Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?

Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci? | Kapitola 8

Michal Rybka

Michal Rybka

3. 2. 2013 03:00 17

Seznam kapitol

1. Nadějné koncepty 2. Sony Vaio Duo 11 3. Asus Taichi... 4. ...je drahý
5. Lenovo Yoga... 6. ...je divná 7. Suma sumárum 8. Jediná cesta – sleva

Miluji zajímavě pojaté počítače – a poslední dobou se mi jich dostala do pracek celá řada. Lenovo Yoga, Asus Taichi nebo Sony Vaio Duo 11... všechny jsou originální a zajímavé. Končí snad doba generických notebooků a tabletů, které se podobají jako vejce vejci? A nebo jde jen o kuriozitu, která skončí v dějinách výpočetní techniky pod čarou?

Reklama

Na prezentace, předvádění a chlubení se jsou konvertibily skvělé. Jenomže kolik času trávíte v kolonii hipsterů, abyste se museli předvádět? Pokud nepatříte mezi ty, kteří se chlubí kudy chodí a nebo nejste podomní prodejci, využijete efektnost konvertibilů párkrát do týdne. To nikdy nemůže obhájit jejich cenu.

Klasický tablet je mazlík do postele, nemá ventilační otvory a je tedy bezpečný. Klasický notebook je praktický, občas peče, občas fouká, ale je levný a když ho zavřete, obrazovku i klávesnici chrání víko. Všechny moderní konvertibily foukají, do postele se nehodí a když je necháte v režimu tabletu, obrazovku nechrání nic. Jsou tu zjevné nevýhody, ale v podstatě žádné významné výhody. V praktickém používání se konvertibilní laptop chová... jako laptop.

Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?
i Zdroj: PCTuning.cz

Ze všech uvedených argumentů je technicky největším problémem asi hmotnost. Zdaleka nejhorším problémem ale bude cena: Už u konvertibilů předchozí generace se našla skupina uživatelů, kterým by konvertibil vyhovoval, jako jsou grafici a nebo inženýři. Konvertibil dovoluje práci s perem, ale taky klasický produktivní režim, takže to není „media consumption device“. Jenomže vysoká cena dav zájemců rozežene, zvlášť když si uvědomí, že vysoká cena není problém sám o sobě, že problém je v poměru cena / vlastnosti. Tento problém nejvíce vystupuje najevo u Lenova Yoga, v podstatě se dá říci, že jeho vybavení je na úrovni netbooku (žádný ethernet, žádné VGA, bez podsvícení klávesnice), ale cena odpovídá dobrému ultrabooku. Lenovo ale není samo, tento problém se týká všech tří strojů. Asusu Taichi chybí čtečka paměťových karet. Sony Vaio Duo 11 má kvůli své konstrukci zmenšenou velikost kláves a „dotykovou obrazovku příliš blízko“, což je při psaní nepříjemné.

A všechny tři laptopy sdílí ten problém, že nemají 3G/4G modem. V praxi to znamená, že ať už používáte stroj v režimu tabletu a nebo laptopu, pořád vám z jeho elegantního šasi civí obří nevzhledný banán USB 3G modemu. V laptopové konfiguraci to vypadá strašně, v tabletové konfiguraci je to vyloženě nebezpečné, protože hrozí, že si ho při prudkém pohybu vylomíte. Vážně? Vážně?! Stroj za dvojnásobek ceny nejnadupanějšího iPadu a fakt se nenašlo místo na 3G modem?! V obyčejných laptopech podobné cenové kategorie 3G modem najdete a nebo se dá volitelně doplnit!

V současné době nepředstavuje vynikající volbu ani jeden z těchto tří konvertibilních strojů. Každý má svoje výhody: Sony Vaio Duo 11 má excelentní displej a lze ho doplnit o přídavnou baterii, Asus Taichi má možnost prezentace na dvou obrazovkách a přitom si zachovává nejjednodušší myslitelnou konstrukci a Lenovo Yoga nabízí vynikající bytelné provedení při zachování relativně rozumné ceny.  Zároveň má každý ze strojů nějakou velkou nevýhodu: Sony Vaio Duo 11 přineslo složitý mechanismus otevírání a obětovalo ergonomii psaní, Asus Taichi si nechá za svoji exkluzivitu exkluzivně zaplatit, aniž by nabídl dlouhý chod na baterie (a nebo přídavnou baterii) a z Lenovo Yoga čiší snaha ušetřit na každém detailu, včetně nasvícení či podsvícení klávesnice.

Úvaha: Mají konvertibilní notebooky šanci?
i Zdroj: PCTuning.cz

Hanba, moje věrné IBM X31, kterému je už deset let, má alespoň tu pitomou LED lampičku! Opravdu si Lenovo myslí, že obětuji notebook, na kterém se dá doopravdy psát v šeru, za nový, na kterém se v šeru psát nedá – a to jenom proto, že se dá přeložit naruby?

Buď jak buď, mezi současnou nabídkou konvertibilních strojů jsem nenašel ani jednoho favorita. Konvertibilní stroje nabízí příliš málo výhod za příliš velkou cenu. Pokud výrobci chtějí tento koncept prosadit, budou se muset víc snažit – buď za stejnou cenu nabídnou podstatně lépe vybavené stroje a nebo jít s cenou dolů.

Jít s cenou HODNĚ dolů.

Za zapůjčení počítačů děkuji společnosti Alza.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama