!“ zvolal. Zbyl jen Google, porno a klepy | Kapitola 8
Seznam kapitol
Dnes je internet obecně považován nejen za nejlepší zdroj informací, nejbáječnější médium pro ukládání, ale svým způsobem také za určitou informační autoritu. Je tak snadné vyhledat si něco přes Google a nebo na Wikipedii – ale je to pravda? Nemizí nám náhodou informace před očima a nenahradily obsah jen blogy, eshopy a blikající bannery?
Co s tím můžeme udělat? Můžeme dělat „lokální kopie“. Pokud vás na internetu něco zaujme, nebojte se použít funkci „Save“ a uložit si data lokálně. Cloud je výborný pro sdílení informací a pro „pracovní zálohování“, ale představa, že to je výborné archivační médium, mi připadá zcela šílená. Nová keramická DVD garantují více než 100 let životnosti – co se během té doby stane na „netu“, nelze ani odhadovat. Většina správců datových úložišť se netají, že s daty udělají to, co jim nařídí vládci (právní systém...) a může to být cokoliv prostým smazáním počínaje a použitím proti vám konče. Je přitom vysoce pravděpodobné, že se během sta let zákony a možná i celá společnost zcela změní.
Pokud máte z jakéhokoliv důvodu dojem, že nechcete, aby vůdci společnosti měli přístup k vašim datům (ať už jde o vaši milostnou erotickou poezii a nebo o politická prohlášení), nepoužívejte na zálohování cloud.
Velice se mi líbí pokusy „zálohovat internet“, jako je Wayback Machine, ale ty samy se mohou stát obětí ekonomických zákonů, protože objem zálohovaných dat stále roste a musí se tedy stále investovat. Pokud dojdou peníze, může Wayback Machine zmizet i s historií, kterou obsahuje. Byl už využit i v rámci právních sporů – a s časem poroste i zájem „upravit“ v něm historii, protože to bude pro někoho užitečné (tak trochu v duchu Orwellova Ministerstva pravdy). Stále proto platí, že pokud se vám něco líbí, není od věci si to stáhnout a uložit u sebe. Pokud se vám nějaký web líbí, není od věci vzít si klonovací nástroj a udělat si čistě pro jistotu vlastní duplikát.