Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?

Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

3. 2. 2013 03:00 17

Seznam kapitol

1. Nadějné koncepty 2. Sony Vaio Duo 11 3. Asus Taichi... 4. ...je drahý
5. Lenovo Yoga... 6. ...je divná 7. Suma sumárum 8. Jediná cesta – sleva

Miluji zajímavě pojaté počítače – a poslední dobou se mi jich dostala do pracek celá řada. Lenovo Yoga, Asus Taichi nebo Sony Vaio Duo 11... všechny jsou originální a zajímavé. Končí snad doba generických notebooků a tabletů, které se podobají jako vejce vejci? A nebo jde jen o kuriozitu, která skončí v dějinách výpočetní techniky pod čarou?

Reklama

Asus Taichi je vybaven dvěma obrazovkami, které se jsou obě umístěny ve víku – jedna směrem dovnitř, druhá směrem ven. Laptop má jediný kloub, je mechanicky velice jednoduchý a dovoluje nastavení libovolné pozice obrazovky, dokud nenarazíte na limit obvyklý u dnešních laptopů. Přesto, že víko obsahuje dvě obrazovky, z nichž ta vnější je krytá Gorilla Glass a je dotyková, je víko poměrně štíhlé, jenom 4 mm. Zároveň je ale poměrně těžké.

Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?
i Zdroj: PCTuning.cz

Taichi používá na obou obrazovkách IPS technologii s Full HD rozlišením, jediný problém je, že podsvícení obou obrazovek je poměrně slabé – Sony Vaio Duo 11 vedle něj doslova září. Problém s podsvícením se může týkat faktu, že Asus Taichi je zároveň štíhlý, což poněkud odnesla výdrž baterie, která dosahuje maxima 5 hodin, v reálu se zapnutou wifi je to spíš kolem 3,5 hodiny, což je dost tristní. Štíhlý Taichi ovšem nelze doplnit přídavnou baterií, jak to dovoluje Sony.

Dvě obrazovky Taichi dovolují provoz v režimu laptop (jede jenom vnitřní), v režimu tablet (jede jenom vnější, dotyková), klonování (jedou obě a ukazují to samé) a nebo v odděleném režimu, což funguje tak, jako byste měli dva monitory. Navíc tu jsou užitečné aplikace, které vám dovolují kontrolovat, co se zobrazí na „monitoru odvráceném od vás“.

Pro prezentace je to úžasné, ale jiné využití jsem v praxi nenalezl. Pokud nehodláte notebook za provozu obíhat, tak dvě obrazovky najednou prostě nevyužijete. Nesmírně se mi líbí jednoduchost konceptu mechanismu, který nehrozí přiskřípnutím kabeláže, ale na druhou stranu to znamená, že byste měli Taichi nosit v dodané transportní tašce, protože vnější obrazovka, i když je krytá odolným sklem, je stále „venku“.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama